„От понеделник земеделски производители и преработватели започват безсрочни протестни действия на възлови точки в цялата страна, а във вторник протестите ще бъдат насочени към София.“ Това съобщи Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите след национална среща в Арбанаси, в която участваха представители на 26 браншови организации от сектор „Земеделие“. По-рано през деня народните представители на управляващата коалиция приеха със 124 гласа „за“, 69 „против“ и 8 гласа „въздържал се“, отпадането на забраната на внос на селскостопански стоки от Украйна след 4-месечна забрана.
След края на срещата земеделските организации обявиха провеждането на „общонационален протест за спасяване на българското земеделие“. Протестът ще бъде в цяла България и столицата, като възлови точки ще бъдат блокирани в 10:00 ч. в понеделник, 18 септември. Във вторник протестът ще се концентрира в София.
Пет са исканията на българските земеделски производители:
1. Продължаване на забраната за внос на слънчоглед, пшеница, царевица и рапица от Украйна и въвеждане на забрана за внос на нерафинирано олио, пресни и замразени плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна, както и завишаване на контрола на произхода, качеството и безопасността на вноса на селскостопански продукти в страната.
2. Изплащане към земеделските производители до 30.09.2023 г. на пълния размер на компенсациите за повишените разходи за производство в следствие на войната в Украйна и отпадане на тавана на помощта.
3. Незабавно изплащане на държавната помощ за компенсиране на земеделските производители със 100 % пропаднали площи.
4. Осигуряване на необходимите средства за пренотифициране на съществуващи държавни помощи и за нови държавни помощи, включително за минимални помощи de minimis за производителите на грозде, картофи, малини, оранжерийна продукция и тютюн и за животновъдите и производителите на пчелен мед.
5. Облекчаване на условията по интервенциите по Стратегическия план по ОСП с оглед на доказване на произведената продукция по интервенциите за обвързано с производството подпомагане.“