Турция в тревога от сеизмичната активност в Егейско море. Ердоган предупреди за готовност при мащабно бедствие: Сеизмичната активност в района на Южните Циклади и по-конкретно около Санторини продължава да буди сериозни опасения както в Гърция, така и в сседна Турция. Опасенията за възможно разрушително земетресение или дори вулканично изригване се засилват, след като самият турски президент Реджеп Тайип Ердоган публично коментира ситуацията, предупреждавайки за потенциална катастрофа, която може да засегне както гръцките острови, така и турското крайбрежие.
Ердоган: „Сеизмичната активност е въпрос на оцеляване“
В изявление, което привлече сериозно внимание, Ердоган заяви: „Трусовете, които преживяваме през последните дни в гръцката част на Егейско море, ни напомнят, че готовността за земетресения е въпрос, който силно засяга нашата страна. Това е въпрос на оцеляване за нас.“ С това изказване той нареди за готовност на институциите за реакция при бедствие.
Фразата „гръцката част на Егейско море“ предизвика негативна реакции в Атина, тъй като Егейско море като цяло се смята за гръцко архипелагово пространство, а Турция няма морска зона извън пределите на своите териториални води от 3 морски мили. Но сега, на фона на честите трусове, които не спират и се засилват, медиите в Атина не влязоха в спор с Анкара.
Въпреки това, посланието на Ердоган беше ясен знак, че Анкара следи с голямо безпокойство развиващата се ситуация, защото потенциално земетресение или изригване на вулкан ще има пряко въздействие върху западното крайбрежие на Турция.
Учени предупреждават: Рискът от вулканично изригване е реален
Турският професор Йовгюн Ахмет Ерджан заяви, че последните земетресения в района носят признаци на вулканична активност и предупреди, че ситуацията може да доведе до изригване. Допреди 24 часа, гръцките сеизмолози успокояваха, че няма връзка между вулкана Колумб и земетресенията, но след това рязко смениха реториката и направиха паралел. Според него три от четирите ключови признака на предстоящо изригване вече са налице на Санторини:
Повърхностни трусове и сеизмични бури;
Освобождаване на земни газове;
Необичайни звуци от земята.
Четвъртият симптом – раздуване (изкачване) на земната повърхност – също вече е започнал да се проявява, което според професора е тревожен сигнал за вулканично изригване. Въпреки че тези признаци не гарантират задължително изригване, те сочат към значителни геологични промени под повърхността. Никой не може предварително да каже силата на излигването на Колумб, но се знае, е един от най-мощните в Европа.
Опасност от разрушително земетресение
Друг водещ турски учен, д-р Абдусамет Арслан, също изрази сериозни опасения. Той обясни, че трусовете около остров Санторини и околните са свързани с активността на конкретен разлом в Егейско море, който при активиране може да предизвика мощен трус с магнитуд между 7 и 7,5 по Рихтер.
„Ако този разлом се разкъса, това ще доведе до катастрофално земетресение, което ще нанесе тежък удар върху гръцката икономика, особено върху туризма, който е основен източник на доходи за страната“, предупреди Арслан.
Но въздействието няма да бъде само върху Гърция – турските курорти по крайбрежието на Мала Азия също ще понесат значителни щети, което би могло да има дълготрайни последици за икономиката на Турция.
Критична зона – разломът „Helen Arc-Pliny Trench“
Д-р Арслан, който е директор на Центъра за управление на бедствия и сеизмично инженерство в университета Гази, посочи, че най-интензивната сеизмична активност се наблюдава в зоната на разлома „Helen Arc-Pliny Trench“. Според съществуващите сеизмотектонични модели, африканската тектонска плоча може да проникне на дълбочина до 420 км под Истанбул, което подсказва сложна динамика в региона и потенциален механизъм за значително земетресение.
„Тектоничното налягане в региона расте и ако този разлом се активира напълно, земетресение от порядъка на 7,5 по Рихтер е напълно възможно“, добави Арслан.
Евакуация и подготовка за евентуален катаклизъм
Властите в Гърция вече взимат мерки за възможни бъдещи бедствия. Над 9000 души вече са напуснали Санторини с фериботи и самолети, а сеизмолозите засилват мониторинга на подводния вулкан Колумб, който е основният заподозрян за увеличената активност от дъгата от вулкани в района.
В Турция също започват дискусии за мерки в случай на природно бедствие, което би могло да засегне Егейското крайбрежие. Туристическият сектор от двете страни на морето следи със затаен дъх развоя на ситуацията, тъй като евентуално цунами или силно земетресение би могло да доведе до огромни щети и да отблъсне туристите от региона за години напред.
Очакване в тревога
Докато сеизмичните трусове в района на Санторини и Южните Циклади продължават, научните предупреждения се превръщат в политически и икономически проблем за региона. Турция открито изразява загриженост, а гръцките власти се подготвят за възможно най-лошия сценарий. Дали обаче ще станем свидетели на катастрофално бедствие, или природата ще пощади региона, остава въпрос на време.
Масова евакуация. Жителите на Санторини бягат панически след нови силни земетресения
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски