Входирахме законите за реформи в службите за сигурност. Това заяви съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков пред избрани журналисти в Народното събрание.
Приемането на страната ни в Шенген и повишаване на доверието в службите за сигурност са основните мотиви, с които ПП-ДБ внасят промени в законите за реформа в службите, обявиха съпредседателите на парламентарната група на формацията Кирил Петков и Атанас Атанасов на брифинг в парламента, предаде БНР.
Промените в двата закона – за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност и за Националната служба за охрана, предвиждат да се промени механизмът за назначаване на ръководители на службите за сигурност, като освен за Военното и цивилното разузнаване, това да важи и за ДАНС, ДАТО и НСО. Сега те се предлагат от правителството, а президентът издава указ. Идеята е те да се предлагат от правителството, както и досега, но да се избират от парламента след публични изслушвания в комисии, а не както досега – да се назначават с указ от президента.
Изключение се прави за служба „Военна информация“, като се допускат две възможности – когато директорът е цивилен и когато е военен, назначаването ще се прави по различен начин – с гласуване в парламента в единия случай и с указ на президента – в другия.
Кирил Петков заяви, че е готов да преговаря за подкрепа с ГЕРБ-СДС, които изразиха резерви: „Надявам се да преразгледат това тяхно виждане, защото се надявам, че Шенген е толкова голям приоритет за тях, както и за нас. Също се надявам да не се изчаква да дойде ротацията, за да можем да придвижим въпроса за Шенген, защото идват европейски избори, идват изборите в Австрия, така че ние не можем да чакаме повече. Готови сме да продължим разговорите с тях и се надяваме да ги убедим“.
Атанас Атанасов обясни, че засега няма да предлагат сливане на военното и цивилното разузнаване, но не се отказват от идеята: „Не се отказваме от този приоритет и се надяваме в близко време да убедим и ГЕРБ, и ДПС, и останалите политически сили, за да получим подкрепа, защото това също е много важна стъпка за създаване на единен разузнавателен орган – от едно место да се получават задачите“.
„В четвъртък и петък миналата седмица прекарах в Австрия на срещи с много от политическите партии в австрийския парламент, както и с външния министър на Австрия. Темата беше Шенген и сигурността в Шенгенското пространство. Това, което те заявиха ясно, е, че най-големият въпрос във връзка с тяхното вето е сигурността на миграционните потоци, сигурността на границата и информационна сигурност“, допълни Петков.
В същото време от ГЕРБ заявиха, че няма да подкрепят предложенията на ПП-ДБ за службите. „Колегите от ГЕРБ показват непълна готовност да подкрепят законите“, добави Петков и изрази надежда ГЕРБ да подкрепят проектите.