В ОЧЕВИДНО ПОРЪЧКОВ МАТЕРИАЛ, POLITICO: Мафиотска държава на Борисов и Пеевски тласка България към ръба

от Лазар Лазаров
Борисов и Пеевски

Изборите в България следващия месец се свеждат до ролята на санкциониран магнат и способността му да подкопава крехката демокрация на нацията. Това пише в ОЧЕВИДНО ПОРЪЧКОВ от родните либерални среди материал относно настоящата политическа ситуация у нас американският вестник Politico. Статията само не е подписана от Продължаваме промяната и Демократична България. Видно е, че сглобката е слепена само, когато се делят власт и пари. Когато отново се опитват да се домогнат до тях, довчерашните любими стават врагове. Ето, какво пише още Politico:

„За критиците си – особено от реформистките и антикорупционни партии – медийният магнат и депутат Делян Пеевски се превърна в олицетворение на завладяната българска държава, в която сенчести олигарси, шпиони и престъпни банди са увили пипалата си около ключови институции в ЕС и НАТО„, се казва в материала.

Изданието цитира бившия премиер Николай Денков, според когото санкционираният от САЩ и Великобритания Пеевски е  „най-голямото зло“, сполетяло България.

Затова не е чудно, твърди изданието,  че една от основните политически битки около изборите на 9 юни се върти около влиянието на Пеевски върху съдилищата и службите за сигурност. Христо Иванов, лидер на партия „Да, България“, твърди, че изборите трябва да разбият хватката на Пеевски и предупреждава, че „функционирането на републиката“ е заложено на карта.

Да се ​​изправиш срещу Пеевски обаче не е лесно, отбелязва  Politico.

В материала е цитиран и бившият премиер Кирил Петков от „антикорупционната“ партия „Продължаваме промяната“, който говори пред вестника в деня на старта на предизборната си кампания в София и беше ясно, че току-що се е сблъскал с „препятствие под формата на Пеевски“.

„Жестикулирайки до прозореца на предизборния си офис, той разговаря по телефона с представител на фирма за билбордове, която отказва да окачи току-що поръчаните от него плакати“, се казва в мaтериала.

„Какво имаш предвид, че не можеш?“ – пита Петков, като добавя „Платили сме ви за 500 плаката (билборда).“

Проблемът се състои в това, което беше изобразено на плаката на кампанията: на него е изобразена карикатура на Пеевски като брадясал футболист свиня с крак върху тиква, посочва вестникът.

„Плакатът представлява микрокосмос на националната политика в България. „Тиквата“ е прякорът на бившия министър-председател Бойко Борисов, чиято дясноцентристка партия ГЕРБ води убедително в социологическите проучвания. (Тиква е български жаргон за голяма, но куха глава.) С предупреждението „Ето кой печели, ако не гласувате“ посланието беше ясно: Пеевски е стъпил върху Борисов с ботуша си“, отбелязва материалът.

Както пише изданието, проблемът на Петков се състои в това, че никой не иска да огорчи брокера на власт, чието влияние е повсеместно в медиите, включително в рекламния сектор.

Чувствителността по отношение на плакатите се появи отново във вторник, когато ГЕРБ успешно лобира пред Избирателната комисия да наложи свалянето на постерите на „Продължаваме промяната“, на които бяха изобразени снимките на Борисов и Пеевски, представящи ги като един и същ избор за министър-председател.

Борисов се завърна

„В момента ГЕРБ на Борисов води в социологическите проучвания и се очаква да получи около 27 %  от гласовете. Пеевски – въпреки че самият той не е мюсюлманин – сега ръководи етническата турска партия в България, ДПС, която е на път да спечели около 15 %“, се казва в материала.

Двамата мъже, според вестника, са широко считани за политически съмишленици в предизборната кампания, но големият въпрос е кой от тях наистина е начело и кой ще управлява страната, ако успеят да съставят коалиция след изборите. Завръщането на бившия пожарникар и бодигард Борисов на премиерския пост далеч не е невъзможно.

„Между Борисов и Пеевски има тънка и заложена сделка, която се състои в това, че г-н Пеевски има значителен контрол върху съдебната система и службите за сигурност, а г-н Борисов има стари грехове, за които се страхува, че ще бъдат наказани, ако има реално работещи съдилища и прокуратура“, заяви Петков, като поясни: „Така че Борисов носи гласовете, а Пеевски гарантира, че сегашните институции не представляват риск“.

Както отбелязва Politico, общественото разочарование от корупцията в България е дълбоко, а гневът срещу Борисов и Пеевски спомогна за масовите антимафиотски протести през 2020 г. Предизвикателството пред реформаторите обаче е, че и ГЕРБ, и ДПС могат да разчитат на стабилни избирателни блокове благодарение на подкупващите фактори, патронажните мрежи и регионалните феодални владения, където хората смятат, че работата им зависи от кметовете и други служители на партиите.

И Борисов, и Пеевски са предпазливи относно публичното обявяване на съюз, но контурите на сделката се очертават, твърди изданието. Пресслужбата на ДПС пусна весело съобщение — с етикет „Обещано и изпълнено!“ — за това как двамата успешно си сътрудничат, за да гарантират работни места за енергийни работници и миньори. Борисов защити Пеевски и от „най-голямото зло” на Денков.

Освен това Борисов е откровен относно политическата аритметика в страната, като отбелязва, че именно поради наличието на надеждна група от турски и други мюсюлмански избиратели има смисъл да се съюзи с Пеевски. „През годините винаги сме работили с ДПС, защото те са част от системата“, заяви той, според Българската телеграфна агенция (БТА).

В класическа игра на политически дим и огледала обаче Пеевски твърди, че не е автоматичен поддръжник на връщането на Борисов на власт. „Кой е казал, че Борисов непременно трябва да управлява?“, пошегува се магнатът, опитвайки се отново да прожектира идеята, че той е този, който управлява дуото – с ботуш върху тиквата, както го изобразява плакатът на Петков.

Както отбелязва вестникът, санкциите на САЩ и Обединеното кралство срещу Пеевски и други корупционни мрежи са забележителни, тъй като ЕС до голяма степен не обръща внимание на мащабните кражби в България, въпреки че голяма част от тях са свързани с кражби и злоупотреби със средства на ЕС. В много критикуван пропаганден удар за Пеевски, който се опитва да се отърси от стигмата на санкциите, той се срещна с посланиците на ЕС този месец на среща, която беше описана от ДПС като „сърдечна“.

В противовес на детските ръкавички на Брюксел, пише Politico, Вашингтон директно обвинява Пеевски по силата на закона „Магнитски“, че ръководи схеми за подкупи и упражнява „контрол върху ключови институции и сектори в българското общество“. Британската аргументация за санкциите е подобна.

Пеевски обжалва санкциите срещу „Магнитски“, заявявайки, че са наложени без доказателства.

Борбата за това кой ще контролира съдебната система и шпионската служба е в центъра на борбата за бъдещето на българската демокрация. Дългогодишното недоволство сред борците за борба с корупцията е, че службите за сигурност и съдилищата се използват за изнудване и че нито един водещ кръстник на мафията не е осъден„, се казва в материала.

Денков твърди, че страната е изправена пред шестите парламентарни избори в рамките на три години, защото Пеевски е подкопал опитите на реформаторите да изкоренят корупцията в неговото правителство – коалиция между ГЕРБ и реформаторите.

Обръщайки този наратив наопаки, твърди Politico, Пеевски представя себе си като човека, който ще спаси българските институции от намесващите се реформисти. „Със сигурност няма да им позволя да унищожат българските [тайни] служби, да унищожат българското правосъдие. Ето, обявявам го, защото винаги казвате, че има нещо зад кулисите. Не! Няма да им позволя да унищожат държавата. Не аз, Делян Пеевски!“

Като хитър политически оператор, който се стреми да маневрира към мейнстрийма,  Пеевски също така се координира тясно с Борисов, за да представи проевропейски и пронатовски фронт срещу българския президент Румен Радев, който, както твърди вестникът, клони към Кремъл.

„Нашата безпрецедентна подкрепа за Украйна е резултат от нашето твърдо убеждение като евроатлантици“, заяви той наскоро, критикувайки „нечовешката агресия“ на Москва.

Разделяй и владей

Докато изборната надпревара навлиза в последния си етап, има и признаци, че Борисов се опитва да раздели двете основни реформаторски партии една от друга, което предполага, че той ще работи с „Да, България“ на Иванов, а не с „Продължаваме промяната“ на Петков, пише вестникът.

„Хвърляйки колкото може повече политическа кал, Борисов се опитва да обвини партията на Петков, че е близка до прокремълската крайнодясна партия „Възраждане“ – което е безумно обвинение, защото правителството на Петков изигра водеща роля във въоръжаването на Украйна“, се казва в материала.

Борисов се гневи на предположението, че просто ще приеме мафиотската култура: „Аз съм европейски политик, не искам да се връщам към мафиотските години“, заяви той, според коментари, цитирани от Mediapool.

На митинга на ГЕРБ в Хасково под звуците на Thunderstruck на AC/DC 64-годишният Албен Манджуков, бивш директор на енергийна фирма, заяви, че вярва, че има надежда за бъдещето на България, въпреки че хората са озлобени и разделени повече от всякога.

„Тази препълнена стая показва, че нещата наистина ще тръгнат в правилната посока“, коментира Манджуков пред Politico, като добави: „Преди три години нещата се обърнаха… Къде е доказателството, че ГЕРБ е затънал в корупция? Ако никой не е обвинен, защо да вярвам в това?“

Опонентите на ГЕРБ изтъкват, че има основателни причини никой да не бъде обвинен, завършва Politico.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!