Скандалът около преговорите за ваксини срещу COVID-19 между председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и главния изпълнителен директор на Pfizer, Алберт Бурла, получи ново развитие след ключово съдебно решение в Люксембург.
Общият съд на Европейския съюз постанови на 14 май 2025 г., че Европейската комисия е нарушила задълженията си за прозрачност, като е отказала достъп до кратки текстови съобщения, разменени между фон дер Лайен и Бурла по време на преговорите за закупуване на милиони дози ваксини през 2021 г.
Комисията – уличена в нарушаване на принципите на добрата администрация
Европейската комисия отказа да предостави съобщенията с аргумента, че те са били „краткотрайни“ и не представляват официална документация. Съдът обаче отхвърли това твърдение като неубедително. В решението си магистратите подчертават, че липсва адекватно обяснение от страна на Комисията относно това дали съобщенията въобще са били търсени или дали са изтрити.
Още по темата: Милиарди за ваксини, но без отчетност? ЕС в очакване на ключово решение
Съдът допълва, че текстови съобщения, особено когато съдържат информация, свързана с обществено значими въпроси като преговори за доставки на ваксини, могат да се считат за документи по смисъла на законодателството на ЕС и подлежат на публичен достъп.
Задължение за ново разглеждане
Решението задължава Европейската комисия да извърши ново търсене на въпросните съобщения и при наличие на такива – да ги предостави. В случай че те са изгубени или унищожени, институцията трябва да представи убедителна и правдоподобна обосновка.
Според съда, Комисията не е успяла да демонстрира надлежна грижа в управлението на документи, които биха могли да имат съществено значение за обществения интерес. Това поставя под въпрос практиките за отчетност в най-високите ешелони на изпълнителната власт в ЕС.
Следващи стъпки
От Европейската комисия заявиха, че ще анализират съдебното решение и ще преценят какви действия да предприемат. Институцията разполага с два месеца и десет дни за евентуално обжалване пред Съда на Европейския съюз.
Широко отразен казус
Решението бе широко отразено от международни медии, включително Financial Times, AP News и Politico Europe, които проследяват случая от самото начало. Делото бе заведено от журналиста Александър Фулман и организацията за прозрачност New York Times Company, с искане за достъп до съобщения, които вероятно съдържат детайли относно условията за поръчки на ваксини, финансирани с публични средства.
