Европейският съюз отваря преговорите за членство на Украйна и Молдова. Новината идва от срещата на лидерите на 27-те страни в Брюксел.
Решението беше взето, след като участието на Унгария беше избегнато. Премиерът Виктор Орбан напусна залата, а останалите 26 лидери гласуваха за отварянето на преговорите. Така беше спазено изискването за единодушно одобрение.
Унгария не пожела да участва днес във взимането на „лошото решение“ на Европейския съвет за започване на преговори за членство на Украйна и остана настрана от него, обяви премиерът Виктор Орбан на страницата си във Фейсбук, предаде Ройтерс.
„26-те държави членки бяха категорични, че това решение трябва да бъде взето, така че Унгария реши – ако 26-те искат така, те трябва да вървят по своя път. Унгария не желае да участва в това лошо решение и затова остана настрана от него днес„, заяви Орбан.
Обаче срещата на върха на ЕС НЕ УСПЯ да одобри 50 милиарда евро за Украйна през следващите четири години. Все пак се очаква да постигне консенсус през януари 2024 г. Това каза ръководителят на Европейския съвет Шарл Мишел.
„Ще се върнем към тази тема през януари и съм сигурен, че ще постигнем консенсус“, добави Мишел, подчертавайки, че само Унгария, се противопостави на тази програма.
Ветото на Орбан
Унгарският премиер Виктор Орбан обяви в края на първия ден от срещата, че е наложил вето върху решението за дългосрочна програма за бюджетна помощ за Украйна. „Резултатът от нощното заседание: вето върху допълнителните пари за Украйна, вето върху ревизията на многогодишния бюджет. Ще се върнем към този въпрос следващата година на срещата на върха на ЕС след подходяща подготовка“, написа той в социалната мрежа X (бивш Twitter).
На свой ред холандският премиер Марк Рюте каза, че „лидерите на ЕС са разговаряли интензивно и са стигнали до извода, че е най-добре да се даде на този въпрос малко повече време“.
Програмата за подпомагане на Украйна в размер на 50 милиарда евро до края на 2027 г., от които Европейската комисия обещава 33 милиарда евро на Киев на кредит и 17 милиарда евро „под формата на грантове“, тоест безплатно , беше една от основните теми на срещата.
Тя е за попълване на бюджета на Киев, тоест това са пари „за текущи разходи“, които отиват за заплати на държавни служители и военнослужещи, изплащане на пенсии и обезщетения на семействата на загиналите войници от въоръжените сили на Украйна. Месечно, ако тази програма бъде одобрена, Киев ще получава приблизително 1,03 милиарда евро, което е значително по-малко от онези 1,5 милиарда евро, които ЕС даваше месечно за бюджетни им нужди през 2023 г.
Бюджетите на ЕС се приемат във формата на седемгодишни планове и всички свободни пари в настоящия бюджетен план на ЕС за 2021-2027 г., които биха могли да бъдат преразпределени за подкрепа на Киев, вече са напълно изразходвани през 2022-2023 г.
За да финансира новите 50 милиарда евро за остатъка от седемгодишния период, Европейската комисия призова страните от ЕС да направят нови вноски в бюджета на ЕС. Страните от общността могат да направят това САМО ОТ собствения си държавен бюджет, тоест от преки приходи от своите данъкоплатци.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски!