Проблемът, който възникна при последните наводнения в страната, беше, че системата за ранно оповестяване не беше задействана. Това се посочва в прессъобщение на Министерството на електронното управление (МЕУ), но се уточнява, че причината не е била в тях.
Срещата идва, след като системата не алармира нито за наводненията в Северозападна България, нито за земетресението в Турция, усетено и у нас.
BG-ALERT – нещо като нищо друго на света
Министър Валентин Мундров се е срещнал днес със заместник-министъра на околната среда и водите Виктор Атанасов и представители на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
„Най-правилният механизъм е НИМХ да има достъп до системата. От страна на МЕУ се ангажирам да подпомогнем Националния институт по метеорология и хидрология в дейностите по свързване и това да се случи във възможно най-кратки срокове. Друг начин за достъп до системата към момента е подаването на информация от страна на НИМХ към МВР“, отбеляза още Мундров.
След потопа – чак тогава: държавата се сети за BG-ALERT“
По-рано днес премиерът Росен Желязков даде 10-дневен срок за подобряване на системата BG-ALERT.
През последните дни темата за начина на задействане и функциониране на системата BG-ALERT предизвика сериозна полемика. „За пореден път констатираме, че системи, които са изградени с публични средства, поради определени ведомствени или други съображения, не сработват тогава, когато им е времето, мястото и поводът да сработват“, каза премиерът, цитиран от БТА.
Затова той дава 10-дневен срок на Министерството на вътрешните работи, както и на министерствата на икономиката, електронното управление, земеделието и енергетиката, заедно с Националното сдружение на общините, Националния институт по метеорология и хидрология и Изпълнителната агенция по градушките, да представят план и, ако е необходимо, промени в наредбата за BG-ALERT, така че системата, която по думите му е изградена, функционираща и добра, да работи.
След поредната криза – познатият рефрен: ще оправим системата
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е изпратил писмо до министъра на вътрешните работи Даниел Митов и до директора на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, главен комисар Александър Джартов, с което ги сезира за извършването на проверки относно състоянието и функционирането на системата BG-ALERT с цел защита на високия обществен интерес, съобщават от прокуратурата.
В писмото на Борислав Сарафов се посочва, че през последните години България е била засегната от редица бедствия – наводнения, екстремни температури, бури, пожари и други, които са отнели човешки животи и са нанесли значителни щети. Това поражда безпокойство относно осигуряването на устойчива и безопасна среда на живот за населението.
Предвид зачестилите земетресения в съседна Турция, в района на Мраморно море, усетени и на територията на нашата страна, сред обществото се изразява тревога относно състоянието и функционирането на системата BG-ALERT, се посочва още в писмото на изпълняващия функциите главен прокурор.
