Европейският съюз официално одобри създаването на нов отбранителен фонд на стойност до 150 милиарда евро, който ще се използва за съвместни военни поръчки между страните членки. Инициативата носи името SAFE (Security Action for Europe) и е част от стратегията „Readiness 2030“ за цялостно превъоръжаване на континента.
Фондът ще бъде финансиран не чрез преки вноски от държавите или реални резерви, а чрез дългови инструменти, обезпечени от бюджета на ЕС, т.е. от джоба на всички европейски данъкоплатци – включително и на тези от най-бедните държави в Съюза, като България.
ЕК предлага, гражданите плащат
Според официалното съобщение на Съвета на ЕС, средствата от фонда ще се отпускат под формата на дългосрочни кредити при изгодни лихви, но това не променя факта, че остават заеми – задължения, които се разпростират върху бюджетите на всички страни-членки.
Средствата ще бъдат насочени към закупуване на:
- системи за противовъздушна и противоракетна отбрана;
- артилерия, ракети и боеприпаси;
- дронове и технологии за противодронова защита.
Привидно целта е засилване на отбранителните способности в отговор на военните заплахи, но липсата на обществен дебат и бързото прокарване на решението извън парламентарен контрол поражда сериозни въпроси.
Европейският парламент бе заобиколен
Процедурата по приемане на фонда SAFE бе ускорена по предложение на Европейската комисия, като бе одобрена единствено от представителите на правителствата в Съвета на ЕС. Европейският парламент, който уж представлява гражданите на Съюза, не участваше в гласуването.
Това на практика лишава европейските избиратели от право на глас по тема с дългосрочни бюджетни последици, включително потенциално вдигане на вноските или орязване на други сектори в бюджета – образование, здравеопазване, регионално развитие.
Кой ще произвежда оръжието?
Една от скритите цели на SAFE е да насърчи производството на оръжия от европейски фирми, чрез изискване поне 65% от финансирането да отива към доставчици, регистрирани в ЕС, Европейското икономическо пространство или Украйна. Очаква се най-големите печеливши да бъдат военно-промишлени гиганти от Германия, Франция и Италия.
Така, зад прикритието на европейска „солидарност“, богатите ще произвеждат, а бедните – ще плащат и ще се задлъжняват, в името на общата сигурност.
България – плаща, без да печели?
До момента няма яснота дали и как български компании ще се възползват от фонда. Липсва национална стратегия за участие в съвместни поръчки, а бюрократичната сложност и липсата на капацитет поставят под съмнение възможността България реално да получи възвращаемост от собственото си задължаване.
Съществува и опасност от изместване на националните приоритети в сферата на отбраната – вместо да се решават конкретни нужди на армията, България е възможно бъде насърчавана да участва в общи европейски сделки, често с политически, а не стратегически мотиви.
Вместо за мир – дълг за оръжие
SAFE се представя като инструмент за сигурност, но залага философията на превъоръжаване чрез дълг – на практика, днес се подписват договори, които ще изплащат бъдещите поколения.
А дали това действително гарантира сигурност или задълбочава военната конфронтация в Европа – отговорът остава мъгляв. Едно е сигурно: Европа върви към милитаризация на кредит – с висока политическа цена и още по-висока икономическа такава.
Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!
Дарения Revolut: @mariyatkwa

Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov