Фирма за бързи кредити обявява, че цената на заема е 37,24%, а реално клиентите плащат 185%. Това стана ясно от думите на председателя на Комисията за защита на потребителите Стоил Алипиев пред депутати от Подкомисията за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите.
Например за заем от 2500 лв. фирмата взима такса от 426 лв. за експресно разглеждане на документите в рамките на деня. Освен това взима и такса от 1983 лв., ако клиентът не осигури поръчител на заема. Тези такси би трябвало да бъдат включени в годишния процент на разходите, който изчисляват фирмите за бързи заеми, но не го правят. Така клиентите реално плащат много по-висока цена от тази, която предварително е обявена на фирмата.
Проверките на КЗП показват, че около 90% от проверените фирми нарушават правилата. Но по закон санкциите са между 3 хил. и 50 хил. лв. и реално не действат възпиращо за фирмите.
На заседанието участваха и членовете на регулаторния орган Константин Арабаджиев и Ангел Джалев. Участие взе и омбудсманът Диана Ковачева, а поканена да присъства бе и Мая Манолова от „Изправи се БГ“ (бивш омбдусман, бел. ред). Всички членове на подкомисията изразиха общи тревоги по отношение на практиките около отношенията на фирмите за бързи кредити и техните потребители, въздържайки се от политически изказвания.
„За 2021 година са направени 157 инспекции, за 2022 – 126 инспекции. За периода, в който действа сегашния състав на комисията, от 1 октомври 2022 година до края на месец февруари 2024, са извършени 426 инспекции на банкови и небанкови финансови институции по спазване изискванията на Закона за потребителския кредит (ЗПК) във връзка с постъпили жалби от потребители, в изпълнение на кампания за контролна дейност в защита на икономическите интереси на потребителите и правото им на информация по ЗПК и Закона за защита на потребителя (ЗЗП),“ оповести Стоил Алипиев.
Източници: Труд, БТА
Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски