Край! САЩ отказаха да пращат войски в Украйна: Президентът на САЩ Доналд Тръмп няма да изпрати американски войски в Украйна, заяви днес министърът на отбраната Пийт Хегсет, цитиран от Ройтерс, предаде БТА
![Тръмп пред Давос](https://kritichno.bg/wp-content/uploads/2025/01/trump-davos-300x176.jpg.webp)
Президентът на САЩ Доналд Тръмп няма да изпрати американски войски в Украйна, заяви днес министърът на отбраната Пийт Хегсет
Пред журналисти в Германия министърът на отбраната на САЩ каза също така, че ще настоява европейските съюзници да харчат повече за отбрана, когато се срещне с тях през тази седмица. „Европейският континент заслужава да бъде свободен от всякакви агресия, но тези в съседство трябва да инвестират най-много в такава индивидуална и колективна отбрана“, посочи Хегсет.
Американският министър на отбраната каза също, че работи с Конгреса, за да увеличи цялостните разходи на САЩ за отбрана и омаловажи опасенията относно предстоящия одит на Илон Мъск, който има за цел да открие злоупотреби за милиарди долари в Пентагона.
Междувременно стана ясно, че изпращането на европейски мироопазващи сили в Украйна ще бъде основна тема на обсъждане на Мюнхенската конференция по сигурността. Тя ще се проведе тази седмица, на 14-16 февруари, пише The New York Times, цитиран от Фокус
![Германски войници](https://kritichno.bg/wp-content/uploads/2024/05/germanski-voynitsi-300x169.jpg.webp)
Междувременно стана ясно, че изпращането на европейски мироопазващи сили в Украйна ще бъде основна тема на обсъждане на Мюнхенската конференция по сигурността. Тя ще се проведе тази седмица, на 14-16 февруари, пише The New York Times.
Изданието припомня, че перспективата за мирно споразумение между Украйна и Русия е довела до активно обсъждане на възможността за изпращане на европейски войски в Украйна, които да наблюдават прекратяването на огъня и да помогнат за възпирането на Русия от евентуално повторно нахлуване. Все още обаче няма конкретни инициативи, а и не е ясно дали руският президент Владимир Путин би се съгласил на това.
„Тази тема вероятно ще бъде основна тема на обсъждане тази седмица на ежегодната Мюнхенска конференция по сигурността, в която ще участват вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс и държавният секретар Марко Рубио“, пише вестникът.
Франция, Великобритания и балтийските държави вече повдигнаха въпроса за изпращането на свои миротворци в Украйна. В същото време германски официални лица смятат тази идея за прибързана.
NYT признава, че без участието на американски войници и военна техника в подобна инициатива европейските войски ще бъдат изложени на сериозен риск и дори могат да бъдат нападнати от Русия.
![Владимир Зеленски, гражданин на Украйна. Президент до 20 май 2024 година](https://kritichno.bg/wp-content/uploads/2025/01/zelenski-300x163.jpg.webp)
Президентът на Украйна Зеленски заяви, че ако Украйна не бъде приета в НАТО, ще са необходими до 200 000 чуждестранни войници, за да се гарантира нейната сигурност
Президентът на Украйна Зеленски заяви, че ако Украйна не бъде приета в НАТО, ще са необходими до 200 000 чуждестранни войници, за да се гарантира нейната сигурност. Според изданието обаче анализаторите смятат тази цифра за твърде висока, тъй като тя е например три пъти по-голяма от размера на британската армия.
Според Лорънс Фридман, почетен професор по военни науки в Кралския колеж в Лондон, една истинска възпираща сила обикновено изисква „повече от 100 000 военнослужещи на мисия“ за редовни ротации и извънредни ситуации.
В същото време бившият британски посланик в Русия Антъни Брентън подчертава, че европейската готовност „да се направи нещо полезно за Украйна“ без САЩ е важна, за да се гарантира, че Европа ще има място на масата.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски