Зелената сделка, някога лансирана като флагманската политика на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, вече се превръща в бреме дори за собствената ѝ партия.
В последния си доклад за устойчивостта на водните ресурси Европейският парламент премахна всички споменавания на Европейския зелен пакт – по настояване на Европейската народна партия (ЕНП). Това съобщиха пред Politico двама евродепутати, участвали в преговорите.
„За ЕНП, най-голямата партия в залата, споменаването на Зеления пакт беше червена линия — няма да го намерите в текста“, коментира евродепутатът Михал Виежик от групата „Обнови Европа“, който водеше работата по документа в земеделската комисия.
Според Виежик, в настоящия Европейски парламент вече има „много врагове на Зеления пакт“. Евродепутатката от Зелените Христина Гуарда потвърждава думите му:
„Те напълно изтриха всякаква препратка към Зеления пакт“, заяви тя, допълвайки, че позицията на ЕНП е подкрепена и от крайнодесни групи.
От компромис към стратегическа смяна на курса
Докладът на Европейския парламент е предназначен да повлияе върху новата Стратегия за водна устойчивост на Европейската комисия. Оригиналната версия на текста призоваваше за „пълно прилагане на законодателството на Зеления пакт“ с цел изграждане на устойчива Европа и смекчаване на климатичните промени.
В актуализираната версия вече се говори за „устойчива и конкурентоспособна Европа“ и се поставя акцент върху „адекватни водни ресурси за земеделието“ и „продоволствена сигурност и суверенитет“.
ЕНП: „Времето на Зелената сделка отминава“
Според евродепутатката от ЕНП Естер Еранс Гарсия, премахването на препратките към Зеления пакт не означава отказ от неговите цели, а отражение на реалността на терен:
„Ефектът, който Зелената сделка оказа върху производителността и изоставянето на ферми, ни кара да мислим, че нови времена настъпват“, посочи тя в писмено изявление до Politico.
„Не става въпрос да се откажем от Зелената сделка, а да дадем повече време на фермерите да постигнат целите ѝ, запазвайки конкурентоспособността.“
Решението на ЕНП идва в момент, в който партията все по-открито се позиционира в защита на селскостопанския сектор, особено след масовите фермерски протести през последната година в няколко европейски държави. Земеделието е най-големият потребител и едновременно най-големият замърсител на водата в ЕС.
Краят на илюзиите
Европейската народна партия засилва сътрудничеството си с крайно-десни сили по теми, свързани с екологичното законодателство. Това води до все по-чести конфликти с леви и зелени партии, които предупреждават, че в името на „конкурентоспособността“ се изоставят ангажименти по климата и биоразнообразието.
Междувременно в навечерието на европейските избори през юни, ЕНП се опитва да спечели подкрепата на фермерите и агробизнеса, като омекотява или направо блокира ключови разпоредби от Зелената сделка.
От амбиция към автоцензура
Когато през 2019 г. Урсула фон дер Лайен представи Зелената сделка, тя заяви:
„Човечеството е изправено пред екзистенциална заплаха… Горите горят от Америка до Австралия, пустините настъпват, морето застрашава градовете ни.“
Днес обаче тези думи звучат все по-риторично, докато в реалната политика Зелената сделка е сведена до ред по-малко в доклади, редактирани заради политическо оцеляване.
Зелената сделка се оказа зелен провал
Някога обещаващ нов курс за Европа, Зелената сделка сега е термин, който предизвиква конфликти, редакции и стратегическо мълчание. Това, което започна като историческа амбиция за климатична неутралност, днес се цензурира от авторите му, за да не ядосат избирателите.
Следващият доклад вероятно ще се нарича просто: „Умерено устойчива и икономически неутрална Европа – ако може, без недоволни фермери“.
