Хърватия, Чехия, Италия и Литва забраниха вноса на мандарини от Албания. Това пише Евронюз Албания. Тестваните плодове са показали наличие на опасни пестициди от 3 до ЦЕЛИ 12 пъти по-високи от лимита, разрешен от разпоредбите на ЕС.
Въпросните пестициди, с които са третирани плодните дървета са хлорпирифос и фосмет, които могат да причинят проблеми с неврологичното развитие на човешкия организъм, като намалена интелигентност, дефицит на вниманието и забавяне на развитието. Особено вредно действие имаг върху децата, които растат при бременните жени има хлорпирифосът, но а това по-късно в новината
Много хора си мислят, че се хранят здравословно, защото наблягат на консумацията на плодове и зеленчуци, но в действителност това може да има сериозни негативни щети върху здравето си. Консумацията на пестициди има изключително големи странични ефекти върху човешкия организъм и със сигурност пловодете и зеленчуците, които са с високи нива не може да се класифицират като… здравословна храна.
Заслужава да се отбележи, че дори хранително-ветеринарната служба на Косово е обявила, че следи ситуацията, тъй като Европейската система за безопасност на храните е издала предупреждение за пратки с мандарини от Албания, добавя изданието. Тоест Косово, което е „побратимен“ от Албания, тъй като има много албанско население, реши да започне ударни проверки на камионите с плодове пристигащи от страната.
Службата за контрол е засили мерките за проверка на товарите с мандарини и ще бъдат взети проби дали съдържат остатъци от пестициди, надвишаващи допустимите граници. На граничните пунктове са спрени пратки с мандарини до приключване на лабораторните анализи. „От снощи Службата засили контрола на товарите с продукта мандарини.
Всички пратки с този продукт, освен на детайлна проверка, се подлагат и на пробовземане за лабораторен анализ с цел контрол/определяне на нивото на остатъци от пестициди, включително параметри за Хлорпирифос и Фосмет“, се посочва в съобщението.
Въпреки че Косово не е включено в предупрежденията на Европейската система, Службата заяви, че предприема стъпки, за да провери всяко наличие над нормата на пестициди.
Инсектицидът хлорпирифос се счита за силно токсичен и забранен в ЕС още през януари 2020. Знае се, че уврежда мозъка и нервите на човешките и животински ембриони. Независимо от това, години наред той се използва широко в ЕС, основно в обработката на цитрусови плодове. Химичното вещество получава последователно разрешителни за използване на територията на Съюза, въпреки ожесточените критики през това време. През януари 2020 г. изтече последното му одобрение и официално от 10.01.2020 г. хлорпирифосът и хлорпирифос метилът са забранени за употреба на европейския пазар.
Препаратите с хлорпирифос се използват за борба с листни въшки, плодови мухи и други вредители. Прилагат се широко и в отглеждането на плодове, зеленчуци и зърнени култури, както и в лозарството и горското стопанство.
Децата на жени, които влизат в контакт с хлорпирифос по време на бременността си, по-късно имат по-слабо изразени рефлекси, по-висок риск от синдром на хиперактивност и други нарушения в развитието си.
Консумацията на плодове третирани пък с фосмет води до патологичен излишък на ацетилхолин в организма. Той се натрупва в нервните връки, причинявайки неправилно функциониране на симпатиковата, парасимпатиковата и периферната нервна система и част от централната нервна система. Фосметът е в списъка на извънредните ситуации на САЩ за изключително опасни вещества.Високо токсичен.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски