„Рада Лайкова за дигиталното евро и програмируемите начини на плащане“
Това са сложни и масово неразбрани теми, затова трябва да бъдат преведени на достъпен за хората език. Това посочи в свой видеоклип евродепутатът от „Възраждане“ Рада Лайкова.
Какво означават на практика програмируемите дигитални плащания?
„Като член на Комисията по парична и икономическа политика присъствах на заседание, в което член на Изпълнителния съвет на Европейска централна банка отговаряше на нашите въпроси, конкретно за развитието на дигиталното евро. По време на изслушването на Пьеро Чиполоне, му зададох следния въпрос: ще гарантира ли Европейската централна банка свободата на гражданите да разполагат със собствените си средства в рамките на дигиталното евро?
Позовавам се на официални източници на Европейската централна банка, включително документи от подготовката на дигиталното евро, която върви от 5 години насам. Искам да знам как Европейската централна банка ще гарантира, че функционалностите няма да подкопаят свободата на гражданите да използват парите си според решения и собствената си воля. И какви защитни механизми се предвиждат за да се избегнат злоупотреби или непредвидени последици?, посочва Лайкова.
Евродепутатът коментира, че отговорите, които е получила, са били изключително незадоволителни. Знаем, че Европейската централна банка ще предостави техническата инфраструктура. Ще предостави възможността за всички тези функции, които след това ще бъдат предложени от посредниците за разплащане – от банките или от други посредници за дигитални финансови услуги. Смятам, че е необходима максимална прозрачност и категорични гаранции, че дигиталното евро няма да се превърне в инструмент за ограничаване на индивидуалните права, пояснява Рада Лайкова. Тя пояснява, че решението за въвеждането на дигиталното евро не е взето, но тече сериозен дебат и разработка, включително в документите и докладите на Европейската централна банка.
Тя показа графика, която ни дава насоки кога приключва проекта за разработване на дигиталното евро и в момента сме в така наречената подготвителна фаза, която ще продължи до ноември 2025. Сега се изгражда правната рамка, вървят консултациите, продължават технологични тестове, изработват се прототипи,
Какво ще стане след ноември 2025 с дигиталното евро?
Ще бъде взето окончателното решение дали да се въведе дигиталното евро и, ако да – под каква форма, посочва евродепутатът.
„Например, да бъде одобрено пълно въвеждане или постепенно въвеждане; само за определени граждани или за определени сектори. Окончателното решение за въвеждането зависи от oдобрението на Европейския парламент, комисията и съвета“, коментира Лайкова.
Предимствата и недостатъците на дигиталното евро?
Важно е да кажем, че това е въвеждане една напълно нова парична система, пояснява българският евродепутат.
„Помислете за биткойн. Това е дигитална децентрализирана валута. Никой не може да регулира биткойн, да ограничи транзакциите или да „печата“ повече биткойн от определените 21 милиона. А сега се представете, че се въвежда валута като биткойн, но тя е напълно контролирана и регулирана от Европейската централна банка и може да се печата толкова дигитални евро, колкото се пожелае. Всички транзакции могат да се проследяват“, добавя Лайкова.

Рада Лайкова
Дигиталното евро ще намали зависимостта от големите компании за разплащане, пояснява евродепутатът, но допълва, че това не е толкова предимство за потребителите, колкото за Европейската централна банка и европейските банки, дори и за ЕС, като цяло. Посочва се, че и плащанията ще бъдат бързи, но и сега има системи, които го предлагат като функционалност. Ще се използва за борбата срещу прането на пари и тероризма, но е важно да се знае какво ще има в законите, свързани с това и дали няма да се използва за контрол върху неудобните хора или групи от хора. Като пример, Рада Лайкова посочи Канада, където, по време на протестите на шофьори, са били замразявани техните сметки.
Самата Кристин Лагард посочва в интервю, че дигиталното евро няма да е напълно анонимно.
„Факт е, че още повече власт се концентрира в Европейската централна банка и в Европейската комисия. Имаме концентрация на власт отгоре-надолу. Вижда се една нова форма на пари, която ще се управлява централизирано“, коментира Рада Лайкова.
Може да подкрепите КритичноБГ тук:
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ