Тръмп с Мъск подкопават европейския проект отвътре. Глобалистите се събират спешно в Давос – властта им се разпада: „Илон Мъск предизвиква битки от двете страни на Атлантическия океан. В Германия е публикувана негова колонка за предстоящите избори, която предизвиква брожение сред германските журналисти. Не всеки ден един от най-богатите хора на планетата подкрепя антисистемната партия „Алтернатива за Германия“.“ Това пише известният геополитически анализатор от Русия Малек Дудаков в своя профил в Телеграм. В своя коментар той изтъква тезата, че екипът на Тръмп има за цел да си сътрудничи с несистемните партии в Европа, където на власт са либерални правителства. Както вече сме подчертавали и ние в КритичноБГ, новоизбрания президент на САЩ е „издигнал“ унгарския премиер Виктор Орбан за своя ключова връзка на Стария континент, пише Дудаков. С подкрепата на определяните като „крайнодесни“ партии, Тръмп има за цел да засили евроскептицизма и да подкопае Европейския съюз отвътре. Ето и цеия му коментар:
„Като цяло екипът на Тръмп е настроен да си сътрудничи с десните евроскептици в ЕС. Освен идеологическа близост има и прагматичен интерес – по този начин е възможно да се отвори вътрешен фронт в борбата срещу евробюрокрацията и да се подкопае европейският проект отвътре.
А подкрепата (на Мъск) за Алтернатива за Германия, която се стреми да заеме второ място на изборите с 20%, ще бъде още един лост за Тръмп да окаже натиск върху вероятния бъдещ германски канцлер Фридрих Мерц. Основният бенефициент от победата на Тръмп в Европа ще бъде Виктор Орбан, който се превръща в ключова връзка между Тръмп и истаблишмънта на Стария континент.
В САЩ Мъск продължава да агитира за запазване на системата за издаване на работни визи на квалифицирани чужденци, което не се харесва на най-дясната част от поддръжниците на Тръмп. Въпреки това, като се имат предвид проблемите с острия недостиг на работна ръка и падащото качество на образованието, Америка просто не може да си позволи да откаже да внася специалисти от цял свят.
В противен случай конкурентоспособността на американската икономика ще бъде подкопана. А на американската икономика и без това ѝ предстои тежко изпитание през следващата година – съкращаване на държавните разходи и ограничаване на притока на нелегални имигранти, към които тя се е пристрастила като към наркотик. Ето защо Тръмп в крайна сметка застана на страната на Мъск. Първо ще трябва да разчисти „Авгиевите обори“ с депортирането на милиони нелегални имигранти и да се бори с етническата престъпност – а след това ще започне да ограничава легалната миграция.“
Дудаков обръща внимание и на факт, убегнал на редица негови колеги, че на 20 януари, освен встъпването на Доналд Тръмп във функциите на президент на САЩ, ще се проведе и поредния световен глобалистки форум в Давос. На мероприятието създадено от Клаус Шваб ще присъстват елити от целия свят, които вече се подготвят за разпадането на властта им в световен мащаб. Същевременно обаче, според руския анализатор, представителите на Г-7, т.е. определените за седемте най-големи икономики в света, вече са затънали в тежки бюджетни кризи и политически сътресения. Дудаков вещае няколко сценария, как ще се развие бъдещото преструктуриране на световния управленски порядък:
„На 20 януари 2025 г. ще се случат две събития наведнъж. Това е не само встъпването в длъжност на Тръмп в САЩ, но и откриването на поредния форум в Давос. Събиращите се там елити вече се подготвят морално за нестабилния им период от кадруването на Тръмп, когато установеният от тях ред ще започне бързо да се разпада.
В Давос досега виждаха трима „разрушители“ на международната система – Русия и Китай, но вече и САЩ при Тръмп. Страните, които остават верни на либералния световен ред, ще пострадат най-много. Очаква се например европейските държави да отворят трети фронт – вече срещу САЩ. А всички членове на Г-7 вече са затънали в бюджетни кризи, съчетани с политически сътресения.
Ерата на Тръмп може да се развие по няколко сценария. Съществува вариант за голяма сделка с Китай и Русия, която Тръмп ще признае за сфера на влияние. Или пък ще настъпи период на анархия в условията на търговски войни, което ще доведе до срив на европейската икономика и триумф на евроскептиците.
Възможен е и сценарий на глобализация без САЩ, които ще се затворят от останалия свят, превръщайки се в самостоятелна „Крепост Америка“. Докато БРИКС ще се превърне в новия център на глобализацията. Съществува вариант САЩ да бъдат въвлечени в дълъг конфликт с Китай или Иран.
В крайна сметка може да видим различни елементи от всички тези сценарии. Но при всички случаи те ще поставят началото на нова тенденция в световната история, към която публиката в Давос ще трябва бързо да се приспособи. Времето и възможностите ще бъдат кратки, а икономически отслабени играчи като ЕС и Япония ще бъдат изправени пред много неприятни изненади.“
Руският геополитически анализатор коментира още и друг много важенн въпрос, този с тоталният срив на доверие към английските лейбъристи, които спечелиха през лятото властта в Обединеното кралство. Той обръща внимание, че отливът на доверие към тях не прелива към консерваторите, т.е. торите. Напротив, има сериозен ръст на несистемната партия на Найджъл Фараж „Реформирай Великобритания“. Малек Дудаков е категоричен, че тя ще е изненадата на предстоящите местни избори, на които лидерът им първо ще превземе властта в страната първо отвътре преди следващите национални. По думите му, предстои ни да видим румънския сценарий, а също и не изключва възможността и Англия да отмени изборния резултат, както направи Букурещ. Ето и превод на коментара му:
„На изборите във Великобритания през лятото консерваторите се сринаха и загубиха безпрецедентно много министри в своите избирателни райони. Сега обаче лейбъристите рискуват да изпаднат в подобна ситуация. Последното голямо проучване на общественото мнение за 2024 г. им предрича тотален разгром.
Ако сега във Великобритания се проведат нови избори, лейбъристите ще загубят цели 200 места – половината от цялата си фракция. А поне седем от настоящите членове на кабинета на Кийр Стармър ще загубят в своите избирателни райони. Сред тях са шефката на Министерството на вътрешните работи Ивет Купър, която масово пуска на свобода престъпници, министърът на отбраната Джон Хийли и царят на зелената програма Ед Милибанд, който унищожава остатъците от британската енергийна система.
Черешката на тортата е, че лейбъристките министри ще загубят от несистемните кандидати на Реформаторската партия на Найджъл Фараж. Последната ще стане третата партия в страната със 70 депутати. Самият Фараж очаква да спечели фракция с доста над 100 места.
Партията на реформаторите вече изпревари консерваторите по отношение на броя на членовете, които надхвърлиха 130 000. Кандидатите на Фараж ще се представят толкова добре на местните избори, че лейбъристите вече отчаяно отлагат гласуването в много общини. Това е почти „румънски“ сценарий – ако нежеланите кандидати спечелят, изборите могат да бъдат отменени.
А лейбъристите ще се опитат да предотвратят предсрочни парламентарни избори. Позицията на Стармър става все по-несигурна – рейтингът му вече е около 20%. А през първото тримесечие на 2025 г. британската икономика ще бъде изправена пред рецесия на фона на нарастващите данъци и търговските войни с Тръмп. Така че със сигурност не бива да изключваме разпадането на кабинета на Стармър и хаоса в Лондон през 2025 г.
Превод и редакция: КритичноБГ
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски