Украйна е изправена пред сериозен проблем, от значително намаляване на арсенала си от американски ракети ATACMS, предназначени да поразяват руски цели дълбоко в нейната територия. Според информация, публикувана в The New York Times, в арсенала на Украйна са останали по-малко от 50 ракети от първоначално доставените от САЩ 500.
Това означава, че с темпото, с което тя стрелs навътре в руската територия, същите ще свършат съвсем скоро. Другата опция за Киев е да започне да ги пести.
Тези ракети, които имат обсег до 300 километра, бяха предоставени на Киев за укрепване на отбранителните и нападателни способности в контекста на продължаващия конфликт с Русия. ATACMS позволи на Украйна да нанесе удари по важни цели на руска територия, особено в граничните райони, което не остана без последствия, уточнява изданието. Всъщност и руското ръководство обясняваше дълго, че независимо, че Киев ще обстрелва територията на страната, това няма да промени хода на бойното поле, в което превес имат руските въоръжени сили.
Въпреки това, както съобщава NYT, поради интензивното използване в бой, ракетният запас е намалял значително. Това принуждава Украйна да избира по-внимателно своите ударни цели, като запазва останалите си ракети за критични моменти.
Намаляването на броя на ATACMS подчертава трудността при снабдяването на Украйна с оръжия в дългосрочен план. САЩ и преди са предоставяли тези ракети като част от военна помощ, но по-нататъшните доставки може да са под въпрос, особено в контекста на политическите промени във Вашингтон и дебатите относно подкрепата за Украйна. Очевидно медията има предвид, че с встъпването на новоизбрания президент Доналд Тръмп и неговата администрация в Белия дом, ако е последователен в обещанията си към избирателите, той ще прекрати скъпоструващата военна подкрепа на Киев.
Американски служители, както е посочено от NYT, предупреждават, че ATACMS не трябва да се допълва в близко бъдеще. Това се дължи не само на ограниченото производство на тези прецизни ракети, но и на политически съображения, включително възможни промени в политиката за подкрепа на Украйна от новата администрация, след като Доналд Тръмп се върне на президентския пост.
The New York Times изрично подчертава също, че допълнителен стимул за намаляване на използването на ATACMS е политическата ситуация в САЩ. Доналд Тръмп публично осъди решението на администрацията на Джо Байдън да позволи на Украйна да използва американски ракети за атака на руска територия. Тръмп нарече решението „голяма грешка“, предизвиквайки опасения в Киев относно бъдещето на военната подкрепа на САЩ.
Освен това ракетите са изключително скъпи, показа проверка на КритичноБГ. Само една от тях струва около 1,5 милиона долара. Дори да фиксираме тази цена, това означава, че до този момент в рамките на малко над месец, Киев е изстрелял ракети срещу Русия на стойност 675 милиона долара. Същевременно, руските сили са ускорили темпото за превземане на територия от Украйна и изтласкване на ВСУ от Курска област и това са констатации на западната преса.
Анализаторите от американската медия предполагат, че намаляването на използването на ATACMS може също да бъде стратегическа маневра, насочена към запазване на тези ресурси за решаващи моменти от конфликта. Това може да бъде и опит за избягване на по-нататъшна ескалация с Русия, която отговори на ударите на ATACMS със свои собствени мерки, включително укрепване на своята система за противовъздушна отбрана и атаки срещу украински военни цели.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски