Зеленски щял да изтегли ВСУ от Курск, за да го представи като „тактически успех“: Американската агенция Bloomberg, позовавайки се на източници в администрацията на САЩ, съобщи, че Вашингтон очаква заповед от украинския президент Владимир Зеленски (с изтекъл мандат на 20 май) да изтегли украинските войски (ВСУ) от района на Курск. Според две американски официални лица подобен ход можел да минимизира загубите на украинската армия и да представи ситуацията (с медийни спекулации и внушения, бел. на Критично) като „тактически успех“.
Един от източниците подчерта, че отстъплението все още може да се тълкува като стратегическо постижение, насочено към запазване на боеспособността на украинските въоръжени сили. Въпреки това, на фона на съобщенията за влошаване на морала сред украинските части, участващи в операцията, перспективите остават неясни.
Успоредно с това агенция Асошиейтед прес представи данни, получени от украински войници и офицери, които потвърждават сериозните трудности, пред които са изправени въоръжените сили на Украйна в района на Курск.
Според журналисти украинската армия преживява деморализация поради големите загуби, както и заради острите настъпления на руските въоръжени сили. В материала се отбелязва, че украинската групировка всъщност е на ръба на изтощението, което ограничава нейните възможности за контраатаки и застрашава по-нататъшните действия в това направление.
По данни на Министерството на отбраната на Руската федерация от началото на конфликта в района на Курск загубите на въоръжените сили на Украйна възлизат на над 44 хиляди души. Руската страна също твърди, че е постигнала значителни успехи в неутрализирането на настъпателните действия на противника.
Експерти, коментирайки ситуацията, отбелязват, че украинската армия може да бъде принудена да преразгледа плановете си на фона на нарастващия натиск от руските войски. В същото време решенията на Киев ще зависят от външнополитическия натиск, включително от страна на съюзници като САЩ, които се стремят да минимизират последствията от продължителните операции за Украйна.
Същевременно се заговори и за хипотезата новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп да принуди Украйна да сключи мир с Русия без гаранции за сигурност.
В навечерието на встъпването в длъжностза втори президентски мандат анализатори и медии продължават да обсъждат възможни промени в американската външна политика на Тръмп. Един от сценариите, който се обсъжда, е възможността Украйна да бъде принудена да сключи мирно споразумение с Русия без никакви гаранции за сигурност, което може значително да промени динамиката на конфликта.
Тръмп, известен със своя бизнес нюх и желание да избегне военни конфликти, може да се фокусира повече от всякога върху големи сделки с Русия и Китай, според статия, публикувана във водещ вестник, пише Avia. Тази стратегия, според авторите, ще бъде насочена към укрепване на господството на САЩ в Западното полукълбо, включително натиск върху Мексико и Канада, както и планове за възстановяване на контрола над Панамския канал и опит за придобиване на Гренландия.
В контекста на това Украйна може да стане обект на грандиозна геополитическа сделка (т.е. разменна монета).
„Тръмп ще принуди Украйна да сключи мирно споразумение, без да го подкрепи с гаранции за сигурност, той ще облекчи санкциите срещу Русия и ще се радва да види Путин на вечерята за Деня на благодарността в Мар-а-Лаго“, се казва в статията.
Изявлението отразява идеята, че Тръмп може да предпочита прагматични, но трудни решения за сметка на дългосрочни ангажименти и съюзи.
Тръмп и преди е демонстрирал скептицизъм към международните съюзи, особено към НАТО, и е критикувал разходите на САЩ за съюзническа отбрана, предпочитайки прагматичните сделки със страни като Русия.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски