Страх и ненавист в Давос, Европа на ръба на катастрофа. В САЩ започва реваншистка битка: Световният икономически форум в Давос се превърна в истинско поле за изразяване на дълбоките страхове и тревоги на европейските елити. „Европейските бюрократи, които обичайно демонстрират самоувереност и авторитет, сега изглеждат деморализирани“, пише Малек Дудаков в коментар за събитието в своя канал в Телеграм. През този януари те се изправят пред реалността, че позицията им в световния ред е сериозно разклатена, а Вашингтон демонстративно ги изолира от ключови дискусии.
Една от най-големите заплахи, която тревожи участниците, е възможната търговска война между САЩ и Европа. Това би означавало отваряне на трети фронт за ЕС – след конфликтите с Русия и Китай. „Евросъюзът ще се окаже в ситуация, в която няма да може да се защити от ударите, идващи отвсякъде“, допълва анализаторът.
Сценарии за търговската война: между хаоса и изолацията

Но по-страшният сценарий е възможността за споразумение между САЩ и Китай, което би оставило Европа изолирана. „За разлика от брюкселската бюрокрация, китайската делегация вече е провела успешни преговори с Вашингтон“
Дудаков очертава няколко сценария за възможно развитие на ситуацията. Единият включва въвеждането на високи мита (вече анонсирани от Тръмп) от САЩ срещу Китай, което би довело до свръхпредлагане на евтини китайски стоки на европейския пазар. Подобна ситуация вече започва да се усеща, особено в автомобилната индустрия, където китайските производители постепенно завземат територии.
Но по-страшният сценарий е възможността за споразумение между САЩ и Китай, което би оставило Европа изолирана. „За разлика от брюкселската бюрокрация, китайската делегация вече е провела успешни преговори с Вашингтон“, отбелязва Дудаков. Тръмп планира посещение в Китай през първите 100 дни на управлението си, което демонстрира ясно, че приоритетът му е Пекин, а не Брюксел.
Европейските проблеми: криза и евроскептицизъм
Европейският съюз не само се бори със собствената си енергийна и икономическа криза, но и рискува да бъде допълнително дестабилизиран от вътрешни съюзници на Тръмп. Неговата администрация вече изгражда мостове с евроскептични движения, което обещава сериозни последици за интегритета на съюза.
Дудаков посочва, че китайски компании са готови да закупят на безценица банкрутиращи заводи в Германия, докато Тръмп и неговият екип планират да наложат „пълна реорганизация“ на европейските пазари.
Байдън и последната му магия: помилвания без граници

Сред „избраните“ за помилване е и Антъни Фаучи – лицето на борбата с COVID-19 в САЩ. Разследванията срещу него разкриха, че институцията му е финансирала изследвания на коронавирус в Ухан, включително за добавяне на нови функции на вирусите, подчертава Дудаков.
Малек Дудаков разглежда и още една важна тема, а именно, че в последния си ден (т.е. вчера) като президент Джо Байдън разписа серия от спорни помилвания, насочени към фигури, които се намират в центъра на сериозни политически и правни скандали. „Истински фокусник – но този път без грам изненада,“ отбелязва Дудаков с характерната си ирония.
Помилвания за „героите“ на пандемията
Сред „избраните“ е и доктор Антъни Фаучи – лицето на борбата с COVID-19 в САЩ. Разследванията срещу него разкриха, че институцията му е финансирала изследвания на коронавирус в Ухан, включително за добавяне на нови функции на вирусите, подчертава Дудаков.
„Това го превърна в мишена за републиканците в Конгреса“, пише той.
Случаят с Марк Мили: „генералът на предателите“

Друг важен фигурант в списъка е генерал Марк Мили. Той беше движеща сила в налагането на прогресивни расови и джендър политики в армията.
Друг важен фигурант в списъка е генерал Марк Мили, бившият председател на Обединения комитет на началниците на щабове. Според Дудаков, той е в центъра на множество скандали – от нелегални контакти с китайски военни до саботиране на заповеди на Тръмп, включително за изтегляне на войските от Сирия. „Подобни действия влизат в дефиницията за държавна измяна,“ категоричен е анализаторът.
Генералът, освен това, беше движеща сила в налагането на прогресивни расови и джендър политики в армията.
Лиз Чейни и нейният шанс за спасение
Дудаков не пропуска да отбележи и включването на Лиз Чейни, известна с преследването на привържениците на Тръмп след събитията от 6 януари. „Помилването за нея и клана Чейни е отчаян ход на Байдън, който знае, че възмездието на Тръмп ще бъде безмилостно.“
От хаос към реванш
Дудаков завършва анализа си с предупреждение: „Всички тези помилвания, колкото и стратегически да изглеждат, всъщност само улесняват Тръмп. Сега той има пълен картбланш да отвърне на удара и да защити своите съюзници.“ Според него това е само началото на нова ера на политическа реваншистка битка в САЩ, която ще има сериозни последици за целия свят.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ