Европейската комисия забранява пушенето и на открито. Включи и електронните цигари

Европейската комисия препоръчва на държавите-членки от Европейския съюз да затегнат драконовски мерките срещу пушачите, като след забраните за пушене на открито предлага да бъдат спрени да палят цигари и на открито.

Това става ясно от предложение на Комисията публикувано на официалната ѝ страницата на 17 септември.

В документа се казва, че въпросното предложение е част от политиките „без тютюнев дим“, което се отнася за  ключови открити пространства, особено, където има млади хора и деца.

Според препоръката, която много държави най-вероятно ще прочетат несъмнено като задължение, което да изпълнят, в това число и България пише, че пушенето трябва да се забрани в близост до:

детски площадки, увеселителни паркове и плувни басейни; открити зони, свързани със здравни и образователни заведения; обществени сгради; заведения за услуги; транспортни спирки и гари.

В забраната срещу тютюневия дим обаче са включени и бездимните нагреваеми устройства, т.е. електронните цигари, които производителите им наложиха на световния пазар именно, защото не отделяли тютюнев дим.

От Комисията отчитат, че особено младите хора много бързо започнали да се пристрастяват към новите бездимни продукти, но не казват, коя е причината за това, като по този начин не накърняват търговските интереси на световните гиганти производители на тютюневи изделия. КритичноБГ обръща внимание, че в редица медии се твърди, че никотинът, който се отделя при пушене на нагреваеми цигари е близо 10 пъти повече от обявения.

От Комисията пишат още, че планът на Европа за борба с рака си е поставил за цел да намали пушачите до 2040 г. до едва 5% от населението на континента.

Европейската комисия в прав текст пише, че препоръката им е насочена по-специално към електронните цигари, и нагреваемите тютюневи изделия (HTP), които са увеличили значително своя пазарен дял, т.е. са станали в пъти по-предпочитани от пушачите, които са отказали или намалили конвенционалните цигари.

Брюксел пише, че новите цигарени изделия са се брандирали „със заблуждаващи твърдения, свързани с предполагаемата им безопасност или полезност като инструменти за отказване от тютюнопушене“.

Еврокомисията отчита, че потенциалните им вредни ефекти са сериозни, а потребителите могат да се пристрастят към никотина.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!