България налага наказателна транзитна такса, известна като „такса за енергиен принос“, за всички доставки на природен газ от Русия, което вероятно ще засегне най-силно страните от Централна и Източна Европа, съобщи във вторник унгарският бизнес вестник Világgazdaság,.
София е започнала да събира таксата от 20 лева (10 евро) за всеки мегаватчас руски природен газ, преминаващ през нейната територия. Допълнителната такса е една четвърт от цената на самия газ и засяга силно Унгария: по-голямата част от руския газ влиза в Унгария през България.
В случай на газ, предназначен за унгарския пазар, допълнителната такса се плаща от „Газпром“, тъй като руската компания поема разходите, докато газът стигне до Кискундорожсма.
България счита, че целият газ е руски до доказване на противното
Освен това, въпреки че законът, приет от българския парламент на 28 септември и влязъл в сила на 13 октомври, обхваща само газ с руски произход (включително втечнен), търговците, които транзитират неруски газ, също са получили известие да заплатят по-високата сума, пише изданието.
Ако те не платят, българският системен оператор все пак ще вземе парите, които според него му се полагат, след гратисен период от 10 дни по силата на т.нар. банкова гаранция за търговците.
„Булгартрансгаз“, операторът на системата за пренос и съхранение на природен газ в България, наскоро изпрати известие до потребителите на своята газова мрежа, в което ги призовава да докажат произхода на своя газ, а именно дали той е руски или не.
Според пазарни източници, запитани от Világgazdaság, потребителите едва ли щели да се съобразят с това, тъй като „Булгартрансгаз“ така или иначе знаел кой на кого какво доставя. Въпреки това компанията отговори на оплакванията на търговците, като заяви, че всеки газ, който те не декларират, се счита за руски по подразбиране.
Транзитът от Гърция също е засегнат
Според закона логично би било 20-те лева да се прилагат само за руския газ, който влиза в България от Сърбия, т.е. от „Турски поток“. Според пазарни източници обаче „Булгартрансгаз“ наказва целия транзит. Това включва например транспорта, който влиза в мрежата му от Гърция и отива към Сърбия, въпреки че гръцко-българската гранична точка ще бъде изключена от мярката.
Освен това дружеството ще отмени допълнителната санкция за такъв транзит само ако е получило „неруски“ сертификат.
Унгарските дипломатически канали вече са се свързали с българските власти по въпроса, но не е съобщена допълнителна информация, заключва изданието