„Валутният борд в България работи отлично. Да го заменим с еврото би било тежка стратегическа грешка.“ С тези думи проф. Стив Ханке – световноизвестният икономист и създател на българския валутен борд от 1997 г. – се включи с видеообръщение в публичната дискусия „Как да спасим лева“, състояла се в петък в София.
„Защо да поправяме нещо, което не е счупено?“
Ханке припомни, че именно валутният борд, въведен през юли 1997 г. с негово пряко участие, е сложил край на хиперинфлацията в страната. Оттогава той е работил безупречно – въпреки множество външни икономически трусове и поне една сериозна вътрешна банкова криза. По думите му:
„Валутният борд функционира отлично. Защо да се оправя нещо, което не е счупено? Това е моето мото днес.“
Професорът подчерта, че аргументите в подкрепа на замяната на лева с еврото, които чува през последните години, идват основно от политическата класа и т.нар. професионални елити в страната, и че повечето от тях са повърхностни, смущаващи, неверни и подвеждащи.
Вижте подробности – Волгин: Битката за Европа започва от България
Загубата на паричен суверенитет – риск без връщане
Според Ханке запазването на паричния суверенитет е от съществено значение за всяка държава:
„Ако еврозоната изпадне в криза и България пожелае да я напусне, да премине към доларовата зона, златна зона или друга стабилна валута – тази възможност няма да съществува, ако страната се откаже от валутния борд и въведе еврото. Стойността на тази възможност за избор е форма на застраховка.“
Той припомни, че България на практика вече се намира в еврозоната чрез фиксирания курс, но все още разполага с гъвкавостта да излезе, ако геополитическите или финансови условия го наложат. Това според него е критичен стратегически резерв, който не бива да се губи.
Предложен, но игнориран експертен доклад
Ханке разкри, че заедно с други световни експерти – Жак де Ларозиер (бивш управител на Банката на Франция, президент на Европейската банка за възстановяване и развитие и шеф на МВФ) и Джон Грийнууд (архитект на валутния борд в Хонконг) – са предложили да изготвят безвъзмезден експертен доклад за ефектите от преминаване към еврото. Въпреки това:
„Ако този доклад бъде поискан от правителството, парламента или БНБ – ние сме готови. Но срещнахме пълно мълчание.“
Народът е против, политиците – не
Според проф. Ханке българската общественост последователно се противопоставя на въвеждането на еврото, докато политиците действат в разрез с обществената воля. Той подчерта, че хората притежават здрав разум и ясно виждат как валутният борд е донесъл икономическа стабилност в условия на тежка политическа нестабилност.
„Валутният борд е устоял на редица външни и вътрешни кризи. Защо тогава да се променя?“
Призив за пряка демокрация и референдум
Професорът изрази подкрепа за провеждане на национален референдум по въпроса за лева и еврото, като посочи, че Швейцарският модел на пряка демокрация е най-ефективният начин гражданите да участват в стратегически избори за бъдещето на държавата.
„Смятам, че референдумът е правилният път и вярвам, че преди това трябва да има официален експертен доклад, изготвен от истински специалисти – хора, които действително са проектирали и въвеждали валутни бордове.“
