Euroactiv: ЕС се разцепи на две заради Израел

от Лазар Лазаров
Европа, флаг, криза, знаме

След искане от Международния наказателен съд (МНС) за издаване на заповеди за арест срещу министър-председателя и министъра на отбраната на Израел и двама служители на Хамас зaради военни престъпления, главният дипломат на ЕС Жозеп Борел беше ясен, че Съдът трябва да бъде уважен, но не всички държави членки са на същото мнение, кoeто отново подчертава разделението в ЕС, пише Euroactiv.

Престъпленията, за които се твърди, че са извършени от Израел, включват причиняването на глад на гражданите като метод на война, умишлено причиняване на големи страдания, умишлени убийства, умишлено насочване на атаки срещу цивилни, убийства чрез глад, преследване и други нечовешки действия. Междувременно висшето ръководство на Хамас е обвинено в изтребление, убийство, вземане на заложници, изтезания, изнасилване и жестоко отношение, наред с други.

Прокурорът на МНС Карим А.А. Кан поиска заповед за арест, която Съдът ще разгледа. Отбелязвайки решението на Кан, Борел заема ясна позиция, като пише в X: „Мандатът на МНС като независима международна институция е да преследва най-тежките престъпления съгласно международното право.“

„Всички държави, които са ратифицирали устава на МНС, са длъжни да изпълнят решенията на съда“, подчерта той.

Както отбелязва Еuroactiv, не всички държави членки на ЕС обаче следват същата линия, което подчертава разделението, което се засили след нападението на Хамас срещу Израел и последвалото нахлуване в Палестина през октомври.

Германия, която твърдо подкрепи Израел поради исторически причини, заяви, че „уважава независимостта и процедурите“ на Международния наказателен съд (МНС), но изрази опасения относно юрисдикцията и взаимното допълване на разследванията между засегнатите конституционни държави като Израел. 

„Едновременното искане на заповеди за арест на лидери на Хамас, от една страна, и на двама израелски служители (министър-председателя Бенямин Нетаняху и министъра на отбраната Йоав Галант), от друга, създаде погрешното впечатление за равнопоставеност“, се казва още в изявлението на страната.

Друга твърдо произраелска страна, Чехия, се изказа още по-категорично, като нарече решенията „ужасяващи и напълно неприемливи“ и заяви, че действията на Хамас през октомври са причината за броя на жертвите в Газа днес.

„Не трябва да забравяме, че Хамас нападна Израел през октомври и уби, рани и отвлече хиляди невинни хора. Това беше напълно непровокирана терористична атака, която доведе до настоящата война в Газа и страданията на цивилни в Газа, Израел и Ливан“, заяви министър-председателят на страната Петер Фиала.

В Обединеното кралство, което също е критикувано за подкрепата си за Израел, включително за изпращането на оръжия, говорителят на министър-председателя Риши Сунак разкритикува развитието на събитията, като заяви, че те „не помагат за постигането на пауза в бойните действия, за освобождаването на заложниците или за доставянето на хуманитарна помощ“.

„Обединеното кралство, както и други държави, не признава Палестина като държава, а Израел не е страна по Римския статут„, който очертава областите на юрисдикция на Международния наказателен съд, добави говорителят.

Министърът на външните работи на Италия Антонио Таяни заяви, че е „неприемливо“ да се приравнява израелското демократично правителство с терористичната група Хамас.

Същевременно, както пише Euroactiv, mинистърът на външните работи на Белгия Хаджа Лахиб заяви, че всички престъпления, извършени в Газа, трябва да бъдат преследвани на най-високо равнище. „Искането, подадено от прокурора на Съда Карим Хан, за заповеди за арест както срещу Хамас, така и на израелски служители, е важна стъпка в разследването на ситуацията в Палестина“, написа тя в X.

„Белгия ще продължи да подкрепя основната работа на международното правосъдие, за да гарантира, че отговорните за всички престъпления ще бъдат подведени под отговорност“, добави министърът.

Външният министър на Ирландия призова международната общност да „уважава независимостта и безпристрастността на МНС„, след като Съдът беше подложен на яростни критики от страна на САЩ и Израел.

„Ирландия осъжда неотдавнашните заплахи срещу МНС и неговите служители – ролята му за прекратяване на безнаказаността е от съществено значение“, заяви външният министър на Ирландия Майкъл Мартин в X.

Правителството на Словения също излезе с изявление, в което се посочва, че престъпленията срещу човечеството в Израел и Палестина трябва да бъдат преследвани независимо и безпристрастно, тъй като „отговорността е от решаващо значение за предотвратяване на жестокости и за гарантиране на мира“.

Критично припомня, че по-рано трите страни членки на ЕС Ирландия, Норвегия и Испания обявиха, че ще признаят Палестина като държава. 

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!