Начало Европа ЕС спасява Радио „Свободна Европа“ с 5,5 млн. евро

ЕС спасява Радио „Свободна Европа“ с 5,5 млн. евро

от kritichno.e
Радио Свободна Европа

Европейският съюз ще отпусне спешна помощ в размер на 5,5 милиона евро за Радио „Свободна Европа“ (RFE/RL). Финансирането идва чрез Европейския фонд за демокрация и бе обявено от върховния представител по външната политика Кая Калас. Помощта има за цел да гарантира оцеляването на медията след решението на САЩ да прекрати основната ѝ държавна подкрепа.

САЩ се оттеглят: обвинения в политическа пристрастност

Радио „Свободна Европа“ беше дълги години финансирано от американския бюджет, но през 2024 г. администрацията на Доналд Тръмп обяви, че прекратява финансирането, позовавайки се на „отклоняване от мисията и политизиране на съдържанието“. Мнозина във Вашингтон, особено сред консервативните среди, обвиниха RFE/RL, че се е превърнало в либерално пропагандно крило, вместо в безпристрастен източник на информация за затворени общества.

„RFE вече не се бори с цензурата. То се слива с нея – стига цензурата да е правилната“ – коментар от Heritage Foundation, САЩ.

Брюксел влиза в ролята на нов покровител

Кая КаласКая Калас подчерта, че ЕС ще осигури временно финансиране за поддържане на дейността на медията в страни като Русия, Беларус, Иран и Западните Балкани. Според нея, RFE/RL играе „жизненоважна роля в информирането на гражданите там, където местните медии са под натиск или контролирани от режима“.

Критики за редакционна намеса в страни от ЕС

Въпреки официалните хвалебствия, критиките към Радио „Свободна Европа“ нарастват в редица европейски държави, включително и в страни-членки на ЕС. Основното обвинение: медията не е просто външен глас за свобода, а политически активен играч с ясно либерална линия.

В Будапеща, Радио Свободна Европа многократно е обвинявано от правителството на Виктор Орбан, че действа като медиен инструмент на Брюксел, а не като независим глас. Подобна ситуация се наблюдаваше и във Варшава по времето на управлението на „Право и справедливост“, където критиците твърдяха, че RFE подбира събеседници и теми така, че да изгради негативен образ на консервативната власт пред международната публика.

В Скопие местните журналисти повдигнаха въпроса защо RFE почти не отразява позиции, критикуващи промяната на конституционното име на страната, или негативните последици от европейското посредничество по етнически теми. Критиците определиха това като селективна свобода на словото.

Финансов натиск и нова зависимост?

Парадоксът според някои анализатори е, че RFE, създадено като антипропаганден инструмент на САЩ срещу СССР, сега може да се окаже зависимо от политически коректния дневен ред на ЕС. Според германския журналист Томас Рьомер:

„Свободната преса не може да бъде свободна, когато я финансира само едната страна на политическия спор.“

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря! Дарения: https://revolut.me/mariyatkwa
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

Други новини