Евробюрократите от ЕК обявиха война на Мъск: или дава да тарашат в алгоритмите на Х, или я забраняват в Европа!: Европейската комисия (ЕК) открито излезе срещу социалната мрежа X (бивш Twitter) и собственика ѝ Илон Мъск, като постави ултиматум: или платформата ще се съобрази с изискванията на Брюксел за контрол на съдържанието, или ще бъде забранена в Европейския съюз. Според анализатори това е удар не само по платформата, но и по принципите на демокрацията и свободата на словото.
Изисквания за контрол и заплахи за санкции
ЕК настоява, че X трябва да предостави достъп до вътрешните си алгоритми, системи за препоръки и документи, свързани с тях. Това включва информация за промените в алгоритмите след февруари 2025 г. Целта, според комисията, е да се гарантира, че платформата спазва Закона за цифровите услуги (DSA) и други регулации на ЕС.
EU tech regulators are deepening their investigation of Elon Musk’s X after his repeated attacks on European governments, just days before Donald Trump takes office as US president. https://t.co/cMs2y4eFsW
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) January 17, 2025
Еврокомисарят по технологична сигурност Хена Виркунен заяви:
„Трябва да проверим съответствието на X с европейските стандарти. Несъобразяването ще доведе до сериозни санкции или дори забрана за платформата в Европа.“
Обвинения в манипулация и дезинформация
Европейската комисия твърди, че X се използва за разпространение на дезинформация и манипулация на обществения диалог. Брюксел обвинява Мъск, че чрез промени в алгоритмите социалната мрежа дава платформа на политически партии и идеи, които не са в съзвучие с официалната политика на ЕС.
Говори се, че част от държавите членки и евродепутати настояват за строги мерки, включително забрана на X, тъй като платформата „подкрепя националистически партии“. Според тези кръгове, това представлява намеса в „обществения диалог“.
Нарушение на търговската тайна?
Алгоритмите на X и свързаните с тях данни са интелектуална собственост на компанията, а исканията на ЕК за достъп до тях поставят въпроса за нарушаване на търговската тайна. Брюксел обаче е категоричен, че разследванията са необходими за защита на гражданите от „фалшиви новини“ и „вредно съдържание“.
Френският външен министър дори стигна дотам да заяви, че X трябва да бъде изцяло забранен в ЕС, тъй като „влияе негативно върху обществения диалог“.
The French Foreign Minister Jean-Noël Barrot is considering banning Twitter/X in France due to Elon Musk “disrupting public debate" as there are laws in place at the European Commision to sanction platforms in these events.
— Louis Pisano (@LouisPisano) January 8, 2025
Демокрация под заплаха
Критиците на действията на ЕК посочват, че това е атака срещу свободата на словото и опит за налагане на контрол върху информацията. Според тях Брюксел не се стреми към прозрачност, а към монопол върху публичния дебат, като филтрира и блокира „неудобни“ мнения.
Привържениците на свободата на словото, сред които и Илон Мъск, подчертават, че това е недемократично и опасно. Те смятат, че всяка платформа трябва да има правото да функционира свободно, без външна намеса, стига да не нарушава законите.
Европейската комисия очевидно води борба не само срещу социалната мрежа X, но и срещу идеята за свободен интернет. Заплахите за санкции и забрани поставят под въпрос принципите на демокрацията, а намесата в алгоритмите и съдържанието може да доведе до опасен прецедент.
Подобна политика рискува да ограничи правото на гражданите да изразяват мненията си свободно, като вместо това наложи цензура, която да отговаря на интересите на управляващия елит. Мъск остава твърд защитник на свободата на словото и неведнъж е заявявал, че няма да допусне платформата му да бъде контролирана. В този сблъсък между технологичната иновация и политическата регулация залогът е бъдещето на цифровата демокрация.
КритичноБГ припомня, че малко след началото на войната в Украйна, Европа забрани на територията ѝ редица руски медии, за да не се чуе и разбере другата гледна точка в конфликта. Независимо обаче от медийното затъмнение се появиха и медии, които намират начин да доставят до читателите и другата позиция. Цензурата не помогна на либералите да бъде крита руската гледна точка.
Най-вероятно, настоящата ударна атака срещу Мъск е, и заради интервюто, което мултимилиардерът направи с Алис Вайдел, съпредседател на Алтернатива за Германия. След него, партията качи с още 2% електоралната си подкрепа малко преди изборите. Същата е изобличавана от Брюксел и либералите за крайнодясна и бе правен опит да бъде забранявана. Това обаче още повече засили доверието на германските граждани към формацията.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски