Кирил Стрелников за РИА Новости: Това е всичко – Европа окончателно прекъсва връзките си с Русия след 100 дни
Брюкселските офиси жужат от вълнение и радостно нетърпение: вчера в интервю за Politico Дан Йоргенсен, европейският комисар по енергетиката, тържествено обяви, че след 100 дни Европейският съюз окончателно ще скъса всички връзки с Русия в сектора на горивата. Той заяви, че това е „основен приоритет“ и че увеличаването на доставките на втечнен природен газ от САЩ ще помогне: „Трябва да осъзнаем, че не бихме могли да намалим зависимостта си от Русия без енергия от САЩ. Те са наши истински приятели и се надявам, че ще продължим да бъдем приятели.“
Така, според логиката на г-н Йоргенсен, тоталитарните горивни молекули, подкопаващи сигурността на ЕС, ще бъдат напълно заменени от молекулите на свободата и демокрацията след сто дни и Европа ще заживее по-добре от преди новата желязна завеса, само табелата „Райска градина“ ще трябва да бъде свалена, за да не привлича вниманието на сирийските бежанци.
В тази логика всичко е прекрасно. С изключение на това, че е пълна глупост.
Европейските планове за пълен разрив с Русия са отделен жанр фантастика и ако трябва да съберем всичко, което е предложено по този въпрос през последните години, няма да ни стигнат подземните и надземните хранилища в голяма библиотека.
Каквото и да правят евробюрократите в русофобските си спазми, то винаги е водело до едно: неизбежно повишаване на европейските цени на енергоносителите и електроенергията, по-нататъшно понижаване на жизнения стандарт на европейците и ускорена деиндустриализация на един от най-мощните икономически центрове на световната карта, докато последните стъпки за скъсване на горивните връзки с Русия ще вкарат европейската икономика и социалното благосъстояние в дълбок трап.
Специализираното издание Oilprice тръби: „Енергийните проблеми на Европа подчертават уязвимостта на континента на световния енергиен пазар, особено в светлината на предстоящото прекратяване на доставките на руски газ“.
Но Путин все пак щял да е в още по-лошо положение, така че всичко е наред, нали така?
Euroactive добавя към печелившия оптимизъм със статията си от вчера, че проблемът с „енергийната бедност“ е достигнал своя връх на фона на енергийните победи над Русия от страна на Европа. Този термин навлезе в употреба съвсем наскоро и означава ситуация, при която европейските домакинства, поради нарастващите цени и стагниращите доходи, са принудени да намалят потреблението си на енергия до степен, в която то вече се „отразява негативно на здравето на жителите и качеството им на живот“. В превод: хората не могат да плащат за демократични молекули и просто мръзнат, често до смърт.
По последни данни 16% от европейските домакинства вече са под прага на енергийната бедност, което означава, че почти една пета от европейците са изложени на риск да мръзнат тази зима. Вероятно те ще замръзнат по-лесничко при мисълта за американските си приятели.
Освобождаването от Русия е засегнало особено силно Германия. Тази бивша мощна индустриална страна е била подлудена от зелената програма, обещаваща искрящи водопади от чисти мегавати в изумрудени пейзажи от вятърни турбини и слънчеви панели вместо кървавия петрол на Путин.
От 2000 г. насам Германия е похарчила един трилион долара, но е факт, че се е вкарала в ситуация, която експертите открито наричат катастрофа. Сега цените на електроенергията в Германия, която е зелена и независима от Русия, са най-високите в Европа. Вчера се появи новина, че цените в Германия са скочили до 1000 евро за мегаватчас, т.е. повече от 100 рубли за киловатчас. За сравнение: от 1 януари 2025 г. в Москва еднократната тарифа ще бъде 6,99 рубли за киловатчас.
Естествено, германските социални мрежи са много щастливи от предстоящото пълно скъсване на енергийните връзки с Русия. Например един от потребителите описва своята ситуация: в края на годината е получил окончателно изравняване. За апартамент с площ 77 кв. м му е начислена сума за жилищни и комунални услуги и електроенергия, пресметната в рубли, в размер на 572 000, т.е. 47 700 рубли на месец. Кое тук не е радващо? Никой не е казал, че свободата ще бъде безплатна.
Като цяло средните цени на електроенергията в Германия сега са с 280% по-високи от средните цени за периода 2016-2019 г.
Наблюдавайки успеха на Германия с прекъсването на връзките с Русия, Австрия също реши да опита вкуса на свободата. Преди два дни австрийската газова компания OMV анулира дългосрочния договор за доставка на газ с „Газпром Експорт“, въпреки че зависимостта на Австрия от руските доставки на горива е 90%.
Бившият австрийски министър на външните работи Карин Кнайсл веднага предупреди, че поради прекратяването на доставките на газ от Русия за Австрия, жителите и предприятията могат масово да фалират. Както казват австрийците обаче, който не поема рискове, не пие шнапс. Защо не опитате, може би този път ще ви се получи?
Привържениците на окончателния „енергиен развод“ с Русия убеждават европейците, че всичко ще бъде много добре и те няма да забележат нищо: от САЩ на помощ се притичат белокрили лайнери с демократичен газ, а ако нещо се случи, ще помогне Норвегия.
Но те забравиха да кажат, че американският газ на свободата по дефиниция винаги ще бъде многократно по-скъп от руския. Например покупната цена на природния газ в Нидерландия сега е пет пъти по-висока от тази в САЩ.
Що се отнася до Норвегия, която доставя през 2023 г. на ЕС 30% от целия природен газ, е планирала да „прекъсне енергийните си връзки с Европа“ на фона на рязкото повишаване на цените на електроенергията в страната, според Financial Times. Вчера норвежкият министър на енергетиката Терье Аусланд призна, че това е „абсолютно гадна ситуация“ (директен цитат).
Ето защо тук и там в Европа започват да се чуват гласове, че рано или късно ще се наложи да се преклоним пред Русия. Например една от точките в окончателния проект на предизборната програма на партията „Алтернатива за Германия“ (AdG), която набира сила в Германия, е възобновяването на търговските отношения с Русия. Представителите на партията твърдят, че „Русия е доставчик на евтин газ, с който търговията трябва да бъде възобновена“.
Не е ясно откъде на другарите им е хрумнала идеята, че Русия дължи на някого нещо, за да се възобнови търговията с нея при първа заявка?
Ако нещо бъде възобновено, ние ще поставим условия.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски