Газпром спря доставките на газ за Европа през Украйна

Газпром

Руската енергийна компания Газпром обяви в сряда, 1 януари, спирането на доставките на газ през Украйна. Това пише руският сайт Известия. Медията се позовава на изявление на компанията, което е публикувано в канала ѝ в Телеграм.

На 1 януари 2025 г. в 8:00 часа московско време изтече споразумението от 30 декември 2019 г. между „Газпром“ и НАК „Нафтогаз на Украйна“ за транзит на газ през Украйна, както и между „Газпром“ и ООО „Оператор на газопреносната система на Украйна“.

Газпром

Газпром спря доставките на газ през Украйна за Европа

„Поради многократния и ясно изразен отказ на украинската страна да поднови тези споразумения, Газпром беше лишен от техническата и юридическа възможност да доставя газ за транзит през територията на Украйна от 1 януари 2025 г. От 8:00 московско време доставката на руски газ за транспортирането му през територията на Украйна не се извършва“, пише в съобщение на енергийната компания в канала в Телеграм.

От Извесния припомнят, че края на август миналата година украинският президент Владимир Зеленски (мандатът му изтече през 20 май 2024 г.) обяви, че страната няма да поднови споразумението за транзит на газ с Руската федерация, което изтича в края на същата година. Руският президент Владимир Путин по-късно заяви, че Руската федерация не отказва транзита на газ през Украйна.

По-късно, на 20 декември, беше съобщено, че Зеленски е обявил съгласието си за транзита на руски газ през Украйна но при едно условие – западните страни да не плащат на Руската федерация за синьото гориво до края на конфликта.

Какво коментира Украйна?
Спирането на транзита на руски газ през територията на Украйна е историческо събитие. Това мнение изрази на 1 януари украинският министър на енергетиката Герман Галущенко.

Върховната рада на Украйна

Украйна коментира, че спирането на руския газ за Европа било истрическо събитие и че тя взела решение да се откаже от синьото гориво

„Спряхме транзита на руски газ, това е историческо събитие. <…> Европа вече взе решение да се откаже от руския газ“, съобщава пресслужбата на Министерството на енергетиката на Украйна в канала Telegram. В съобщението се отбелязва също, че украинската страна е информирала своите международни партньори за спирането на транзита на газ от Русия по съответния начин.

В допълнение:

Руската енергийна компания Газпром спря доставките и за Молдова заради дълговете на страната. Това съобщиха на 28 декември от пресслужбата на компанията. Стана ясно, че на АО „Молдовагаз“ е изпратено известие за неизпълнение на регулярните плащания по съществуващия договор с „Газпром“ поради отказа на молдовската страна да уреди дълга за доставка.

„В тази връзка, въз основа на разпоредбите на договора и приложимите норми на руското законодателство, ПАО „Газпром“ от 8:00 московско време на 1 януари 2025 г. въвежда ограничение на доставките на природен газ за Република Молдова до 0 куб. метра. м на ден“, се казва в съобщението на компанията, публикувано в канала Telegram.

„Газпром“ си запазва всички права, включително едностранно прекратяване на договора с АО „Молдовагаз“ и искане за обезщетение за загуби и плащане на глоби за неизпълнение на задълженията по договора, уточнява пресслужбата.

На 18 декември официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова посъветва Молдова да плаща за руски газ и да не измисля истории за предполагаемо изнудване от страна на Руската федерация.

На 16 декември в Молдова започна да действа извънредно положение поради възможно прекратяване на транзита на руски газ през територията на Украйна. На 6 декември в Приднестровието беше въведено извънредно положение заради ситуацията в енергийния сектор.

Дорин Речан премиер на Молдова

Дорин Речан, премиер на Молдова

По-рано, на 28 ноември, министър-председателят на Молдова Дорин Речан заяви по телевизионния канал Moldova 1, че за страната му „не съществува“ с дълг от 709 милиона долара към Газпром. Дискусията се активизира на фона на намерението на Украйна да спре транзита на руски газ през своя територия.

В същото време в началото на декември именно той, според местното издание Ziarul de Gardă, е настоял за въвеждане на извънредно положение в Приднестровието поради ситуацията в енергийния сектор, а също така е поискал оставката на минисътра на енергетиката на страната Виктор Пърликов, както и ръководителят на държавната компания Energocom Виктор Бинзар и членът на Надзорния съвет на Молдовагаз Сергей Тофилат.

От Молдова предложиха да платят едва 8,6 милиона долара и да отпишат остатъка от дълга от 700 милиона долара.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!