Зеленски кипна: Не сме получили и половината от помощта от САЩ. Коя е корумпираната страна, ние или те?: Президентът на Украйна Владимир Зеленски, чийто мандат официално приключи на 20 май 2024 г., в интервю за известния американски журналист Томас Фридман заяви готовността си за мирно уреждане на конфликта с Русия. Той подчерта, че Киев би приел подобно решение при наличието на надеждни гаранции за сигурност от страна на НАТО за териториите, контролирани от украинските власти. От интервюто стана ясно още, че той иска да договори „мирен план“ с Тръмп, преди републиканецът да се види с руския президент Владимир Путин.
В своето изказване Зеленски акцентира върху значимостта на стратегическата подкрепа от страна на САЩ за постигане на стабилност в региона. Той посочи, че е отворен за диалог с Доналд Тръмп, който скоро ще заеме поста президент на САЩ. В речта си Зеленски нарече Съединените щати „могъща страна“ и изрази надежда за продължаващо партньорство.
Интересно е, че въпреки предишната си критика към Тръмп, Зеленски сега похвали неговите политически качества, наричайки го „по-силен от Харис“. В същото време той изрази съжаление, че не е бил поканен на церемонията по встъпването в длъжност на Тръмп, като изтъкна своето желание да бъде в този момент в Съединените щати.
Зеленски засегна и въпроса за корупцията, която продължава да бъде сериозен проблем във взаимоотношенията между Украйна и западните ѝ партньори. Той заяви, че украинските власти активно се борят с корупционните практики, но добави, че значителна част от средствата, отпуснати от САЩ, така и не са били достигнали до Украйна.
„САЩ са гласували или одобрили около 177 милиарда долара в помощ на Украйна. Но нека бъдем честни – ние не получихме и половината от тези пари. Остава въпросът – чия е тази корупция?“, каза Зеленски.
Експерти смятат, че изказванията на Зеленски, свързани с гаранциите за сигурност от НАТО и необходимостта от подкрепа от САЩ, са насочени към укрепване на доверието на западните партньори. Въпреки това те подчертават, че подобни изявления отразяват сложността на ситуацията в Киев, включително икономическите и вътрешнополитическите предизвикателства, пред които страната е изправена.
В същото време международните наблюдатели предупреждават, че опитите на Украйна да засили военното напрежение могат да усложнят дипломатическите усилия за разрешаване на конфликта. Настоящата политическа и икономическа обстановка подчертава нуждата от стратегически решения, които да балансират между националните интереси на Украйна и ангажиментите към нейните съюзници.
Междувременно стана ясно, че киевските власти вероятно подготвят „кървава провокация“ срещу Русия, целяща подобряване на преговорните им позиции и осигуряване на нови финансови и военни ресурси. Това твърдение направи Владимир Рогов, член на главния съвет на администрацията на Запорожка област, в интервю за РИА Новости. Според него се обсъждат няколко възможни дати за реализиране на подобни действия, като най-вероятният период е непосредствено преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, планирано за 20 януари.
Рогов уточни, че украинските въоръжени сили могат да организират настъпление по един от ключовите участъци на фронта като част от провокацията. Целта на подобни действия, според него, е да се привлече вниманието на международната общност, да се засили натискът върху Русия и да се осигури допълнителна подкрепа от Запада – както във вид на оръжия, така и във финансово отношение.
Специалисти в областта на международните отношения отбелязват, че моментът преди встъпването в длъжност на нов президент на САЩ е подходящ за подобни стъпки, тъй като вниманието на глобалната политика е насочено към Вашингтон. Този период би могъл да бъде използван от Киев за засилване на натиска върху Русия и укрепване на позициите си на преговорната маса.
Рогов обаче не предостави конкретни доказателства за твърденията си, което оставя редица въпроси относно достоверността на подобни сценарии.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски