Газпром обмисля драстични съкращения на шефове за икономии

Газпром

Газпром обмисля драстични съкращения на шефове за икономии: Руският енергиен гигант „Газпром“ е изправен пред значителни промени в организационната си структура, след като в медиите се появиха информации за предстоящи мащабни съкращения в централата на компанията в Санкт Петербург. Новината бе потвърдена от говорителя на „Газпром“ Сергей Куприянов, който се позова на изтекли документи, разкрити от регионалното издание 47news.ru, и потвърдена от авторитетни източници като Forbes и ТАСС.

Съдържание на писмото и предложените мерки

Алексей Милер, директор на Газпром

В писмото до Милер Илюхина предлага радикално намаляване на броя на служителите в централната администрация на компанията – от 4100 души до едва 2500.

Документът, подписан от заместник-председателя Елена Илюхина и датиран от 23 декември, е адресиран директно до главния изпълнителен директор на „Газпром“, Алексей Милър. В писмото Илюхина предлага радикално намаляване на броя на служителите в централната администрация на компанията – от 4100 души до едва 2500.

Основните аргументи, изложени в писмото, подчертават необходимостта от:

– Рационализиране на процесите – Намаляване на бюрократичните процедури и ускоряване на вземането на решения.
– Елиминиране на припокриващите се функции – Оптимизация на работните позиции с цел подобряване на ефективността.
– Фокус върху резултатите – Насърчаване на служителите да ориентират дейността си към постигане на измерими и конкретни цели.
– Финансовата тежест на администрацията

рубли

Според информацията в писмото, текущите разходи за заплати в централния офис на „Газпром“ и неговия филиал в Санкт Петербург възлизат на около 50 милиарда рубли (приблизително 485 милиона долара) годишно

Според информацията в писмото, текущите разходи за заплати в централния офис на „Газпром“ и неговия филиал в Санкт Петербург възлизат на около 50 милиарда рубли (приблизително 485 милиона долара) годишно. С намаляването на персонала компанията се стреми да намали тези разходи значително, в отговор на икономическите и политическите предизвикателства, пред които е изправена.

Граждани на Червения площад в Москва

С общо над 498 000 служители, „Газпром“ представлява един от най-големите работодатели в Русия, като осигурява заетост на 0,7% от работоспособното население в страната

Широката картина и последиците
С общо над 498 000 служители, „Газпром“ представлява един от най-големите работодатели в Русия, като осигурява заетост на 0,7% от работоспособното население в страната. Въпреки това, икономическите трудности, породени от западните санкции и променените енергийни пазари, принуждават компанията да реорганизира дейността си.

През 2023 г. „Газпром“ отчете първата си годишна загуба от 1999 г. насам, възлизаща на 6,7 милиарда долара. Основната причина за това е рязкото намаление на износа на природен газ към Европейския съюз – някога най-големият пазар за компанията. Тази тенденция бе допълнително утежнена от:

– Санкциите срещу Русия, наложени в отговор на войната в Украйна.
– Саботажа на газопровода „Северен поток“ през септември 2022 г.
– Решението на Украйна да прекрати транзита на руски газ през своя територия.

Нови хоризонти в Азия
Въпреки трудностите в Европа, „Газпром“ се опитва да преориентира своя енергиен износ към азиатските пазари. Китай играе ключова роля в тази стратегия, като се утвърждава като основен чуждестранен купувач на руски природен газ. Според Алексей Милър, този пазар осигурява нови възможности за компанията и спомага за компенсиране на загубите от европейския пазар.

Неясноти за бъдещето
Все още липсва пълна яснота относно финансовите резултати на „Газпром“ за 2024 г., които вероятно ще хвърлят допълнителна светлина върху ефективността на компанията в условията на санкции и променени пазари. Ако плановете за съкращения в централата бъдат реализирани, те ще представляват значителна промяна в управленската структура на гиганта и ще сигнализират за задълбочаващата се икономическа криза в руската енергетика.

Предложените съкращения в централния офис на „Газпром“ са симптом на дълбоките трансформации, предизвикани от геополитическите сътресения и променящите се пазари. Този ход не само ще има отражение върху вътрешната структура на компанията, но и ще постави нови въпроси за бъдещето на руския енергиен сектор в глобален план.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!