Daily Mail: Сливенският квартал „Надежда“, се „позлати“ с парите на британските данъкоплатци. Социалната ни система им е банкомат!

от Лазар Лазаров

Сливенския квартал „Надежда“ – българското гето, в което са изпратени милиони лири от парите на данъкоплатците в рамките на най-голямата измама с помощи във Великобритания, пише британският вестник Daily Mail.

Банда от петима източноевропейци беше вкарана в затвора миналата седмица, след като стана ясно, че е подала 6000 фалшиви заявления за универсален кредит като част от петгодишна измама, от която са спечелени най-малко 54 млн. паунда, съобщава изданието.

Както отбелязва изданието, много от заявителите – често неграмотни и невладеещи английски език – идват от „Надежда“, известен цигански квартал, заобиколен от изоставени фабрики в покрайнините на Сливен, град в подножието на Стара планина.

Уточнява се, че при посещението на журналисти от Daily Mail в бедняшкия квартал луксозни мерцедеси, поршета и БМВ-та си проправяха път по прашните неасфалтирани пътища заедно с разнебитени конски каруци.

Според материала казината и бижутерийните магазини са в ярък контраст със съседните пазари, където се продават плодове и зеленчуци, месо, сирена и основно кухненско оборудване.

В Надежда, описана от един бивш жител като „като никое друго място в Европа“, живеят 20 000 души. Подобно на град в града, той е отделен от останалата част на Сливен с висока бетонна стена и железопътни линии, а достъпът до него се осъществява чрез тесен подлез, покрит с графити.

Българската полиция за пръв път подава сигнал за измамата, след като забелязва внезапен приток на богатство в района, където мнозина оцеляват с 900 лева (392 паунда) на месец, с три- и четириетажни имения вместо окаяни жилища и с откриването на ЦЕЛИ 30 казина в града.

Във вътрешността, отвъд стената, едно четириетажно имение се отличава с богато украсени позлатени парапети, а отвън е паркирано Porsche Panamera, което в ново състояние струва до 142 000 паунда.

На друга улица репортерите на Daily Mail забелязват BMW M340 с британски номера за 58 000 паунда, а на централния площад е паркирано Porsche Cayenne за 76 000 паунда.

Не се предполага, че тези автомобили са закупени с приходи от измама, а местните жители настояват, че много от членовете на общността работят законно в Европа, за да печелят пари, често в строителната индустрия, се казва в материала.

В коментар за вестника, местната жителка Кристина, която е прекарала пет години в Бостън, Линкълншир, заяви, че членовете на бандата са се възползвали от правилата за работа от вкъщи по време на Ковид, за да регистрират хиляди кандидати, които не са били длъжни да се явяват лично, за да получат пари.

„Бандите се възползваха от предимствата на Ковид, защото не беше необходимо да се явяваш лично, за да поискаш помощи. Беше много по-лесно да се организира измама с голям брой хора и да не се довеждат в Обединеното кралство“, цитира Daily Mail думите на Кристина.

Според местните жители кандидатстващите за помощи са можели да кандидатстват за детски надбавки за бебета, за които не са се грижили.

Членове на общността твърдят, че тарторите на бандата не идват от Надежда, а са „купили“ самоличността на отчаяни хора, които живеят там.

Но инспектор Васил Панайотов, който пръв сигнализира на британските власти, след като установява, че

хиляди хора живеят като „барони“ и получават до 2500 паунда на месец от британските данъкоплатци, заяви, че „клиентите“ плащат на бандата еднократна комисиона в размер до 800 паунда и след това получават месечните помощи.

Съпругът на Кристина – Манал, който е работил в завод за опаковане на хранителни продукти, докато е живял в Обединеното кралство, преди да реши да се върне у дома, споделя: „В общността се обсъжда, че членовете на кръга не са от Надежда. Те имат връзки тук, но не са оттук“.

На централния площад строителният работник Георги и синът му Мемо продават домашно сирене на местните жители от кофите на задната седалка на очуканото му комби Volvo. Георги коментира, че не е участвал в измамата и смята, че е нанесла срам на общността му.

„Вероятно парите са твърде много за хората, дори и за живеещите в Обединеното кралство, но в България това е много значителна сума. От социална гледна точка това изглежда страхотна система и ако бях във Великобритания и бях с право на помощи, щях да се опитам да се възползвам от нея“, заяви Георги пред британския вестник.

След като измамата е докладвана на британското посолство в София през 2021 г., полицията провежда серия от обиски в Северен Лондон и установява три

„фабрики за социални помощи“

в района на Ууд Грийн, откъдето идват повтарящите се искания. 

Миналата седмица в Кралския съд в Ууд Грийн българските граждани Галина Николова, 38 г., Стоян Стоянов, 27 г., Цветка Тодорова, 52 г., Гюнеш Али, 33 г., и Патриция Панева, 26 г., признават, че са откраднали 54 млн. лири от социални помощи и са прали пари, и получиха затвор между три и осем години.

Съдът научава, че получателите на обезщетения в България „са били съучастници и също са се облагодетелствали финансово“ от измамата.

Разследващите, които арестуват бандата и претърсват имотите им, също откриват стотици „пакети с искове“, съдържащи подправени и фалшиви документи, и повече от 900 цифрови устройства. Според прокурорите бандата е използвала системата за социални помощи

„като банкомат“,

а на един от иззетите мобилни телефони е имало видеозапис, на който се вижда как измамниците обсипват апартамента си със стотици банкноти от 20 паунда.

Те използват своите неправомерно придобити печалби, за да финансират луксозен начин на живот, купувайки си дизайнерски дрехи, часовници и дори спортен автомобил Audi от висок клас, се казва в материала.

От редакцията на Daily Mail отбелязват, че Сливен, осмият по големина град в България, някога се е гордеел с толкова успешна текстилна промишленост, че е бил известен като Манчестър на Балканите. Но когато фабриките затварят и запустяват, работните места изчезват, а градът се превръща в един от най-бедните в страната.

Въпреки това в града има 30 казина, които според Панайотов се финансират от организираната престъпност, както и магазини за маркови слънчеви очила и дрехи.

Мартин Заимов, политик от Сливен, разказва, че експлоатацията в бедняшките квартали е била широко разпространена, като корумпирани служители са купували гласовете на хората от „Надежда“ само за 3 паунда, така че не е изненадващо, че лидерите на бандите са били в състояние да купят самоличността на хората, за да я използват в измамите.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!