Унгарското правителство, водено от партията ФИДЕС на премиера Виктор Орбан, внесе в парламента законопроект, озаглавен „За прозрачността на обществения живот“. Целта му е да ограничи чуждестранното влияние върху вътрешните дела на страната чрез засилен контрол върху организации и медии, финансирани отвън.
Според правителството, законът ще служи за защита на националния суверенитет, включително срещу опити за манипулиране на обществения дебат от чуждестранни донори и неправителствени структури.
Какво предвижда проектозаконът?
- Създаване на Служба за защита на националния суверенитет, с правомощия да разследва, регистрира и санкционира субекти, получаващи чуждо финансиране.
- Глоби до 25 пъти от размера на получените средства.
- Блокиране на сметки и спиране на дейността при сериозни нарушения.
- Право на службата да определя коя дейност представлява „заплаха за обществения ред и националните интереси“.
- Критериите обхващат и идеологически фактори, като защита на традиционните семейни ценности и националната културна идентичност.
Сравнение със законодателството в САЩ
Подобна практика не е без прецедент в демократични държави. В САЩ действа Законът за регистрация на чуждестранни агенти (FARA) от 1938 г., който задължава всяка организация или лице, работещо в полза на чуждестранни правителства, компании или политически интереси, да се регистрира пред Министерството на правосъдието.
Липсата на регистрация води до глоби и дори наказателна отговорност.
Законът е използван особено активно през последните години в контекста на влиянието на Русия и Китай върху американския обществен и политически живот.
В този контекст Будапеща подчертава, че Унгария не прави нищо по-различно, освен да прилага мерки, подобни на тези в САЩ, адаптирани към местната реалност.
„Не приемаме критики от държави, които имат почти идентични закони в сила от десетилетия. Всеки, който действа в чужд интерес, трябва да бъде прозрачен“, коментираха от унгарското правителство пред About Hungary.
Критика и подкрепа
Анализатори и академични гласове в Унгария подчертават, че в условията на хибридни заплахи и международна несигурност е естествено всяка страна да създава механизми за защита на своята информационна и политическа независимост.
В Будапеща имаше протести срещу законопроекта, като според организаторите той напомня руските практики срещу гражданското общество. Европейската комисия и Съветът на Европа изразиха „дълбока загриженост“, а някои евродепутати поискаха замразяване на средства за Унгария, ако законът бъде приет.
Унгарският законопроект „За прозрачността на обществения живот“ разкрива дълбокия сблъсък между националния суверенитет и глобалния либерален ред. Докато за мнозина той е заплаха за демокрацията, за други е необходим инструмент за защита от външна намеса – подобен на вече съществуващи закони в страни като САЩ. Предстои унгарският парламент да гласува закона през юни 2025 г.
