През 2014 година легендата в леката атлетика Сергей Бубка участва в символичната първа копка на бъдещата зала „Арена Бургас“. 11 години и десетки милиони по-късно „спортното бижу“ нито е напълно готово, нито парите за него стигат – ще се наложат още инвестиции.
През годините тя беше препроектирана, отпускаха се допълнителни суми под различна форма, а срокът за завършването ѝ беше отлаган десетки пъти. Сред най-екзотичните обяснения за последното бяха 284 дни дъжд, сняг и бури. В Бургас… За една календарна година… Строежът на залата започна по време на управлението на ГЕРБ, като първоначалната ѝ цена трябваше да бъде под 40 милиона лева.
Въпреки че по сметките на журналисти, които години наред следяха скандалния строеж, стойността е достигнала колосалните 80 милиона лева, при официалното ѝ откриване преди две години тогавашният служебен министър на спорта Весела Лечева твърдо заяви, че залата струва само 65 милиона. Тя беше категорична, че цялото оборудване за нея е доставено. На снимка на БНР-Бургас е увековечен и тогавашният регионален министър Иван Шишков, който гордо позира с Акт 16.
Залата е открита от кмета Димитър Николов, служебни министри и президента Румен Радев. Странно е, че тогавашният лидер на ГЕРБ Бойко Борисов не присъства на официалното събитие. При откриването многократно се подчертава, че това е най-модерното спортно съоръжение. Любопитен факт е, че за дата на откриването е избран рожденият ден на кмета на Бургас.
„Самото спортно съоръжение, заедно с всички тренировъчни зали, е въведено в експлоатация. Просто има един СПА и един ресторант, които не са въведени в експлоатация. Но той, разбира се, като груб строеж, като инсталация, е изграден. Просто не е оборудван“, коментира тогава Иван Шишков.
Да, ама не. Епизод 1
4 400 000 лв. ще плати държавата за довършване на спортното бижу на Бургас – Арена Бургас. Поръчката, обявена от собственика на залата – държавното дружество „Академика 2011“ ЕАД на 28.04.2025 г., е за „Проектиране, строителство и авторски надзор за изграждане на помещения“. В сумата е включено проектиране и изграждане на самостоятелна зала, санитарни помещения, ресторант, съблекалня със СПА, фитнес, кухня и други, включително и билетна каса. Процедурата все още не е финализирана.
Години по-рано общински съветници от Бургас алармират, че залата ще трябва да се довършва. Никой не им обръща внимание и така и не става ясно какво е построено и какво предстои да се довърши.
И още – по време на откриването на залата тогавашният спортен министър Весела Лечева категорично заявява, че цялото оборудване за нея е доставено.
Да, ама не. Епизод 2
През февруари 2025 г. собственикът на залата, държавното дружество „Академика 2011“ ЕАД, обявява поръчка за доставка и монтаж на оборудване за 1 700 000 лв. То включва:
- Оборудване за пренос на данни, интернет, видео, излъчване и звук на и извън територията на залата;
- LED екран;
- Централно управление на системата за микроклимат, вентилация, охлаждане, отопление и осветление;
- Пасарелка;
- Спортно табло за пет вида спорт – волейбол, тенис, баскетбол, хандбал и футбол;
- Оборудване за волейбол и баскетбол.
Една съставна част от посоченото оборудване би трябвало да е платена, налична и доставена в залата. Но очевидно не е. Един от най-скандалните примери в случая са баскетболните кошове. За откриването на залата е предвиден баскетболен мач от българския шампионат. Часове преди това в Бургас тръгва слух, че кошовете, закупени за „Арена Бургас“, не отговарят на стандартите за професионален баскетбол и спешно са взети други от друга спортна зала в града. Лечева заявява, че имало баскетболни кошове и лично ги е видяла. От ситуацията тогава се измъква кметът Димитър Николов, който твърди, че по желание на баскетболния отбор „Черноморец“ са докарани техните кошове, защото… били късметлийски.
„Кошовете на ‘Арена Бургас’ са си тук и са от най-високия клас. Има един детайл – бургаският отбор държи да играе на своите си кошове, защото им били късметлийски, на тях побеждавали“, посочва Николов.
И въпреки това сега ще се купуват нови баскетболни кошове. Имаме пари – угаждаме си.
До този момент на страницата на Агенцията за обществени поръчки няма публикуван договор относно тази процедура.
Това не е всичко – Община Бургас също инвестира
С над 600 000 лв. Община Бургас ще създаде Черноморски център по шахмат. Процедурата е „вътрешен конкурентен избор по рамково споразумение“ и оферта е подадена единствено от общинското предприятие „Благоустройствени строежи“ ЕООД. Договорът с тях е сключен още през януари, въпреки че бюджетът на общината, в който са заложени средствата за това, все още не е приет. От обявената поръчка не става ясно какви точно дейности ще се извършват по „готовата“ зала, но определено не става въпрос за оборудване, а само за строително-ремонтни дейности. В сумата са включени доставка и монтаж на преградни стени от гипсокартон, дограми, метални конструкции, окачени тавани, врати и други. В помещението (или помещенията), в което ще се намира въпросният шахматен център, няма дори адекватни санитарни условия. В приложената към поръчката количествено-стойностна сметка е посочено, че ще се доставят мивки, тоалетни чинии, дори кранове за писоари (по 101,43 лв. броя).
Поръчката на Община Бургас е за промяна по чл. 154 от Закона за устройство на територията, а именно – промяна на инвестиционните намерения след издаване на разрешението за строеж.
Интересното е, че залата е собственост на държавното дружество „Академика 2011“. Оттук възниква въпросът – как Община Бургас ще извършва ремонтни дейности в нея?
Критично.бг ще продължи да търси информация по темата. Но ще завършим оптимистично:
„Спортна зала ‘Арена Бургас’ е една от най-модерните и големи спортни и културни съоръжения в България.“
Това е записано в документацията, с която реално се възлага доизграждането на това съоръжение.
Хубаво е… но не е готово.
