По-слабият износ, скъпите енергийни източници и забавеният преход към зелена икономика се съчетават в „перфектната буря“ за германската икономика и принуждават коалицията на канцлера Олаф Шолц да спори как да промени курса, пише в статия Агенция Франс Прес.
Правителството ще представи най-новите си икономически прогнози за 2024 г., като медийните съобщения предполагат рязко понижение до едва 0,2% растеж. В есенните си прогнози правителството все още очакваше производството да нарасне с 1,3 на сто.
Страната излезе от 2023 г. в рецесия, като икономиката се сви с 0,3%, а последните данни сочат, че през първото тримесечие на 2024 г. ще има ново свиване, отбелязва АФП.
Според германските медии Германия рискува да се сблъска с нестабилен растеж до 2028 г., ако не бъдат предприети действия.
„Германската икономика, най-голямата в Европа и традиционно двигател на растежа в еврозоната, е засегната от „перфектната буря“, заявява икономическия министър на страната Робърт Хабек, като добавя, че ситуацията е „драматично лоша“.
Някога мощният индустриален сектор на Германия е особено силно засегнат от множество неблагоприятни фактори, отчита статията.
Наред с отказа от евтини руски суровини и повишаване на лихвения процент с цел борба с инфлацията, износът на страната се срина поради по-слабата търговия с ключови пазари като Китай, който все повече произвежда собствени стоки. Геополитическото напрежение, включително прекъсванията на корабоплаването в Червено море, допринесоха за търговските проблеми на Германия, пише АФП.
Междувременно отдавна обещаното преминаване към по-екологична икономика, изискващо големи публични и частни инвестиции, се сблъска с нови пречки, след като шокиращо съдебно решение от миналата година принуди правителството да преосмисли някои от плановете си за разходи в областта на климата.
Атрактивните зелени субсидии в Съединените щати вече примамиха някои германски фирми, които се оплакват от липсата на стимули, предлагани от правителството на Шолц. Германските химически гиганти BASF и Bayer бяха сред около 60-те компании които издадоха съвместен призив към лидерите на Европейския съюз да приемат „европейска индустриална сделка“, за да помогнат на сектора да излезе от кризата. „Без целенасочена индустриална политика Европа рискува да стане зависима дори от основни стоки и химикали. Европа не може да си позволи това“, отбелязва изявлението към ЕС на компаниите от сектора.
В отворено писмо от 18 федерации, представляващи “ Мителщанд“ – малки и средни предприятия, считани за гръбнака на германската икономика, призоваха политиците да предприемат действия. Трите партии, които съставляват коалицията на Шолц – социалдемократите, Зелените и либералната Свободна демократична партия (СвДП) – обаче не са единодушни как да реагират.
Министърът на финансите на Германия Кристиан Линднер от СвДП, подкрепяща бизнеса, иска да облекчи данъчната тежест и да намали бюрокрацията за бизнеса. „Ако не направим нищо, Германия ще стане по-бедна„, предупреждава той.
Икономическите затруднения допринесоха за рязък спад в подкрепата за правителството.
Критично припомня, че плановете за премахване на субсидиите за земеделски горива предизвикаха протести на земеделски производители в цялата страна миналия месец, като много от тях изразиха недоволството си от Шолц и коалиционните му партньори.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ