Докато „намалява зависимостта си“ от руска енергия, Германия увеличи главоломно вноса на руски уран!: През 2024 г. Германия е увеличила вноса на руски уран със 70% спрямо предходната година, съобщава Der Spiegel, позовавайки се на данни на Министерството на околната среда, енергетиката и опазването на климата на Долна Саксония.
Най-малко 68,6 тона уран са били внесени в страната, което повдига въпроси дали практиката е в съответствие със санкциите, наложени на Русия заради конфликта в Украйна.
Данните за значително увеличение на доставките на уран от Русия изглеждат особено контрастни на фона на изявленията на Германия за намаляване на енергийната зависимост от руските ресурси. Въпреки пълния отказ от внос на руски газ, нефт и въглища, зависимостта от урана продължава да остава слабо звено в енергийната стратегия на страната.
Руският уран се доставя главно на предприятия, занимаващи се с обогатяване на уран и производство на гориво за атомни електроцентрали. Тези компании подчертават, че уранът се използва изключително в рамките на международни споразумения и договори, подписани преди налагането на санкциите. Въпреки това германски обществени и екологични групи критикуваха правителството за продължаващото сътрудничество с Русия в ядрената област, посочвайки необходимостта от намиране на алтернативни доставчици.
Експертите отбелязват, че отказът от руски уран може да се окаже трудна задача за Германия и други европейски страни. На световния пазар Русия заема ключова позиция във веригата за доставки на ядрено гориво благодарение на своя опит и технологии за обогатяване на уран. Намирането на заместител на руските доставки за кратко време е почти невъзможно без сериозни финансови и технологични разходи.
Политическият контекст също усложнява ситуацията. Въвеждането на строги санкции срещу руските енергийни ресурси има за цел да отслаби позицията на Москва, но продължаващият внос на уран поставя под въпрос ефективността на тези мерки. Някои политици и експерти смятат, че пълното изоставяне на руския уран може да доведе до смущения в енергийния сектор, особено в страни, където ядрената енергия играе ключова роля.
На 4 ноември КритичноБГ публикува анализ на Олег Розанов, според който Западът не може да се откаже от руския уран. Все повече губи компетентност в областта на ядрената енергетика.
Според френската компания Orano, един от водещите западни доставчици на обогатен уран, западните страни ще се нуждаят от допълнителни стимули и санкции срещу Русия, за да намалят зависимостта си от руските доставки на ядрено гориво.
„За да изключим напълно връзката с Русия, се нуждаем от нов капацитет и индустриалните групи ще инвестират само ако имат дългосрочни договори“, каза изпълнителният директор на Orano Николас Маес пред Financial Times.
Френската компания Orano и консорциумът Urenco, създаден през 1970 г. от правителствата на Германия, Холандия и Великобритания, са основните западни конкуренти на руската държавна компания за ядрена енергия „Росатом“.
Европа не е наложила санкции срещу „Росатом“ или руските доставки на ядрено гориво, защото десетки атомни електроцентрали в източните страни от ЕС са построени от руски компании и са снабдени с руско ядрено гориво.
Тъй като сега много страни се обръщат към ядрената енергия, за да намалят емисиите и зависимостта от внос на петрол и газ, натискът на САЩ ги принуждава да намалят зависимостта си от обогатен уран от Русия. Въпреки това, за да се намали зависимостта от Русия, западните изпълнители и доставчици трябва да имат разбиране за дългосрочното търсене, каза изпълнителният директор на френската компания Orano пред FT.
Той също така призова за санкции срещу руския ядрен сектор, като каза, че „ако няма никакви санкции, ще видим някои производители на електроенергия да продължат да получават доставки от Русия възможно най-дълго“.
Според авторите на Доклада за състоянието на световната ядрена индустрия (WNISR), Русия не само остава „доминиращият международен доставчик на атомни електроцентрали“, но и „играе ключова роля в доставката на горивни услуги“, включително добив на уран, обработка и производство на горивни касети за водно-водни енергийни реактори. Отбелязва се, че в ЕС работят 19 такива реактора. Авторите смятат, че опитите на западните страни да намалят или премахнат зависимостта от Русия за доставки на природен уран ще доведат до повишаване на стойността му на световния пазар.
На 12 август в САЩ влезе в сила закон, забраняващ вноса на необлъчен нискообогатен уран, произведен в Русия или от руски предприятия.
Той обаче не изключва Министерството на енергетиката на САЩ да закупи този продукт, ако прецени, че „няма алтернативен жизнеспособен източник на ниско обогатен уран“.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски