Емануел Тод е един от най-известните френски историци и антрополози, автор на множество книги. През изминалата година той даде няколко ключови интервюта, в които направи прогнози за геополитическата ситуация в света, които или вече се сбъднаха или са в процес на осъществуване. КритичноБГ припомня най-важните от тях, които публикува през годината:
Западът знае, че е загубил войната в Украйна, но мир все още не е постигнат. Това обяснява френският историк Еманюел Тод в интервю за Berliner Zeitung на 17 август 2024 г. Сега от Германия зависи да се отдели от САЩ и да постигне мир, цитира го RT.de. Тод е убеден, че от Германия зависи да прекрати войната в Украйна. Тод обясни:
„Така че има значение дали Германия се откъсва от американците и работи за мир в Украйна. Германия ще реши дали една безкрайна война ще продължи или ще се върне мирът. В този смисъл Германия трябва да изпълни своята отговорност като водеща сила в Европа. Ние в Европа чакаме Берлин да сложи край на войната.
Във военно отношение ученият смята, че войната е приключила. Оценката му преди месеци, че Украйна е загубила войната, спечели на Тод обвинението в „близък на Путин“ от Berliner Zeitung – което той отказва да приеме:
„Когато казвам, че Украйна вече е загубила войната, казвам само какво мислят Пентагона или френският генерален щаб.
Според Тод руснаците ще превземат още повече територия (което и стана): „Така че проблемът е, че сме в ситуация, в която Западът знае, че е загубил войната, но мирът не е постигнат.“ Тод обяснява, че е в интерес на Европа да постигне споразумение с Русия, което не представлява заплаха за европейците:
„Всички на Запад знаят, че Русия няма нито желание, нито средства да нахлуе в Европа. Последното нещо, което руснаците искат, е да им се наложи отново да администрират Полша. Така че европейците биха могли да приемат мир в Украйна, това би било в техен интерес. Но това би било катастрофално за американците. (Руският президент Путин многократно е заявявал, че Русия няма намерение да нахлува в Европа, ако не бъде провокирана, бел. на Критично)
Ако руснаците постигнат целите си в Украйна, Америка ще бъде победена от една равностойна сила в очите на света. А това най-вероятно би довело до краха на цялата американска световна система“.
В действителност, казва Тод, не става въпрос за европейците, а за Германия, която заедно с Япония е един от стълбовете на американската система на управление. Историкът описва историята на войната по следния начин:
„В началото на 2000-те години имаше сближаване между Европа и Германия, от една страна, и Русия, от друга. Фактът, че Шрьодер, Путин и Ширак образуваха единен фронт срещу войната в Ирак разтревожи американците.
Те се страхуваха, че една от най-големите индустриални сили в света, Германия, ще обедини сили с една от най-големите енергийни сили в света, Русия, и до известна степен ще изтласка Америка от Европа. Следователно от гледна точка на Вашингтон Германия трябваше да бъде отделена от Русия.
Чрез оказване на натиск върху руснаците да се намесят в Украйна, това в крайна сметка беше постигнато. Взривяването на газопроводите „Северен поток“ е черешката на тортата.“ Тод пренебрегва възмутеното възражение на Berliner Zeitung за твърдението, че Русия е била притисната да се намеси, че това звучи като „пропаганда на Путин“. Като историк той изложи фактите и направи своите заключения:
„Преди февруари 2022 г. имаше разширяване на НАТО на изток. Във връзка с Майдана впоследствие американците се намесиха директно в Украйна. Украинските националисти и част от американската политическа класа взаимно се насърчаваха в своята русофобия и по този начин отчасти се създаде ирационална динамика. В крайна сметка възникна ситуация, при която НАТО де факто започна да въоръжава украинската армия чак до руската граница. Руснаците бяха обявили, че не могат да търпят влизането на Украйна в НАТО. Бяха предупредили, че ще се намесят в такъв случай.”
На въпрос дали Украйна в момента преживява „падането на Запада“ (алюзия от заглавието на последната книга на Тод – Упадъкът на Запада), известният учен даде да се разбере, че упадъкът на Запада е „вътрешен разпад с Америка в центъра“. Тод, който предсказа разпадането на Съветския съюз през 1976 г., защото забеляза, наред с други неща, нарастващата детска смъртност там, също подкрепя настоящата си диагноза с данни.
Детската смъртност в Русия днес е по-ниска, отколкото в САЩ. Данните за брутния вътрешен продукт, раздути от сектора на услугите, опровергаха „голямата слабост“ на реалното индустриално и селскостопанско производство на Запад. В образователния сектор изглежда още по-зле:
„Нивото на образование намалява от 1965 г. насам, броят на учениците е в застой, а тестовете показват, че коефициентът на интелигентност намалява. В наши дни американците често вече не обучават инженери, а адвокати и борсови брокери. За книгата си погледнах числата и открих, че
Русия, с по-малко от половината население, обучава повече инженери от САЩ.
Тод вижда „нихилистичните импулси“ в прехода от капитализъм към неолиберален финансов капитализъм като причина за упадъка на Запада:
„В един момент е напълно ирационално хората да искат да натрупат огромни суми пари само заради парите. Но преди всичко неолиберализмът на практика унищожи икономиката и обществото.
Самата Тачър каза, че няма такова нещо като общество. Това е нихилистично признание. По отношение на външната политика това отношение се отразява в предпочитанието към войната пред мира.
За разлика от други наблюдатели, французинът не допуска, че САЩ ще започнат нова война с Китай след предвидимото поражение в Украйна:
„Те просто нямат ресурсите да направят това. Войната между Китай и САЩ в Южнокитайско море щеше да приключи след няколко часа; китайците биха могли лесно да потопят американските самолетоносачи с хиперзвукови ракети. (Факт е, че САЩ отлагат война с Китай. Включително и Доналд Тръмп дава сигнал, че не се струми към горещ конфликт, бел на КритичноБГ). Китай обаче няма да замени САЩ като световна сила, защото китайците са изправени пред значителни демографски проблеми. Бъдещият свят ще бъде многополюсен свят, който вече не може да си позволи войни.
На 24 октомври в интервю за Die Berliner Zeitung авторитетния френски историк Еманюел Тод посъветва управляващите в Германия да кандидатстват за членство в БРИКС. По думите му именно тази асоциация ще запълни вакуума във властта, оставен от „загубилия във войната в Украйна Запад“. (От Алтернатива за Германия вече се чуват гласове именно в тази насока днес, бел. на КритичноБГ)
„Всичко е много просто: Западът загуби войната в Украйна. Сега светът се преустройва и то не в съответствие с идеите на Запада“, отбелязва известният френски историк и социолог. Според него на световната сцена излизат нови играчи като страните от БРИКС, а опитите на Запада да изолира Русия са се провалили. Историкът подчертава, че повечето държави в света са отказали да се присъединят към позицията на Запада по този въпрос.
Тод също изразява песимизъм за бъдещето на САЩ. Предстоящите президентски избори отразяват системната криза на Запада, смята той: „Тази предизборна кампания е симптоматична за състоянието на Запада. И двамата кандидати са гротескни, лишени от въображение, дори може да се каже, че са луди. Те няма да спрат упадъка на САЩ“, уверен е той.
Историкът посочва сериозните проблеми в американската икономика, като отбеляза, че мащабните инвестиции на администрацията на настоящия президент Джо Байдън не решават проблема с недостига на квалифицирани специалисти.
На 24 януари Еманюел Тод в интервю за „Поан“ заяви: САЩ изпадат в нихилизъм и обожествяване на нищото. Говоря за нихилизъм като желание за разрушение, но и на отричане на реалността. Вече няма и следа от религията, но човешкото създание все още е там и се сблъсква с въпроса за смисъла на човешкото съществуване.
Според него общото между протестантството и комунизма е манията по образованието. „Комунизмът, установен в Източна Европа, разви нови средни класи. И точно тези средни класи по-късно обявиха, че са либералната демокрация в действие и че руснаците са чудовища. Позволявам си с ирония да диагностицирам известна неавтентичност в поведението на средните класи в Източна Европа, защото именно меритокрациите, родени при комунизма, вкараха страните си в НАТО и оставиха своя пролетариат в ръцете на западния капитализъм, като същевременно превърнаха страните си в подчинена периферия, каквато са били между ХVI и ХIХ век“, добавя антропологът.
„Избягването на сближаването между Германия и Русия беше една от американските цели. Това сближаване щеше да подпечата изгонването на Съединените щати от системата на европейската власт. Американците предпочетоха да унищожат Европа, вместо да спасят Запада. НАТО вече губи тази война.
Мисля, че играта на Германия е много по-тънка, отколкото си представяме в момента, защото има стабилност на промишлените, демографски и социологически маси в Европа. Русия и Германия в крайна сметка ще се споразумеят. Мирът ще бъде възстановен. Историята ще каже дали съм наследник на Маркс и Вебер, взети заедно, или на Уди Алън – което не е толкова лошо“, казва още френският учен.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски