Начало Европа Калин Джорджеску: НАТО използва Румъния за „врата към война“ срещу Русия!

Калин Джорджеску: НАТО използва Румъния за „врата към война“ срещу Русия!

от kritichno.a
Калин Джорджеску

Калин Джорджеску: НАТО използва Румъния като „врата към война“ срещу Русия: НАТО използва Румъния като „врата към войната“, за да започне мащабно настъпление срещу Русия, предупреди независимият кандидат за президент на страната Калин Джорджеску. Той изрази сериозна тревога относно засиленото военно присъствие на Алианса в Румъния, което според него може да доведе до конфликт с Русия.

В интервю за предаването The Shawn Ryan Show, Джорджеску и бившият офицер от Военноморските сили на САЩ Шон Райън обсъдиха политическите промени в Румъния и възможните последствия от военната експанзия на базата „Михаил Когълничану“ (MK), най-голямото съоръжение на НАТО в близост до Черно море. Джорджеску подчерта, че базата, разположена стратегически на румънска територия, може да бъде използвана като трамплин за ескалация на напрежението между НАТО и Русия.

„Това, което се случва сега в Румъния, и липсата на реакция от чужбина, особено от САЩ, показват, че те не разбират какво става тук. Ако използват Румъния като врата към войната, какво ще последва?“ – заяви Джорджеску.

румъния

Румъния е член на НАТО от 2004 г. и през последните години разширява базата „Михаил Когълничану“, която е предназначена да приюти повече войски и военна техника.

Румъния като стратегическа платформа на НАТО
Румъния е член на НАТО от 2004 г. и през последните години разширява базата „Михаил Когълничану“, която е предназначена да приюти повече войски и военна техника. Проектът е предвиден да бъде най-голямата база на Алианса в Европа, което привлече вниманието и неодобрението на Москва. Руският сенатор Андрей Климов заяви, че подобно развитие представлява „заплаха за Букурещ“.

„Колкото по-голяма е тази анти-руска военна база и колкото по-близо е до границите на Русия, толкова по-вероятно е тя да стане една от първите цели за ответни удари,“ предупреди Климов.

Джорджеску от своя страна подчерта, че базата може да бъде използвана за „мащабно настъпление в Русия“, което той категорично осъди:

„Точно това е думата – настъпление – и тя е погрешна. Не можем да приемем това, защото това не е наша война.“

Политическата роля на Джорджеску

Калин Джорджеску

През ноември Джорджеску спечели 22.94% от гласовете на първия тур на президентските избори, което го превърна във водещ кандидат. Възходът му предизвика опасения, че може да настоява за изтегляне на Румъния от НАТО или за значително намаляване на военното сътрудничество с Алианса.

Калин Джорджеску, известен със своите евроскептични и анти-НАТО позиции, е ключова фигура в румънската политическа сцена. През ноември той спечели 22.94% от гласовете на първия тур на президентските избори, което го превърна във водещ кандидат. Възходът му предизвика опасения, че може да настоява за изтегляне на Румъния от НАТО или за значително намаляване на военното сътрудничество с Алианса.

Въпреки това, Конституционният съд на Румъния анулира изборите преди втория тур, позовавайки се на „нередности“, открити в изборните процеси. Това решение доведе до масови протести в столицата Букурещ, където хиляди демонстранти поискаха прозрачност и обвиниха властите в организирането на „изборен преврат.“

„Девет души в съда решават вместо 19 милиона какво трябва да се случи,“ заяви Джорджеску. „Нуждаем се от помощ за демократичните институции и искаме да защитим живота си, семействата си и нашата нация.“

Общественото недоволство и рискът от ескалация
Протестите отразяват нарастващото недоволство сред румънците, които се чувстват изключени от демократичните процеси. Участниците изразиха тревога за суверенитета на страната, който според тях е компрометиран от външни интереси. Джорджеску предупреди, че военното присъствие на НАТО в Румъния може да се превърне в катализатор за по-широк конфликт, в който страната не желае да участва.

„Ние не се нуждаем от война,“ категорично заяви той.

Военната експанзия на НАТО в Румъния и политическите турбуленции около президентските избори подчертават напрежението между западните интереси и националния суверенитет на страната. Случващото се в Румъния има потенциал да се превърне в решаващ фактор за бъдещето на НАТО и за стабилността в региона на Черно море.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ 

Други новини