Daily Mail за бумеранга от западните санкции към Русия за Европа и поставянето ѝ в икономическа зависимост от САЩ

руска рубла

Западните санкции не направиха нищо, за да възпрат Русия от продължаване на нейната агресия в Украйна и може дори да навредят на Великобритания и Европа повече, отколкото на Москва, докато Владимир Путин продължава да води война срещу Киев. Това пище английското издание Daily Mail.

Повече от две години след като президентът на САЩ Джо Байдън обяви, че „рублата ще се превърне в руини“ заради санкциите, руската икономика изглежда по-устойчива с растеж на БВП, който достигна 3,6% през 2023 г. – изпреварвайки всяка страна от Г7 .

Вместо това, усилията на Запада да осакати военните усилия на Кремъл чрез замразяване на средства, изхвърляне на руски банки от международни платежни системи и прекратяване на търговията само подтикнаха Москва да изгради по-добри отношения с други международни партньори, включително Китай и Иран.

Сега експерти бият тревога, предупреждавайки, че Великобритания и нейните европейски партньори само ще станат по-слаби пред враговете си – и по-подчинени на САЩ – ако санкциите продължат.

Говорейки ексклузивно за MailOnline, д-р Ксения Къркъм, специалист по икономическа война в Кралския колеж в Лондон, каза, че Европа се „прострелва в крака“ със своята стратегия за санкции и е тласнала Русия да „избяга от западните механизми на контрол“ и да стане по-самостоятелна.

А Алън У. Кафруни, професор по международни отношения в колежа Хамилтън в САЩ, твърди, че решението на Европа да спре вноса на руски петрол и газ не е нанесло нищо друго освен да навреди на собствените им икономики и да напълни джобовете на американските корпорации – и всичко това, докато Русия продължава да изнася неговите въглеводороди се намират на изток необезпокоявани.

Цялостното нахлуване в Украйна от руските сили през февруари 2022 г. кристализира провала на санкциите като форма на възпиране, като мерките очевидно не успяха да спрат Кремъл да продължи напред във военните си цели.

Санкциите повлияха изключително много на поведението на Русия, но не в посока на заявените цели от държавите които ги планираха и предприеха“, каза д-р Къркам.

„Ако целта беше да се възпре Русия, тогава санкциите бяха явно контрапродуктивни – те просто направиха Русия по-агресивна към Запада, особено към САЩ.“

Тогава, след избухването на войната, западните партньори на Украйна отказаха да дойдат в защита на Киев „стъпили с ботуши на земята или самолети в небето“. Вместо това те драстично увеличиха обхвата на техните вече неуспешни санкции, опитвайки се да отслабят военната машина на Путин и да принудят промяна в поведението чрез осакатяване на икономиката му и налагане на още по-строги наказания на ключови държавни структури и лица„, обобщава изданието.

Но д-р Къркам вярва, че тези тактики само са ускорили руските усилия да подкопае господството на Запада в глобалните политически и икономически форуми.

„Изолацията на Русия е мит“, каза тя категорично.

„Москва формира силни съюзи със своите партньори от БРИКС и някои други държави в Близкия изток, Африка и Латинска Америка, с цел създаване на нов глобален баланс на силите.

„Това, на което сме свидетели сега, е развитието на алтернативни търговски пътища (на Русия), платежни системи и безмитни зони, които заобикалят санкциите и избягват западните механизми за контрол.

„Най-тревожният фактор за Запада е, че в дългосрочен план прекалената му зависимост от спазването на санкциите ще подкопае самите механизми, чрез които санкциите действат ефективно – т.е. хегемонията на долара и контрола върху веригите за доставки.“

Европейските страни пострадаха много от „бумеранга на санкциите“, каза Кафруни. „През 2022-2023 г. цените на природния газ скочиха, особено опустошително германската икономика, базирана на сравнително евтиния природен газ. „Американските износители на втечнен природен газ, след като притиснаха администрациите на Тръмп и Байдън много преди войната да отрежат Западна Европа от руската енергия, спечелиха масово от увеличения износ за Европа.“

В резултат на това връзката между европейските нации и Съединените щати само ще се втвърди, като Великобритания и държавите от ЕС ще станат още по-зависими от Америка за военна защита, внос на петрол и газ и достъп до пазара (на Америка).

Но ако последното десетилетие е доказало нещо, то е, че настоящият подход към санкциите не работи по предназначение и в очите на мнозина е престанал да бъде напълно ефективен.

Д-р Къркъм призова политиците да преразгледат подхода си към санкциите, предупреждавайки, че настоящата траектория няма да намали военната ефективност на Русия, но може да има непредвидени последици за страните по света.

„Прекаленото разчитане на механизмите за възпиране, като търговски войни и икономически санкции… в крайна сметка води до по-нататъшно прекъсване на жизненоважни вериги за доставки, причинява бизнес неефективност и изчерпване на ресурсите.“

Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!