Начало Европа Плевнелиев, „злия“ Путин и „подлия“ Фицо

Плевнелиев, „злия“ Путин и „подлия“ Фицо

от kritichno.e
Росен Плевнелиев

България може да бъде спряна на входа на Еврозоната и то – от европейски лидери. Схемата беше начертана от президента Росен Плевнелиев (2012–2017) в интервю за Нова телевизия. В нея той включи Владимир Путин, Кремъл и премиера на Словакия Роберт Фицо.

Румен РадевПлевнелиев посочи, че евентуален референдум за еврото, иницииран от действащия държавен глава Румен Радев, може да осуети плановете за присъединяване на България към еврозоната. Според Плевнелиев, подобен ход ще подкопае политическата легитимност на процеса и ще даде основание на определени европейски държави да блокират разширяването на валутния съюз.

 

Вижте още: Радев предлага референдум за еврото

„На 4 юни излиза докладът. Веднага след това, последният шанс България да бъде спряна от интеграция в Еврозоната, е Съветът на Еврозоната или Европейската комисия да каже „не“. При положение, че технически сме готови, защо те ще кажат „не“? Ако им се даде повод да кажат „не“. Какъв е поводът? Няма политическа легитимност на решението за влизане в Еврозоната, ще се прави референдум“, коментира той.

Тук Плевнелиев хвърли в битката срещу нашата „евроинтеграция“ Кремъл (който бил силно притеснен от нея) и словашкия премиер:

„Фицо е министър-председател на Словакия, антиевропеец, проруски министър-председател, който ще седи в Съвета на Еврозоната, когато ще се вземе решението, някъде в края на юни, за влизане на България. Ето ви повода да се даде на Фицо, който ще каже: Абе, вижте, да-да, България е готова, отговаря на критериите, ама президентът инициира референдум, нека да изчакаме. Изчакването означава край на България на влизането в Еврозоната.“

Той направи паралел с блокирането на страната ни за Шенген, когато въпреки изпълнените технически изисквания, Холандия и Австрия наложиха вето поради политически съображения. Плевнелиев посочи, че подобен сценарий може да се повтори и с еврозоната и може някои по-консервативни държави като Холандия, Германия, дори и Франция, да предпочетат да се изчака заради политическия проблем.

Как се взема решението за отпадане на дерогацията и присъединяване към еврозоната

Процедурата по приемане на нова държава в еврозоната се урежда от член 140 от Договора за функционирането на ЕС (ДФЕС). Тя включва няколко институции и стъпки:

  • Европейската комисия и Европейската централна банка изготвят доклади за конвергенция, в които оценяват дали страната е изпълнила критериите за членство.
  • Европейският парламент дава становище по въпроса.
  • Съветът на ЕС (формат ECOFIN) взема окончателното решение по предложение на Комисията, след консултация с Европейския съвет.

Кой участва?

Гласуването се провежда само между страните членки на еврозоната, плюс България. България има право на участие, но не и на вето.

Как се гласува?

Решението се взема с квалифицирано мнозинство – не се изисква единодушие, но на практика често се търси консенсус. Една решително настроена държава може да създаде достатъчен политически натиск за отлагане, както вече се е случвало.

По темата: Какво задължава България да приеме еврото и защо някои страни го отлагат

Кой е Роберт Фицо и какво означава участието му в процеса

Фицо

Роберт Фицо е министър-председател на Словакия и лидер на партията SMER. Той е добре познат в Централна Европа с открито критичните си позиции към ЕС. Въпреки че Словакия използва еврото от 2009 г., самият Фицо неведнъж е поставял под въпрос управлението на еврозоната, като е настоявал за повече автономия и национален контрол в рамките на валутния съюз. Той не е противник на ЕС по принцип, но остро се противопоставя на задълбочаването на интеграцията, централизираното вземане на решения и санкционната политика.

Словакия вече е част от еврозоната, но като премиер на държава членка Фицо ще има глас в процеса по приемането на България. Именно това довежда до възможността той да използва референдума като политически аргумент, за да настоява за отлагане. А в момент, когато доверието в ЕС е под критичния минимум, всяко колебание може да бъде възприето като знак за вътрешно разцепление.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря! Дарения: https://revolut.me/mariyatkwa
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

Други новини