Земята се раздвижи и край Италия. Трусове удариха близо до Сицилия. Девет труса са регистрирани в района на Еолийските острови в Италия вчера, предава ANSA, цитирана от Фокус.
Най-силният от трусовете е с магнитуд 5,0 по скалата Рихтер. Той е регистриран на 91 км източно от Палермо, на 42 км северозападно от Капо д’Орландо, Италия, на дълбочина 11 км. (по данни на EMSC. Първоначално бе съобщено за земетресение с магнитуд 4,9 по скалата на Рихтер). Италианската информационна агенция съобщава, че не са регистрирани щети по сградите дори след още осем труса, последвали един след друг в продължение на повече от час. От ANSA подчертават, че епицентърът на земетресенията в един и същи район на дъното на морето.
След основния трус Националният институт по вулканология (Италия) е регистрирал земетресения с магнитуд между 2,5 и 3,4 по скалата на Рихтер на дълбочина от 18 до 4 км.
Председателят на Националния институт по геофизика и вулканология Карло Доглиони е посочил, че тези земетресения се дължат на движение на конвергенцията между северната част на Сицилия и южната част на Тиренско море.
„Засегнатата зона е в ивица, която се простира от изток на запад, приблизително от остров Устика до Еолийските острови, което е известен район, в който северната част на Сицилия се сближава с южната част на Тиренско море, генерирайки земетресения от компресивен тип“, коментира Доглиони.
Стотици малки земетресения разтресоха и гръцкия остров Санторини днес – една от най-популярните туристически дестинации в света. Природните стихии повдигнаха въпроса за безопасността от продължаващият с години бум на строежи на сгради около вулканичните скали на острова, пише гръцкото издание Ekathimerini.
До момента все още няма сериозни щети, но учени предупреждават, че сеизмичната активност може да продължи със седмици и не изключват възможността по-голямо земетресение да удари Санторини.
Именно този факт притеснява учените, които с години поставят под въпрос издръжливостта на десетките малки жилища, построени там.
„Те искаха да развият острова и не обръщаха внимание на околната среда и безопасността“, споделя Димитрий Папаниколу – професор по геология в Университета в Атина и бивш ръководител на Гръцката организация за планиране и защита от земетресения.
„Резултатът е ясен – луксозни хотели с басейни, джакузита, които висят от скалите на Санторини, но построени върху вулканична почва, която е мека и нестабилна. Нищо не трябваше да се строи тук. Това е опасна зона, докато има сеизмична активност“, категоричен е професорът. В Санторини обявиха извънредно положение до 3 март заради земетресенията. В момента са затворени училища, десетки хора бяха евакуирани, а на място бяха разположени военни.
Дори преди земетресенията експерти са предупреждавали със свои проучвания, че построените сгради трябва да бъдат подсилени.
През 2021 година доклад на Гръцкото общество за околна среда и културно наследство, изготвен по искане на властите на острова, посочва, че има „спешна нужда“ от проучване на почвата, което да даде оценка на безопасността на сградите.
Техническата камара в Гърция открива, че много от сградите, построени на острова, са без разрешително – 1/4 от тях са свързани с туристическия бранш.
Министерството на околната среда на Гърция забрани изграждането на нови сгради на острова през ноември за година и издаде заповед всички собственици на сгради направят оценка на риска на конструкциите, а ако не го направят – рискуват да загубят разрешителните си.
В петък гръцкият премиер Кириакос Мицотакис посети острова. В отговор на въпроси, отправени от Reuters, относно строителството на острова, той каза: „Имаме много стриктни правила за строителството, които се прилагат в цялата страна, особено на места като Санторини. Имам увереността, че всичко, което е можело да бъде направено, е направено“.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски