Европейското финансиране на НПО не е достатъчно прозрачно
Финансирането от ЕС за неправителствени организации (НПО) не е достатъчно прозрачно, посочва нов доклад на Европейска сметна палата (ЕСП). Въпреки постигнатите подобрения, информацията за средствата, които ЕС отпуска на НПО, изпълняващи вътрешните политики на Съюза, остава неточна и непълна. Европейската комисия не е оповестила правилно някои финансирани от ЕС дейности по застъпничество, като например лобиране, и не е извършвала активни проверки, за да се увери, че НПО се придържат към ценностите на ЕС — факт, който създава репутационен риск за ЕС.
Неправителствените организации и другите организации на гражданското общество дават възможност на гражданите да участват в демократичното изготвяне на политиките на ЕС чрез постоянен диалог, който трябва да бъде прозрачен. За да може да бъде потърсена отговорност от лицата, натоварени с вземането на решения, гражданите трябва да имат информация на кого и с каква цел се отпускат средства от ЕС, но също и как се използват тези средства и дали техните получатели се придържат към ценностите на ЕС. След скандала „Катаргейт“ през 2022 г. нараства общественият интерес към повишаването на изискванията за прозрачност за НПО.
„Прозрачността е основен елемент за осигуряване на надеждно участие на НПО във формирането на политиките на ЕС,“ заяви г-жа Лайма Андрикене, членът на ЕСП, отговарящ за изготвянето на доклада. „Въпреки напредъка, постигнат след предишния одит на ЕСП, общата картина на финансирането от ЕС за НПО остава неясна, тъй като информацията за това (както и за лобирането) не е нито надеждна, нито прозрачна.“
НПО са получили общо 7,4 млрд. евро
Между 2021 и 2023 г. НПО са получили общо 7,4 млрд. евро в ключови за вътрешните политики на ЕС области като сближаване, научни изследвания, миграция и околна среда, 4,8 млрд. евро от които са отпуснати от Комисията, а 2,6 млрд. евро — от държавите членки. Тези данни обаче трябва да се приемат предпазливо, тъй като липсва цялостна картина на изплатените от ЕС средства за НПО, предупреждават одиторите. Информацията се публикува фрагментирано, което има отрицателен ефект върху прозрачността, затруднява анализа дали финансирането от ЕС се концентрира в малък брой НПО и не позволява да се направи извод за ролята на НПО при формирането на политиките на ЕС.
Въпреки че Комисията е постигнала напредък при събирането на информация за европейските средства, предоставени на НПО, продължават да съществуват недостатъци в начина, по който тази информация се оповестява. Освен това държавите членки не наблюдават и не докладват относно средствата от ЕС за НПО, а очакваните регулаторни подобрения няма да ги задължат да докладват за плащанията.
Какво е НПО?
Определението за „НПО“ е различно в различните държави от ЕС и рядко е установено в националното законодателство. През 2024 г. ЕС дефинира НПО като организация без стопанска цел и независима от правителството. Въпреки че това е стъпка в правилната посока, определението само по себе си не може да гарантира, че НПО се класифицират правилно в системата на ЕС за финансова прозрачност. Това се дължи на факта, че организациите сами се декларират като НПО, а Комисията не проверява важни аспекти от техния статут, например дали се осъществява значително правителствено влияние върху техните управителни органи или дали НПО преследват търговските интереси на своите членове. Един голям научноизследователски институт например е категоризиран като НПО, въпреки че управителният му съвет се е състоял изключително от представители на правителството.
Комисията не е оповестила ясно наличната ѝ информация относно дейностите по застъпничество на НПО, финансирани с безвъзмездни финансови средства от ЕС. Едва в хода на одитната дейност на ЕСП тя публикува насоки, съгласно които договорите за безвъзмездна финансова помощ не следва да изискват от получателите да лобират пред институциите на ЕС. Освен това органите, управляващи средства от ЕС, не проверяват активно за потенциални нарушения от страна на НПО на ценностите на ЕС, като например принципите на правовата държава и правата на човека, а разчитат основно на лични декларации. Не се извършват и проверки на източниците на финансиране, които могат да предоставят полезна информация за това кой стои зад НПО.
Обща информация за НПО
От бюджета на ЕС се финансират дейности, без значение дали те се извършват от НПО или други видове органи и организации. НПО са различни по размер и дейност и работят в области от социално приобщаване до опазване на климата и околната среда и научни изследвания. Те могат да получават безвъзмездна финансова помощ от ЕС за изпълнението на проекти, както всеки друг бенефициент, или въз основа на статута си като НПО, за да могат да финансират голяма част от своите оперативни разходи. Между 2021 и 2023 г. над 12 000 НПО са получили безвъзмездна финансова помощ от ЕС. През последното десетилетие значителна част от пряко отпуснатите средства от Комисията са били насочени към малък брой НПО.
Одитът проверява програми на ЕС, като например Европейския социален фонд плюс, програма „Хоризонт Европа“, Фонд „Убежище, миграция и интеграция“ и програма LIFE, и разглежда ситуацията в различните държави членки. Одитът следва призива на Европейския парламент за по-голяма прозрачност и отчетност по отношение на финансирането от ЕС, включително за НПО, и тяхната важна роля в изготвянето на демократични политики. Докладът е изготвен в контекст на засилен обществен и политически интерес към финансирането от ЕС за НПО.
Може да подкрепите КритичноБГ тук:
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ