За седмица край Санторини са регистрирани над 380 земетресения и се усилват

Земетресение в Турция

За седмица край Санторини са регистрирани над 380 земетресения и се усилват: След 24 януари в морската зона на Гърция край остров Анидрос, между Санторини и Аморгос, са регистрирани повече от 380 земетресения, съобщава директорът на Геодинамичния институт към Националната обсерватория на Атина, Василис Карастатис. На практика те са в близост до вулкана Колумб, за който вече писахме от Критично, че се събужда, позовавайки се на гръцката преса.

Бараж от земетресения в ранните часове на деня

Силни трусове от 4,5 и 4,3 по скалата на Рихтер разтърсиха Санторини в ранните зори днес, в същото време много жители на острова спят в колите си, страхувайки се от опустошителен трус.

В същото време земетресение с магнитуд 4,3 се случи в 04:35 часа в понеделник сутринта, на 16 километра северозападно от Анафи с дълбочина от 5 километра, според данни на Геодезичния институт.

Въз основа на изчисленията на Европейския средиземноморски сеизмологичен институт, които се случиха след силното земетресение от 4,5 по скалата на Рихтер, преди 2 часа сутринта в понеделник (03/02) край бреговете на Санторини последва  друго от 3,7 по Рихтер.

Въпреки това, сеизмичната активност, съсредоточена в морската зона между Санторини и Аморгос, вече беше ударена в 00:43 полунощ, тъй като след земетресението с магнитуд 4,5 по Рихтер последваха още десетки трусове, като най-големият (интензитет 3,9 по Рихтер) се случи малко преди 3 сутринта.

Властите са в пълна готовност поради непрекъснатите земетресения, случващи се в морската зона между Санторини и Аморгос, „земетресения, причинени от вулканична дейност в подводния вулкан Колумб на Санторини“, пише гръцката преса.

санторини вулканът колумб

След 24 януари в морската зона на Гърция край остров Анидрос, между Санторини и Аморгос, са регистрирани повече от 380 земетресения. На практика те са в близост до вулкана Колумб, за който вече писахме от Критично, че се събужда, позовавайки се на гръцката преса

„Регионът, в който се наблюдава тази сеизмична активност, има значителни тектонски структури и поради това се счита за зона с висок потенциал за земетресения. От 24 януари насам се наблюдава значително увеличение на сеизмичността и досега са регистрирани над 380 труса, като 85 от тях са с магнитуд над 3 по скалата на Рихтер“, обяснява Карастатис пред агенция АПЕ. Той допълва, че през последните 24 часа са регистрирани 10 земетресения с магнитуд над 4, като най-силното е достигнало 4,6.

земетресение

Тези събития ни задължават да бъдем изключително внимателни. Не можем да дадем уверения, че ситуацията ще се успокои, затова внимателно следим развитието на явлението

Експертът подчертава, че с наличните данни не може да се даде успокояваща прогноза. „Тези събития ни задължават да бъдем изключително внимателни. Не можем да дадем уверения, че ситуацията ще се успокои, затова внимателно следим развитието на явлението“, заявява той. В тази връзка Геодинамичният институт ще инсталира два допълнителни сеизмологични станции на островите Аморгос и Анафи (днес 3 февруари), за да осигури по-подробна информация за сеизмичността в района.

Институтът вече е засилил наблюдението си, увеличил е смените на дежурните екипи и анализира данните няколко пъти на ден.

Карастатис пояснява, че земетресенията са с ясно изразен тектоничен произход и няма доказателства за връзка с вулканичната активност в региона (макар други сеизмолози от Гърция да подчертават точно обратното). „Свързването на тези събития с вулканична дейност беше резултат от предишен етап на микросеизмичност в калдерата на Санторини, но в момента наблюдаваната активност между Аморгос и Санторини е чисто тектонска“, уточнява експертът.

земетресение сицилия

По отношение на възможна връзка със силното земетресение от 9 юли 1956 г., което удари Аморгос с магнитуд 7,7 по Рихтер, Карастатис посочва, че подобни сравнения са несигурни

По отношение на възможна връзка със силното земетресение от 9 юли 1956 г., което удари Аморгос с магнитуд 7,7 по Рихтер, Карастатис посочва, че подобни сравнения са несигурни. „Свързването на днешните трусове с исторически земетресения е рисковано, тъй като тогавашните измервания са били значително по-неточни. По онова време станциите са били малко, а техническите средства – ограничени. Дори дълбочината на земетресението от 1956 г. все още е спорен въпрос – дали е било плитко или дълбоко. Затова сегашните анализи се базират на добре проучени сеизмични зони“, обяснява той.

Серия от земетресения в Гърция до остров Санторини. Събужда се един от най-мощните вулкани в Европа

За справка, земетресението от 1956 г. се случва в 05:11 местно време на 9 юли и е с магнитуд 7,7 по Рихтер, като достига максимална интензивност IX по скалата на Меркали. Епицентърът е разположен южно от остров Аморгос в Егейско море.

Силният трус причинява значителни разрушения на островите Аморгос и Санторини. Това е най-силното земетресение в Гърция през 20-ти век. Тринадесет минути по-късно е регистриран вторичен трус с магнитуд 7,2 по Рихтер близо до Санторини. Впоследствие се образува мощно цунами с максимална височина 30 метра. Общият брой на жертвите от земетресенията и цунамито е 53 души, а над 100 души са ранени.

Друг известен гръцки сеизмолог, Герасимос Пападопулос, също коментира ситуацията, като заявява, че „всички възможности остават отворени“. Той посочва, че „земетресенията в района на Санторини и Аморгос имат всички характеристики на предшествени трусове“. Важно е, че сеизмичната активност се случва в морската зона, на значително разстояние от островите, което намалява риска за населението.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!