Петър Акопов за РИА Новости: Митът за мироопазващите сили – защо Европа обсъжда планове за изпращане на войски в Украйна
След като в неделя Доналд Тръмп призова за „незабавно прекратяване на огъня и преговори“ между Украйна и Русия, на Запад се акитвизираха. Нищо, че реални предпоставки за преговори няма – Зеленски не е готов за тях (надявайки се, че реално Тръмп няма да спре да подкрепя Украйна), а Русия няма да се откаже от фундаменталното си искане, което може да се формулира като „Украйна никога и под никаква форма, включително двустранни споразумения, няма да бъде част от западните военни структури“, Западът се готви за нова фаза на борбата за Украйна. Това може да се нарече психологическа атака срещу Русия: предлагат се редица мерки, които трябва да демонстрират на Владимир Путин непоколебимата решимост на Запада да засили натиска и да повиши залозите – като цяло, да не се отказва от Украйна при никакви обстоятелства.
Двете най-забележителни области на такава атака са, разбира се, лъжите за плановете на Байдън да въведе нови санкции срещу руския петрол (включително неговите превозвачи и купувачи) и упоритите разговори за изпращане на европейски миротворци в Украйна. И двете теми се популяризират все повече и повече, а Еманюел Макрон дори ще отиде днес във Варшава, за да обсъди въпроса за мироопазващите сили.
Трепери ли Путин от такива новини? Разбира се, че не, защото той разбира: в тях няма почти нищо освен блъф.
Може ли Вашингтон да наложи тотални санкции срещу руския петрол, насочени към купувачите, включително Индия? Може би Но пазарът ще реагира с огромно покачване на цените, което ще удари всички, включително САЩ и Европа. Русия постепенно ще се адаптира към тези санкции (Индия няма да откаже доставките) и ефектът както върху световната, така и върху американската икономика ще бъде явно негативен.
Освен това, след като дойде на власт, Тръмп с лозунга си „Борба, борба, борба!“ все пак ще премахне санкциите: той се нуждае от евтин петрол, а увеличаването на производството в Съединените щати няма да постигне това. Следователно няма да работи да се сплаши Русия с „адски петролни санкции“, което обаче всички вече разбират.
С миротворците е още по-просто – същият Макрон отдавна излезе с идеята да ги изпрати в Украйна. Сега неофициално се говори за 40 хиляди европейски войници, които ще бъдат предоставени от страните от НАТО: Полша, Холандия, скандинавските страни, Франция и дори Великобритания. Зеленски се изказва одобрително за тази идея, отбелязвайки, че подобна мироопазваща мисия ще стане гаранция за сигурността на Украйна, докато тя се присъедини (покани) към Северноатлантическия алианс. Всичко това е просто прекрасно, но единственото малко нещо, което липсва за изпращане на миротворци, е съгласието на Русия.
Също така, разбира се, и началото на преговорите – Тръмп ще изреве и Москва и Киев веднага ще започнат да се договарят за прекратяване на огъня, а след това Европейският съюз със своите миротворци ще бъде готов. Наистина ли е така просто?
За този абсурд дори не може да се говори, но активното нагнетяване на темата за миротворците ни кара да си припомним очевидното: Русия никога няма да се съгласи на каквото и да е присъствие на войски на НАТО в Украйна, под каквато и да е и форма и вид – миротворци, военни контингенти, корпуси на отделни страни от НАТО или алианс на комбинирани бригади.
„Тези варианти дори не могат да бъдат обсъждани с Москва: ние се борим именно защото не искаме да позволим на Запада да вземе Украйна за себе си. Какво неразбираемо има тук, включително и за западните стратези?
Въпреки това те все още говорят и обсъждат идеята за „мироопазващи сили“, както и влизането на Украйна в НАТО. Освен това някои атлантици изглежда намират идеята за размяна на присъединяването към алианса (на Украйна) срещу разполагането на миротворци за много обещаваща: ние ще поканим Русия да отложи влизането на Украйна в НАТО с 15-20 години, а в замяна ще ги помолим да се съгласят да вкараме миротворци. Брилянтно, нали?
Как президентът Доналд Тръмп ще действа в украинска посока след встъпването си в длъжност все още не е ясно (включително и за самия него). Но ако европейските атлантически активисти успеят да му продадат идеята за „мироопазващ корпус“, планът му може да се окаже още по-мъртвороден, отколкото изглежда сега.
Тръмп обаче има едно важно качество: той е много по-голям реалист от днешните средностатистически западни лидери
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски