ОСТЪР ЗАВОЙ: Мерц намекна, че ще работи с Алтернатива за Германия. Либералите избесняха

Алис Вайдел и Фридрих Мерц

ОСТЪР ЗАВОЙ: Мерц намекна, че ще работи с Алтернатива за Германия. Либералите избесняха: В Германия избухна политическа полемика, след като лидерът на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц намекна за възможно сътрудничество с крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ) в опит да бъде въведена строга миграционна реформа. Това изказване беше направено след кървавото нападение с нож в град Ашафенбург, извършено от афганистанец, чието депортиране е било насрочено, но неосъществено.

Реакции от политическия спектър

Шолц

Олаф Шолц не успя да се овладее и изригна, че досега можел да разчита, че АзГ ще остане в политическия фризер. Подобна гневна реакция не е наблюдавана от него дори, когато мигранти убиха гурманци

Изявлението на Мерц предизвика остра реакция от страна на канцлера Олаф Шолц. В интервю той изрази невъздържано безпокойство, заявявайки: „Досега бях останал с впечатлението, че може да се разчита на заявките на опозиционния лидер, че няма да работи с АзГ. Защитната стена срещу АзГ не бива да рухва“, изригна той.

Канцлерът визира традиционната политика на санитарен кордон, която целѝ да изолира крайната десница от сътрудничество с основните политически партии. Проблемът е, че предстоят избори до месец в Герания и Мерц явно си дава сметка, че с бездействието си ще налее още повече гласове на АзГ.

Фридрих Мерц, лидер на ХДС

Фридрих Мерц, лидер на ХДС

Спор няма, че това надали би означавало непременно бъдещо коалиране, но със сигурност демонстрира, че обявената за крайнодясна партия излиза от фризера, защото без нейните гласове предложението му няма никакъв шанс да мине. Възможно е и жестът да е мотив след изборите Мерц да каже от типа, че на „ръба на компромиса“ и с добре познатата фраза и за българските политици, „в името на бъдещето на страната“ би се съюзил с АзГ.

Хабек

Яростният ресофоб и емблематичен либерал Хабек не спести също китиките си срещу Марц

Други лидери също остро разкритикуваха изказването на Мерц. Роберт Хабек, вицеканцлер и представител на Зелените, обяви, че „Мерц няма право да нарушава думата си“ относно отказа от сътрудничество с АзГ. Хабек е емблематичен пример за ярко изразена русофобия и яростен критик на Алтернативата.

Матиас Мирш от Германската социалдемократическа партия (ГСДП) предупреди, че „политическият бент е напът да се срути“.

Политически контекст и реакция на обществото
Коментираното изказване на Мерц дойде в момент, когато Германия е разтърсена от серия кървави инциденти, включително и нападението в Ашафенбург, при което загинаха двама души, а други двама бяха ранени. Случаят изостри дебата за миграционната политика, особено за процедурите по депортиране на чужденци.

Изследване на общественото мнение, проведено от „Форшунгсгрупе Вален“ за канала ZDF, показа, че 65% от германците подкрепят запазването на защитната стена срещу АзГ. От КритичноБГ сме известни със скептицизма си към „официалните изследвания“ и затова обръщаме внимание, че в в случая няма как да разберем, дали са питани значително повече граждани в Западна Германия за сметка на тези в бившата Източна, защото след като резултатите на АзГ са шокиращо високи във втората, можем смело да предположим, че гражданите там са били „случайно“ пренебрегнати. Това не прави изследването невалидно, но със сигурност е тенденциозно и удобно за либералните кръгове. То дава и предпоставка, ако на някой му мине през главата да фалшифицира резултатите от изборите, с цел да намали процента на Алтернативата, подобно изследване ще му дойде на помощ като доказателство за „стопеното доверие“ в АзГ.

Позицията на Мерц
Фридрих Мерц категорично отхвърли обвиненията като се застрахова, че не възнамерява да влиза в коалиция с крайнодясната партия. В свое изказване той заяви:
„Ние не работим с тази партия. Няма да влизаме в правителство с нея.“

Предизборните заявления са едно, ала след изборите е съвсем друго. Вземете пример с Бъгария. Освен това е повече от обяснимо, че Мерц не би рискувал да разкрие възможни планове за съюз сега, защото това ще доведе до отлив от най-твърдия му електорат, който е против коалиция Алтернативата.

Той обаче добави, че предложенията на ХДС за реформи в миграционната политика ще бъдат внесени в Бундестага „без значение кой ще ги подкрепи“, т.е. това е своеобразна покана към АзГ за общи действия. Мерц настоя, че гласуването трябва да бъде по същество, а не водено от политически пристрастия.

Потенциални последици за политическия пейзаж
Промените, предложени от ХДС, включват затваряне на границите за мигранти и ускоряване на депортациите (по примера вече на САЩ), дори когато става въпрос за лица с право на закрила по европейското законодателство. Тези мерки обаче се нуждаят от подкрепата на други партии в Бундестага.

САЩ започнаха депортация на мигранти с тежки криминални престъпления. Товарят ги във военни самолети. ВИДЕО

ХДС и АзГ заедно не разполагат с достатъчно депутати, за да прокарат законодателните промени. Но евентуално съгласие от Свободната демократическа партия (СвДП) и „Алианса на Сара Вагенкнехт“ (АСВ) може да доведе до успех.

С този ход Мерц ще постави на изпитание лявата Сара Вагенкнехт над която витаят много сериозни подозрения, че е проект, създаден за умишлен отлив на гласове от АзГ

В тази връзка КритичноБГ обръща внимание, че с този ход Мерц ще постави на изпитание лявата Сара Вагенкнехт над която витаят много сериозни подозрения (особено в редакцията на Критично), че е проект, създаден за умишлен отлив на гласове от АзГ, защото тя изразява доста сходни позиции с Алтернативата. Вагенкнехт се е изказвала многократно за разумна миграционна политика и недопускане на пришълци в страната без ясни принципи. Ако гласува против, има вероятност да подкопае доверието в партията си, а също и да демонстрира, че е на страната на ярките либерали и то баш преди парламентарните избори.

АзГ: Растяща подкрепа и нова реалност

Алис Вайдел и иИлон Мъск

Илон Мъск изкара Алтернативата от медийния фризер, като направи дълго интервю със съпредседателката на партията и кандидат за канцлер Алис Вайдел.

„Алтернатива за Германия“ е втората най-популярна партия според социологическите проучвания и нарастващото напрежение около миграционната криза я поставя в центъра на политическите дебати. Въпреки това, мнозинството от германците продължава да я разглежда като партия извън основния политически спектър. Припомняме, че и Илон Мъск изкара Алтернативата от медийния фризер, като направи дълго интервю със съпредседателката на партията и кандидат за канцлер Алис Вайдел. Отношението на традиционните медии в Германия е също толкова войнствено, колкото и с нашите либерални национални телевизори към Възраждане.

Настоящата ситуация в Германия е тест за устойчивостта на традиционната политика на изолация спрямо крайната десница. Изказването на Мерц отразява нарастващия натиск върху основните партии да се справят с миграционните предизвикателства. Дали това ще доведе до промяна в политическата динамика, остава въпрос, който ще се реши на предстоящите избори.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!