Липсата на вятър в Германия изстреля цените и на тока в космоса!

ветрогенератори, вятърни турбини

Липсата на вятър в Германия изстреля цените на тока в космоса

Германия скоро ще има сериозен спад в производството на вятърна енергия поради по-студеното време, което може да увеличи цените на електроенергията и зависимостта от електроцентралите на въглища и лигнит. Това съобщи Bloomberg в петък, 29 ноември. Това е сериозен проблем за германските потребители и икономика на фона на скочилите вече цени на природния газ.

Мощността нужна за доставка на ток днес скочи с 36% до 130,25 евро за мегаватчас. Френският търг за ден напред достигна 114,25 евро за мегаватчас, най-високата от 14 ноември на борсата Epex Spot SE.

Феноменът „Dunkelflaute“ — известен като период, в който може да се произведе минимална или никаква слънчева или вятърна енергия — представлява сериозен проблем за енергийната инфраструктура, която разчита на възобновяеми източници. Подобно събитие по-рано този месец изпрати цените до нива, наблюдавани последно по време на енергийната криза.

Производството на вятър в Германия спада под рекордните 5 гигавата днес на фона на пика от 46,6 гигавата рано сутринта в четвъртък.

заледени електропроводи

Производството на вятър в Германия спада под рекордните 5 гигавата днес на фона на пика от 46,6 гигавата рано сутринта в четвъртък.

Агенцията подчертава, че подобна ситуация се наблюдава и във Великобритания. Очаква се цените на електроенергията да се покачат като цяло през следващата седмица, тъй като търсенето на по-скъпи и по-малко екологични енергийни източници продължава да нараства. Ситуацията се влошава от феномена Dunkelflaute – период, когато производството на енергия от възобновяеми източници на практика спира. Ниската вятърна и слънчева мощност увеличава тежестта върху традиционните електроцентрали, каза агенцията.

Още по-мрачна картина рисува специализираният сайт за финансови новини finimize: Скокът в европейските цени на електроенергията се дължи до голяма степен на резкия спад в производството на вятърна енергия в Германия, което се очаква да спадне от 37,4 GW до само 9 GW.

Вследствие на това германската цена на базовата мощност ден напред се е повишила с 50%, достигайки 145,5 евро за MWh.

Франция не е по-назад от проблема с липсата на вятър и слънце, което доведе до рязък скок на цената на електроенергия на фона на силно намаленото производство на ток от АЕЦ

Междувременно Франция е изправена пред намалена наличност на ядрени централи до 82% капацитет, което, заедно с нарастващите нужди от отопление, повиши цените на електроенергията с 9,3% до 114,8 евро/MWh. Очаква се температурите и в двете страни да паднат с 1 градус по Целзий, което допълнително увеличава търсенето.

Повишените цени на електроенергията и промените на енергийните пазари сигнализират за потенциална нестабилност в бъдеще, пише специализираната медия. Тъй като потреблението в Германия леко намалява, но търсенето във Франция нараства, тези колебания могат да повлияят на стратегиите на инвеститорите.

Не само цените на тока в Европа скочиха. Тези на газа също се вдигнаха на фона на студеното време. 

На 26 ноември Bloomberg писа: Студът повиши още повече цените на газа в Европа. Само от началото на ноември са нагоре с 20%.

Припомняме:

Цените на природния газ се повишиха отново в Европа, тъй като метеорологичните прогнози за още по-студено време и рисковете в доставките заплашват да затегнат световния пазар. Стойността на базовите суровини се повиши с 3,9% в понеделник. От началото на ноември цените са скочили с около 20%.

Температурите в Северозападна Европа се очаква отново да се охладят през следващите дни след мекото начало на седмицата. Междувременно Woodside Energy Group Ltd. затвори непланирано своя завод за втечнен природен газ Pluto в Австралия, като добави още по-сериозни опасения за доставките.

газопровод

Цените на природния газ се повишиха отново в Европа, тъй като метеорологичните прогнози за още по-студено време и рисковете в доставките заплашват да затегнат световния пазар

Студените и слаби ветрове в Европа доведоха до по-бързо от обичайното изтегляне на газ от хранилищата този месец. Въпреки че все още са пълни с около 88%, по-бързото потребление на гориво прави региона по-уязвим в края на зимата и по време на кампанията за натрупване на запаси през следващото лято. „Етапът на зимните понижения на запасите в Европа все още е в начален етап, така че влиянието на времето може да окаже значително въздействие върху очакванията за дефицит за следващата година“, казва Саднан Али, анализатор по въпросите за петрола и газа в HSBC Holdings Plc. Той обаче очаква Европа да излезе от отоплителния сезон с 42% запаси, което е доста под миналогодишните 59%.

Пренос на LNG

Европа е все по-зависима от втечнения природен газ, който е по-скъп за производство и доставка от тръбопроводния газ от Русия

Европа е все по-зависима от втечнения природен газ, който е по-скъп за производство и доставка от тръбопроводния газ от Русия. Това заяви пред агенцията Виктор Гао, председател на Китайския институт за енергийна сигурност.
Европа е „пристрастена към много по скъпия втечнен природен газ“, заяви той в кулоарите на Форума за енергийно разузнаване в Лондон в понеделник. Това е проблем, „с който европейските страни, особено страните с големи производствени мощности като Германия и Франция, трябва да се справят“.

Търговците следят и съдбата на оставащите руски газови потоци през Украйна.

газопровод

…сделката на Русия за транзит на газ през Украйна изтича в края на годината и все още не е договорено алтернативно споразумение…

Ескалацията на напрежението между Москва и Киев се засили, след като президентът на САЩ Джо Байдън позволи на Украйна да удари военни цели дълбоко в Русия в очакване на завръщането на новоизбрания президент Доналд Тръмп в Белия дом, който обеща бързо да прекрати войната. Освен това сделката на Русия за транзит на газ през Украйна изтича в края на годината и все още не е договорено алтернативно споразумение. Санкциите на САЩ срещу Газпромбанк, която обработва плащанията за руски газ от европейски клиенти, повишават риска тези доставки да спрат по-рано.

Само преди два дни, Bloomberg предупреди, че Европа е пред енергийна криза, заради прекъсваните доставки на руски газ

Бързо изчерпващите се запаси от природен газ и предстоящите прекъсвания на доставките от Москва създават предпоставки за нова енергийна криза в Европа. Войната в Украйна допринесе за повишаването на цените на газа с около 45% през тази година.

газов кран

Макар и все още да е под рекордните нива на газа от 2022 година, равнището на цените е достатъчно високо, за да задълбочи кризата

Макар и все още да е под рекордно скочилите нива от 2022 година, равнището на цените е достатъчно високо, за да задълбочи кризата за домакинствата и да увеличи конкурентния натиск върху производителите, които вече изпитват затруднения. Съхранението на газ е спасителен пояс през най-студените периоди, но тази година запасите бързо намаляват, след като студът увеличи търсенето за отопление а сушата принуди повече газ да се използва за производство на електроенергия.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!