Начало България Готвят ли нов „рекорд“ – соларен парк на 9500 дка земеделска земя?

Готвят ли нов „рекорд“ – соларен парк на 9500 дка земеделска земя?

от kritichno.e
соларен парк

Осем институции бяха алармирани от депутата от „Възраждане“ Ангел Янчев за инициатива за изграждане на соларен парк върху земеделски земи. Янчев посочва потенциални екологични и социални последици от инвестицията в община Сухиндол, представяна като най-голямата по площ в България – 9 500 дка.

В писмото си той изразява опасения относно въздействието на проекта върху околната среда и местното население.

Детайли по проекта

През юни 2023 г. в Общинския съвет на Сухиндол е внесено инвестиционно намерение от австрийската компания „Грийн Сорс“ АД за изграждане на фотоволтаична електроцентрала. По-късно е регистрирано дружеството „УАБИ САБИ АЛФА“ ООД, което понастоящем управлява инвестицията.

Съветът дава предварително съгласие за заснемане и разделяне на общински имоти, изработване на подробен устройствен план (ПУП) и промяна на предназначението на земите от „необработваеми земеделски земи“ към „предимно производствена устройствена зона – за соларен парк“. През март 2025 г. е допуснато частично изменение на общия устройствен план (ОУП), което показва напреднала фаза на проекта.

Екологични и социални опасения

Ангел ЯнчевЯнчев подчертава, че въпреки заявените намерения за публичност, общественото обсъждане на проекта следва да се проведе след точно определяне на засегнатата територия и след приключване на оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС). Той отбелязва, че земеделските земи, върху които вече е започнала подготовка за изграждане на соларен парк, в голямата си част все още не са сменили предназначението си, а част от тях вече са превърнати в новообразувани гори, което изисква допълнителни екологични оценки.

Вижте и това – Напрежение в Средец заради фотоволтаичен мегапроект върху 8 000 дка

В писмото се посочва, че макар да са обещани социални придобивки за общината и местното население, ефектът от изграждането на огромен соларен парк върху околната среда и биоразнообразието остава спорен. Няма гаранции за защита на обществения интерес, нито реална преценка за високата цена, която ще плати природата и местната общност.

Научни изследвания и потенциални рискове

Янчев се позовава на международни изследвания, които идентифицират възможни негативни въздействия от изграждането на фотоволтаични паркове върху земеделски площи, включително:

  • Увреждане на почвата поради уплътнение и намалено оттичане на водата;
  • Загуба на местообитания за диви животни;
  • Повишен риск от пожари при неправилна поддръжка;
  • Намаляване на въглеродния капацитет на почвата.

Възможен е и ефектът „фотоволтаичен топлинен остров“ (PVHI), при който нощните температури над инсталациите са с 3–4 °C по-високи в сравнение с околните територии, поради отражателните свойства на панелите и премахване на растителността. Това може да унищожи местообитанията, които пчелите използват за храна, гнездене и подслон, и да превърне териториите в „зелени пустини“ без реална полза за биоразнообразието.

В заключение, Янчев призовава всички компетентни институции да се ангажират сериозно с въпроса, като гарантират защита на обществения интерес и стриктно спазване на екологичните норми на всеки етап от процедурата. Той заявява, че в качеството си на народен представител ще следи действията на отговорните институции, с надеждата, че те ще действат според най-високите обществени стандарти при защита на интересите на местното население и опазване на околната среда.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря! Дарения: https://revolut.me/mariyatkwa
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

Други новини