Хърватският Тръмп – Зоран Миланович, противник на подкрепата да Украйна спечели президентските избори със смазваща победа: В неделя, на 12 януари 2025 г., досегашният президент на Хърватия, Зоран Миланович, бе преизбран с рекордна победа на втория тур на президентските избори. С резултат от около 74% от гласовете той надделя над опонента си от управляващата Хърватска демократична общност (ХДО) Драган Приморац, който получи едва малко над 25%. Тази убедителна победа показва широката подкрепа на хърватския народ за Миланович, известен със своята критика към Запада и военната помощ за Украйна.

Победата на Миланович отразява нарастващото недоволство сред хърватите към политиките на ЕС и НАТО, особено по отношение на войната в Украйна. Президентът остро критикува западните санкции срещу Русия, които нарича „абсурдни“
Фактори за успеха на Миланович
Победата на Миланович отразява нарастващото недоволство сред хърватите към политиките на ЕС и НАТО, особено по отношение на войната в Украйна. Президентът остро критикува западните санкции срещу Русия, които нарича „абсурдни“, и твърдо се противопоставя на изпращането на военна помощ за Киев. Неговата позиция е отзвук на нарастващата умора в Европа от икономическите последици от войната, включително рекордната инфлация и увеличените разходи за издръжка на Украйна.
Сравнения с Доналд Тръмп и политически стил

Миланович често е сравняван с Доналд Тръмп заради агресивния си и директен стил в политическите дебати. Това поведение го превърна в най-популярната фигура в хърватската политика
Миланович често е сравняван с Доналд Тръмп заради агресивния си и директен стил в политическите дебати. Това поведение го превърна в най-популярната фигура в хърватската политика. Като бивш министър-председател и представител на Социалдемократическата партия, той разчита на директна реторика и директни нападки срещу управляващата партия, обвинявайки я в корупция и служене на интересите на Брюксел.
Изборите в контекста на кризи

Хърватия, която е част от еврозоната и Европейския съюз, се бори с рекордна инфлация, недостиг на работна ръка и корупционни скандали
Изборите се проведоха в условия на значителни икономически и социални предизвикателства. Хърватия, която е част от еврозоната и Европейския съюз, се бори с рекордна инфлация, недостиг на работна ръка и корупционни скандали, свързани с управляващите. Тези проблеми тежат върху ключови сектори като туризма и строителството, а в същото време засилват политическото напрежение. Въпреки това икономическите въпроси останаха на заден план в предизборните дебати, които бяха доминирани от взаимни обвинения между двамата кандидати.
Ролята на президента в Хърватия
Въпреки че президентската институция има ограничени правомощия, хърватският народ я възприема като гарант за стабилността и доброто функциониране на институциите. Президентът е и върховен главнокомандващ на въоръжените сили. През октомври Миланович демонстрира тези правомощия, когато блокира участието на хърватски войници в тренировъчна мисия на НАТО, която целеше обучение на 15 000 украински войници. Многократно е определят от опонентите си като десен националист.
Разделението между президента и премиера

Зоран Миланович открито нарича премиера на страната Пленкович „поръчковото момче на Урсула фон дер Лайен“.
Преизбирането на Миланович подчертава политическото разделение в Хърватия между президента и министър-председателя Андрей Пленкович, който подкрепя проевропейския курс на страната. Двамата често са в остър конфликт, като Миланович открито нарича Пленкович „поръчковото момче на Урсула фон дер Лайен“.
Политическият пейзаж след изборите
Победата на Миланович затвърждава неговата позиция като най-силната опозиция на политиките на ЕС и НАТО в региона. Тя е и сигнал за нарастващото недоволство сред европейските граждани от политическата и икономическа тежест на войната в Украйна. Политическите наблюдатели очакват, че конфликтът между президента и правителството ще продължи, като същевременно подчертават, че политическата враждебност в страната вероятно ще се задълбочи.
Силната подкрепа за Миланович в тези избори отразява желанието на хърватите за промяна в националния и международния курс на страната, особено по въпросите за войната, санкциите и ролята на Хърватия в рамките на Европейския съюз и НАТО.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ