Ердоган поглежда към Европа. Само Турция можела да я спаси от неизбежен упадък: Само пълноправното членство на Турция в ЕС може да спаси блока от неизбежен упадък, каза турският президент Реджеп Тайип Ердоган. Кандидатурата на Анкара за членство в ЕС е в неизвестност от близо десетилетие поради неуспеха й да изпълни стандартите на ЕС в редица области.

В телевизионно обръщение след заседание на кабинета в Анкара в понеделник Ердоган каза, че членството на Турция може да „изведе Европейския съюз от задънената улица, от икономиката към отбраната и от политиката към международната ситуация“
В телевизионно обръщение след заседание на кабинета в Анкара в понеделник Ердоган каза, че членството на Турция може да „изведе Европейския съюз от задънената улица, от икономиката към отбраната и от политиката към международната ситуация“. Той добави, че Турция може да осигури „спасителен пояс“ за застаряващата икономика и работна сила на ЕС.
Ердоган призова ЕС да се примири с настоящата ситуация възможно най-скоро и да не продължава да повтаря стари грешки. „Както и преди, ние се стремим да напреднем в процеса на присъединяване към ЕС на базата на взаимна изгода и уважение, използвайки конструктивен подход“, каза той, като аргументира, че бързи резултати са постижими, ако ЕС покаже политическа воля.
Според турския президент ЕС е изправен и пред вътрешнополитически проблеми. Либералната демокрация, някога „най-привлекателната идеология“, сега е в сериозна криза, като празнотата е запълнена от „крайнодесни демагози“, каза той, посочвайки неотдавнашните успехи на десните партии на изборите за ЕС.

Ердоган изрази загриженост относно това, което той нарече възход на антиимигрантски и ислямофобски движения в Европа, предупреждавайки, че Турция „следи внимателно“ ситуацията, за да гарантира, че десните сили не заплашват турските граждани или други мюсюлмански общности в блока
Докато политическите сили в ЕС се променят, Ердоган изрази загриженост относно това, което той нарече възход на антиимигрантски и ислямофобски движения в Европа, предупреждавайки, че Турция „следи внимателно“ ситуацията, за да гарантира, че десните сили не заплашват турските граждани или други мюсюлмански общности в блока.
Турция кандидатства за присъединяване към ЕС през 1987 г. и получава статут на кандидат през 1999 г.; Преговорите за присъединяване започнаха през 2005 г. От 2016 г. обаче този процес на практика е в застой поради значителни пречки, включително опасения относно правата на човека, демократичните стандарти и нерешени въпроси, свързани с Кипър.
През 2018 г. ЕС заяви, че Анкара „се отдалечава все повече и повече от Европейския съюз“ и че преговорите „ефективно са стигнали до задънена улица“. Въпреки това Турция твърди, че членството в ЕС остава „стратегическа цел“.

На последните федерални избори в Германия дясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD) спечели 20,8% от гласовете, превръщайки се във втората по големина партия в Бундестага
През последното десетилетие десните сили постепенно набираха сила в целия ЕС, тенденция, изострена от нарастващата миграция. На последните федерални избори в Германия дясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD) спечели 20,8% от гласовете, превръщайки се във втората по големина партия в Бундестага. Междувременно Германия е дом на значителна турска диаспора, която се оценява на около 1,5 милиона души. Това е вероятно и една от причините Ердоган да направи това изказване за „крайнодесните демагози“.
Може да подкрепите КритичноБГ тук:
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ