Западът се стопи от грижи по икономиката на Русия. Пак отивала в нищото. Този път от догодина
Русия е изправена пред сериозни проблеми в близко бъдеще. Според коментаторите от Института за изследване на войната (ISW), икономиката й се е оказала не толкова стабилна, колкото твърди Кремъл.
Според базирания във Вашингтон мозъчен тръст, цитиран от украинския охициоз УНИАН, цитиран от Фокус, това се потвърждава от последната икономическа политика на Москва. Става въпрос, че руската икономика ще се изправи пред сериозни проблеми през 2025 г. и Владимир Путин е загрижен за дългосрочната стабилност на страната си.
Руските власти наскоро взеха няколко решения, насочени към намаляване на държавните разходи за ранен военен персонал, борба с инфлацията и справяне с дългосрочни демографски проблеми като ниска раждаемост и недостиг на работна ръка.
Тази политика, според коментаторите, показва, че руската икономика не е толкова устойчива на западните санкции, парични ограничения и разходите за военни действия, както казва и твърди правителството. В допълнение, това също предполага, че Руската федерация не е в състояние да поддържа продължителни военни операции в продължение на много години и десетилетия, защитавайки обществото си от икономически проблеми.
Според анализаторите последователната западна и международна подкрепа за съпротивата на Украйна на бойното поле ще изостри още повече икономическите проблеми на Русия.
Както се казва, щеше да е тъжно, ако не беше смешно. Прогнозите на Института за изследване на войната (ISW), който не крие, че пише повече за интересите на Киев, отколкото да има безпристрастна оценка, са в сериозен контраст на други анализи, а също и статистики.
По ред на номерата. Само преди дни, на 9 ноември Gold Switzerland прогнозира, че хартиените пари ще се върнат към реалната си стойност, която е нула, както и че идва стокова икономика, доминирана от Русия.
След като остават само няколко часа до президентските избори в САЩ, световноизвестният финансов експерт Егон фон Грейерц, собственик на компанията Gold Switzerland, който прогнозира кризата и предния път, направи изключително мрачни прогнози за бъдещето на световната икономика и особено на тази на САЩ в последния си доклад. Въз основа на него става ясно, че продължаващото печатане на инфлационни пари не само от САЩ в крайна сметка ще ги накара да унищожат каквато и да е стойност, която е останала в книжните пари, и ще възстанови стоковата икономика:
Тоест тези, които имат изобилие от суровини и енергия, като Русия, ще доминират в новата икономическа ситуация. „Както казва Волтер през 1729 г., „хартиените пари в крайна сметка се връщат към своята присъща стойност, която е НУЛА“.
Gold Switzerland се спира в анализа си по-конкретно до САЩ и техните неустойчиви дефицити, както и галопиращите нива на дълга. Таблицата показва катастрофалните резултати от американската икономическа политика през последните 54 години. „Един долар днес все още струва един долар, би казал някой, но истината е, че доларът, 53 години по-късно, е загубил 99% от покупателната си способност. За разлика от това златото е поскъпнало 78 пъти, откакто Никсън затвори златния прозорец през 1971 г.
В края на анализа си Gold Switzerland пише, че Страните от БРИКС също ще пострадат, но не толкова, колкото Западът.
Новата ера ще се основава на суровините. Вземете например Русия, която разполага с физически резерви в размер на 85 трилиона долара. Тя ще бъде печеливша, като се има предвид нейното ниско съотношение на дълга към БВП.
В този смисъл тревогана на военния институт трябва да е насочена повече към Запада, отколкото към Русия.
Някак синхронизирани са притесненията на различни западни източници за руската икономика. В края на октомври, и по конкретно на 24 стана ясно, че „ръстът на руската икономика по време на войната в Украйна премина своя връх и в момента започва да отслабва, уверява ни горещо Bloomberg.
„Пикът на растеж най-вероятно беше преминат в средата на тази година. Каква ще бъде траекторията през следващата година е отворен въпрос, дали ще бъде „меко“ или „твърдо“ приземяване за икономиката“, коментира пред агенцията икономистът Олег Кузмин.
Според Bloomberg бързият растеж на икономиката в Русия е осигурен от военното производство. Въпреки че то продължава да се разширява, това не е достатъчно, за да компенсира спада в други сектори на икономиката.
Припомня се, че Международният валутен фонд наскоро понижи прогнозата си за руската икономика и сега вижда растеж през 2025 година от 1,3% в сравнение с 1,5% преди.
Интересно е също, че през септември руското производство намаля за първи път от април 2022 година насам. В същото време през август руската икономика нарасна с 2,4% на годишна база. Това е най-бавният темп от рецесията, последвала инвазията на Русия в Украйна през 2022 година. Подобно забавяне извън военно-промишления сектор подчертава по-нататъшното потапяне на Русия в икономиката на войната“
Да, възможно е през следващата година да има забавяне на руската икономика, но нека си припомним, какво казаха от МВР на 20 април тази година: Очаква се тази година руската икономика да расте по-бързо от икономиките на много страни с развити национални икономики. Тя ще нарасне с 3,2%. Това се казва в последния доклад на Международния валутен фонд (МВФ), озаглавен „Перспективи за световната икономика“.
За сравнение, в процентно изражение Русия изпреварва прогнозираните темпове на растеж за САЩ (2,7%), Великобритания (0,5%), Германия (0,2%) и Франция (0,7%). Тази перспектива едва ли ще зарадва западните страни, които искат да изолират икономически и да накажат Русия за започването на конфликта в Украйна през 2022 г., информира CNBC.
Русия твърди, че санкциите на Запада срещу ключови сектори на нейната икономика са я направили по-самостоятелна, докато потреблението (и следователно търсенето) и вътрешните инвестиции остават устойчиви. Междувременно износът на петрол и други стоки за страни като Индия и Китай, както и предполагаемото избягване на санкции и високите цени на петрола позволяват на бюджета на Русия да поддържа високи нива на приходи.
Военно-промишленият комплекс на Русия също се разшири значително на фона на рязкото увеличение на разходите за отбрана и свързаното с нея производство. Накратко, Русия се адаптира към „новото нормално“ и част от нейната икономика успешно премина към военна.“
И не на последно място, киевските медии не казват нищо за украинската икономика. Възвиква въпросът – дали, защото я няма на хоризонта?
ПОВЕЧЕ ПОДРОБНОСТИ ПО ТЕМАТА: