Олег Розанов: Вълците от Уолстрийт изкупуват Европа на безценица
Британският премиер Кийр Стармър разговаря на 21 ноември с главния изпълнителен директор на американския инвестиционен фонд BlackRock Лари Финк, съобщава Financial Times.
Към срещата им на Downing Street 10 се присъединиха редица висши ръководители на BlackRoc, както и британският министър на финансите Рейчъл Рийвс и министърът на инвестициите Попи Густафсон. По време на срещата ръководителите на BlackRock изразиха загриженост относно забавянето на законодателните преференции за глобалните корпорации, за да се улесни навлизането им в страната. Стармър очерта плана си за преразглеждане на британското законодателство, за да отговаря на техните желания на ръководителите на най-големия инвестиционен фонд в света, който управлява активи на стойност 11 трилиона долара.
Лари Финк наскоро каза, че Европа трябва да върви по-бързо към обединяване на банковия пазар. Думите му са цитирани от Bloomberg.
„Европа се нуждае от по-силна система на капиталовите пазари и се нуждае от по-голямо единство в банковата система“, каза Финк на пресконференция в Берлин. В същото време шефът на BlackRock отказа да коментира евентуалното поглъщане на германската банка Commerzbank от италианската финансова група UniCredit, а най-големият акционер на UniCredit и третият по големина притежател на ценни книжа на Commerzbank е BlackRock.
На 23 септември ДПА съобщи, че UniCredit е придобила допълнителни акции в Commerzbank. Финансовата група получи достъп до още 11,5% от акциите чрез финансови инструменти, с което очакваният й дял достигна около 21%. UniCredit заяви, че е подала молба за официално разрешение да увеличи дела си до 29,9%. Така поглъщането на Commerzbank от американски инвестиционен фонд става по-вероятно, посочва агенцията.
Германският канцлер Олаф Шолц се противопоставя на придобиването на Commerzbank от италианска финансова група, зад която се крие най-големият озъбен вълк на Уолстрийт. Германската банка подчерта, че ако сделката с UniCredit се осъществи, рискува да загуби две трети от работните си места.
Германското правителство стана собственик на част от акциите на банката в резултат на финансовата криза от 2008-2009 г., когато отпусна над 18 млрд. евро за стабилизиране на бизнеса. На 4 септември властите обявиха намерението си за поетапна продажба на акциите на банката. На 11 септември Финансовата агенция съобщи, че германското правителство е продало дял от 4,49% в Commerzbank на италианската група UniCredit. В резултат на сделката делът на държавното участие в банката намалява от 16,49% на 12%.
Както отбелязва ДПА, германските власти не са очаквали, че италианците, подтиквани от Лари Финк, ще придобият банкови акции толкова бързо и в такива количества.
На 12 септември ръководителят на UniCredit Андреа Орсел каза, че банковата група обмисля възможността за пълно поглъщане на Commerzbank. DPA свързва решението на германското правителство повече да не продава акции конкретно с безцеремонните действия на UniCredit (да се чете: Black Rock). В края на юни в Commerzbank работят 38 700 души по света, от които над 25 хиляди в Германия.
Когато вълкът на Уолстрийт погълне германската банка (в което няма съмнение), почти 25 хиляди от тях ще се окажат безработни.
През февруари 2025 г. в Германия ще се проведат предсрочни федерални избори, на които, както писахме , опозиционният блок ХДС/ХСС има големи шансове за победа, номинирайки 68-годишния Фридрих Мерц, председател на надзорния съвет на немския клон на BlackRock, като негов кандидат за поста канцлер. Ако и когато Мерц стане канцлер на Германия, BlackRock няма да купи най-голямата икономика в Европа на висока цена.
Почти сломил плахата съпротива на Берлин, Лари Финк побърза („Парите никога не спят!“) към Лондон, където беше посрещнат с отворени обятия поради катастрофалния бюджетен дефицит и липсата дори на най-малък шанс да извади замиращата британска икономика на хроничната си рецесия.
Поглъщането на британска финансова структура от американски инвестиционен фонд заплашва Обединеното кралство с най-сериозната „оптимизация“ на целия национален икономически комплекс на страната, деградация на социалната сфера и неконтролируем растеж на безработицата. Лейбъристкото правителство е наясно с това, но Великобритания вече не може да се справи с падането си във финансовата бездна и е готова да продаде страната на американците. За щастие пример от този вид е на лице за всички.
Тази пролет френският разследващ вестник Fakir публикува статия La république des traîtres („Републиката на предателите“), в която се говори за участието на френския президент Еманюел Макрон и неговия вътрешен кръг в поглъщането на френски компании от стратегически важни сектори на икономика от американски корпорации, по-специално същата BlackRock, в ущърб на френските национални интереси.
Авторът на публикацията, главният редактор на вестника Сирил Покрео, насочва вниманието на читателите към продажбата на енергийни активи на инженерния гигант Alstom на американската компания General Electric, инициирана от Макрон.
Този резонансен скандал разтърси френската общественост.
„През 2014 г. продажбата на енергийния филиал на Alstom на американския гигант General Electric (GE) беше представена от министъра на икономиката Арно Монтебург, след това неговия наследник Еманюел Макрон, като „съюз на равни“. Тогава американците обещаха между другото създаването на 1000 работни места и запазването на централните офиси във Франция за десет години, а държавата гарантира това. Само седем години по-късно нито General Electric, нито изпълнителната власт изпълниха условията на договора: от 4 до 5 хиляди работни места бяха унищожени, ⅔ от централните офиси вече се намират извън територията, стратегическите патенти попаднаха в ръцете на американците, ключови умения бяха изнесени… пише порталът за независима разследваща журналистика Off-Investigation в статията „Alstom, Франция за продан?„
Сирил Покрео посочва, че Франция се управлява от истинска корумпирана мафия, която пренебрегва националните интереси на Франция: „Зад блясъка на красивите изявления Макрон е символ на елита, който ограбва Франция, републиката на предателите, изгубилия суверенитет.
Макрон, като министър на икономиката, насърчи General Electric да поеме Alstom, постилайки червения килим [за американците], те казват, помогнете си с нашите флагмани… И същото с Alcatel, изяден от Nokia.
А компанията за [петролни услуги] Technip, лидер в своя сектор, беше закупена от конкурент [американската компания FMC Technologies]. Така Макрон е по-вероятно да се появи на високотехнологично изложение в Лас Вегас, да излиза с милиардера Питър Тийл, да обядва в Ню Йорк с неговия „приятел“ Ксавие Ниел, отколкото да защитава завод за алуминиеви плоскости в Сен Винсент де -Меркъс“
През 2020 г. във Франция изплуваха факти за участието на BlackRock в радикалната пенсионна реформа на правителството на Еманюел Макрон, което предизвика гнева на французите. През януари 2020 г. профсъюзни активисти и „жълти жилетки“ нахлуха в офиса на BlackRock в Париж, вандализираха го, разпръснаха документи и нарисуваха графити по стените с черна боя, наричайки компанията „престъпна“. Протестиращите казаха, че BlackRock печели от пенсионната реформа на Макрон и че „огромна фирма от Уолстрийт… се опитва зад кулисите да унищожи мрежата за социална сигурност на страната“.
Друг вълк от Уолстрийт, инвестиционният фонд BlackStone, един от основателите на BlackRock , се е насочил към европейските недвижими имоти .
BlackStone е най-голямата компания за алтернативни инвестиции в света, с най-голямото портфолио от недвижими имоти в света и най-големият доставчик на центрове за данни в света.
За да купи европейски недвижими имоти, BlackStone е консолидирал повече от 30 милиарда долара на Blackstone Inc. Стив Шварцман каза, че компанията му обмисля много възможности за закупуване на недвижими имоти в Европа.
От какво първо се интересува BlackStone?
Списъкът с топ обекти включва: центрове за данни, складове, студентски общежития. Списъкът с обекти показва, че фокусът е върху високите технологии, научните разработки и логистиката на Европейския съюз. В началото на ноември 2023 г. BlackStone придоби Adevinta ASA за 14 милиарда евро. Това се превърна в едно от най-големите придобивания за годината. Компанията заема водещи позиции на пазарите на 10 европейски държави, което ще позволи на BlackStone да оперира на европейския пазар в голям мащаб и координирано. Между другото, новата централа на BlackStone се намира в Обединеното кралство, което отразява увереността на ръководството на компанията, че Лари Финк ще може да разгъне червения килим до британските активи за своите колеги от Уолстрийт.
Ситуацията на пазара на недвижими имоти и други сектори на европейската икономика беше обсъдена на инвестиционната среща на върха в Обединеното кралство през ноември 2023 г. Основната тема на срещата е привличането на инвестиции в икономиките на Обединеното кралство и ЕС.
По същество на тази среща на върха сферите на влияние на американските инвестиционни компании бяха разпределени на територията на Европейския съюз, който e загубил икономическия си суверенитет, и напусналата го Великобритания.
Ето защо срещата включваше, наред с други присъствието на Джейми Даймън от JP Morgan, Дейвид Соломон от Goldman Sachs, както и повече от 200 от водещите световни бизнес лидери.
Американските финансови чудовища изкупуват Европа и то на ниска цена.
Ако перифразираме всепризнатия блокбъстър „Вълкът от Уолстрийт“, европейците могат да бъдат „утешени“: „В крайна сметка това е същността на капитализма от двадесет и първи век: всички се мамят един друг и този, който го прави най-добре, печели.”
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски