Масова евакуация. Жителите на Санторини бягат панически след нови силни земетресения

Жителите и гостите на остров Санторини масово се евакуират

Масова евакуация. Жителите на Санторини бягат панически след нови силни земетресения: Паника и хаос обхванаха гръцкия остров Санторини, след като серия от земетресения разтърсиха района, предизвиквайки масово напускане на жителите. Хората се опитват да напуснат острова с всякакви възможни средства, страхувайки се от нови по-силни трусове.

Претъпкано пристанище и масова евакуация

Жителите и гостите на остров Санторини масово се евакуират

Рано сутринта във вторник пристанището на Санторини беше препълнено от семейства, които чакаха да се качат на фериботите към Пирея.

Рано сутринта във вторник пристанището на Санторини беше препълнено от семейства, които чакаха да се качат на фериботите към Пирея. По същото време, през нощта, нова серия от земетресения разлюляха острова и околните райони. Най-силният трус беше с магнитуд 4,9 по Рихтер, а общо четири земетресения над 4 по скалата разтърсиха региона след полунощ.

Според данните на Сеизмологичния институт на Националната обсерватория в Атина, епицентърът на трусовете е бил в морето, на около 20 километра югозападно от остров Аморгос.

Продължаващият риск от нови трусове
Организацията за антисеизмично планиране и защита (ΟΑΣΠ) предупреди, че сеизмичната активност може да продължи в следващите дни, а дори и седмици. Президентът на организацията, Евтимис Лекас, отбеляза, че засега не може да бъде определен главният трус, което допълнително засилва безпокойството.

Жителите и туристите напускат масово острова

Санторини евакуация

Според последните данни, над 9 000 души – както местни жители, така и туристи – вече са напуснали Санторини. Нощните кадри от пристанището, заснети от гръцката национална телевизия ЕРТ, показват дълги опашки от хора

Според последните данни, над 9 000 души – както местни жители, така и туристи – вече са напуснали Санторини. Нощните кадри от пристанището, заснети от гръцката национална телевизия ЕРТ, показват дълги опашки от хора, чакащи да се качат на фериботи. За да се улесни евакуацията, днес са планирани и извънредни полети на авиокомпаниите Aegean Airlines и Sky Express. 

Затваряне на училища в няколко острова
Властите решиха да затворят училищата на четири острова – Санторини, Анафи, Иос и Аморгос – до петък, 7 февруари, като част от мерките за сигурност. Засега ситуацията остава напрегната, а учените продължават да следят развитието на сеизмичната активност, предупреждавайки, че опасността още не е преминала.

Експерти предупреждават: „Не сме виждали такова явление“ – нараства страхът от мощен трус или изригване на вулкан

Отдръпване на водата около Санторини

Последните 24 часа носят нова тревожна информация – морската вода започва да се отдръпва от крайбрежието на някои малки острови и скалисти рифове. Според сеизмолози това е сигнал, че „нещо предстои да се случи“.

Ситуацията около Санторини и съседните острови продължава да се влошава, след като учените засичат все по-интензивна сеизмична активност. Последните 24 часа носят нова тревожна информация – морската вода започва да се отдръпва от крайбрежието на някои малки острови и скалисти рифове. Според сеизмолози това е сигнал, че „нещо предстои да се случи“. КритичноБГ обръка внимание, че подобно „отдръпване“ на водата се наблюдава само преди цунами, но не е имало още толкова силен трус, който да предизвика явлението. В този смисъл феноменът се дължи на друга причина, която не е изтъкната от гръцките медии.

санторини вулканът колумб

Особено притеснително е отдръпването на морето край остров Анедрос – малко парче земя между Санторини и Аморгос. Именно в тази зона през 1956 г. се е активирал разломът, предизвикал катастрофално земетресение от 7,6 по Рихтер и последвало цунами

Опасно напомняне за разрушителния трус от 1956 г.
Особено притеснително е отдръпването на морето край остров Анедрос – малко парче земя между Санторини и Аморгос. Именно в тази зона през 1956 г. се е активирал разломът, предизвикал катастрофално земетресение от 7,6 по Рихтер и последвало цунами, което опустошава южните и югоизточните части на Цикладите.

Сега учените алармират, че същият разлом отново е активен, като освен силните трусове, той засяга и подводния вулкан Колумб, който според данни на геолозите „вече се пробужда“.

Морето се отдръпва – тревожен знак за жителите
Кадри от остров Анедрос показват, че нивото на водата е спаднало значително, а местни моряци коментират, че това е изключително обезпокоително. На някои плажове на Санторини също е отчетено видимо отдръпване на морето, което според специалисти може да е предвестник на по-мощен трус или дори на цунами.

В допълнение, морското дъно в района също е регистрирало свличане от няколко сантиметра – още един индикатор за възможна бъдеща катастрофа.

Сеизмичната активност не спира – стотици трусове за дни
Според Геодинамичния институт на Атина, само през последните 12 часа в региона са регистрирани поне 18 земетресения, като най-силният от тях е бил 4,6 по Рихтер в 19:44 ч., с епицентър на 18 км югозападно от Аморгос.

Тази нощ също е имало трус от 3,6 по Рихтер в района между Санторини и Аморгос, с дълбочина от 5 км.

Общо за последните няколко дни са регистрирани над 560 труса, което променя драстично тона на гръцките специалисти. Ако преди дни опитваха да успокоят населението, сега експертите открито признават, че са „изключително загрижени“.

Експертите: „Не сме виждали такова явление“
Ситуацията вече е определена като „безпрецедентна“ от водещи гръцки сеизмолози.

„Не сме виждали такова явление досега“ – признава директорът на Геодинамичния институт в Атина, Танасис Гканас. „Само за 48 часа имаме 37 земетресения с магнитуд над 4 по Рихтер. Това е сериозна ескалация и ние се опитваме да разберем какво я причинява. Засега не можем да изключим нито една възможност.“

Директорът на Атинската обсерватория Василис Карастатис допълва:

„Сеизмичната активност не намалява, а напротив – засилва се. От 1 февруари досега сме регистрирали над 240 труса с магнитуд над 3 по Рихтер, а 39 от тях са били над 4. Това е тревожна динамика, която все още няма ясно обяснение.“

Възможни сценарии – от нова серия трусове до катастрофален трус и цунами
Сеизмолозите разглеждат два основни сценария:

По-добрият вариант – поредицата трусове да продължи на същото ниво, без голям разрушителен трус.
По-лошият сценарий – възможно е да се случи силно земетресение, което да предизвика не само разрушения, но и потенциално цунами, свлачища или дори изригване на вулкана Колумб.

Предпазни мерки вече се взимат – в близките часове ще бъдат активирани нови сеизмични станции в Анафи и Аморгос, за да предоставят по-прецизна информация за случващото се.

Опасенията, че предстои по-силен трус или дори природно бедствие, засилват паниката, а властите продължават да следят обстановката с надежда да да отреагират при всеки един сценарий.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!