Световната банка се усъмни, че ще влезем в еврозоната през 2025 г.

от Лазар Лазаров

България трудно ще влезе в еврозоната през 2025. Икономиката на страната се е забавила през 2023 г. в унисон с тенденциите при ключовите европейски партньори. Инфлацията е продължила да се забавя, което излага на риск присъединяването към еврозоната през 2025 г. Реалните увеличения на заплатите са изпреварили растежа през 2023 г., подхранвайки опасенията за конкурентоспособността. Новата ескалация на политическата несигурност заплашва планираните от правителството реформи. Това се казва в последния икономически доклад на Световната банка.

Според банката политическите рискове са ескалирали отново след провалената ротация на кабинета, която свали от власт последното редовно правителство през март 2024 г.

Страната върви към нови избори – шестите за около 3 години, което може да забави темпа на реформите и да застраши постигането на ключови политически цели като присъединяването към еврозоната.

Целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. може да се окаже трудна, но не и невъзможна за постигане, ако се формира стабилно правителство и тенденцията за дезинфлация продължи през идните месеци.

Въпреки че България се доближава постепенно до средните доходи в ЕС от началото на века, пътят ѝ на развитие остава неравномерен. До 2022 г. брутният вътрешен продукт (БВП) е достигнал 62,1 на сто от средния БВП на глава от населението по паритет на покупателната способност, но България остава най-бедната страна членка. Освен това институционалните и правителствени слабости продължават да възпрепятстват по-бързия растеж и развитие на производителността.

Икономическият растеж е спаднал умерено през 2020 г., следван от рязко възстановяване през 2021-2022 г.

Фискалната позиция на страната остава силна въпреки дискреционните разходи заради различни кризисни ситуации. Нетният дефицит не е надхвърлил границата от 3 на сто през никоя от кризисните години, а държавният дълг – при прогнозирани 23,8 на сто от БВП през 2023 г. – е останал един от най-ниските в ЕС. През 2015-2020 г. икономическият растеж е подобрил жизнените стандарти за средните и най-бедните 40 на сто от домакинствата.

Тези подобрения са довели до значимите 9,6%  намаление на бедността за периода.

Спадът на икономическата активност е довел до умерен спад на заетостта през втората половина на годината.

Номиналните заплати са продължили да нарастват с двуцифрени стойности през 2023 г. Растежът на реалните средни заплати е достигнал 5 на сто за 2023 г., надвишавайки растежа на трудовата производителност и подхранвайки опасенията за конкурентоспособността на страната.

Прогнозите са текущата сметка да запази лекия си излишък през 2024-2026 г. поради корекцията към спад на вносните цени на ключови суровини и увеличаването на нетния износ на услуги.

Увеличението на потребителските цени е продължило да се забавя през 2023 г., за да достигне 3,8 на сто до януари 2024 г. Въпреки това дезинфлацията е бавна и средната годишна инфлация е ударила 15-годишен максимум от 9,5 на сто през 2023 г. Прогнозите на Световната банка сочат, че фискалният дефицит е достигнал 2,4 на сто от БВП през 2023 г. или под тавана от 3 на сто от Маастрихт.

Намаляването на бедността се е забавило през 2023 г. и е достигнало 5,12 на сто, основно заради понижения икономически растеж и все още високите цени на хранителните стоки и енергията, засегнали най-вече тези, чиито номинални заплати не са нараснали в темп с инфлацията.

Прогнозите са икономическият растеж на България да нарасне през 2024-2025 г. с очакваното възстановяване в еврозоната.

Дори банковият сектор да остане стабилен и високодоходен (с чиста печалба над 64 на сто през 2023 г.), продължаващата кредитна експанзия, отразена от строителния бум, подхранва опасенията за кредитен балон в сектора, пoдчертава  докладът.

В бюджета на правителството е заложена цел за фискален дефицит от 3 % (на касова основа) за 2024 г. благодарение на амбициозна програма за капиталови разходи. Според прогнозите текущата сметка ще запази лекия си излишък през 2024-2026 г. поради очакваната низходяща корекция на цените на вноса на основни суровини и увеличаването на нетния износ на услуги, посочва Световната банка.

Източник: Pariteni.bg. БТА

Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!