Начало България Пети месец в „Клуба на богатите“: къде са обещаните ползи от еврото?

Пети месец в „Клуба на богатите“: къде са обещаните ползи от еврото?

Мариян Иванов

от kritichno.e

Гайс, пети месец сме в Клуба на богатите, а аз, да ви кажа, не усещам някаква промяна, освен че плащам като за Клуб на богатите. И започнах да се замислям – кога ще почнем да усещаме ония ползи, дето ни ги обещаваха?

България сред първенците по инфлация

По последните данни на Евростат за април 2026 г. България е на второ място в ЕС по годишна инфлация — 6,0% по хармонизирания индекс на потребителските цени. Пред нас е само Румъния с 9,5%, а след България е Хърватия с 5,4%. Средната годишна инфлация за ЕС е 3,2%. Ако гледаме само Клуба на богатите, България е на първо място по годишна инфлация за април 2026 г. А за да е пълна иронията, трите държави в ЕС с най-ниска инфлация не са в еврозоната, но за това писахме вече подробно:

Вижте повече – Извън еврозоната и с най-ниска инфлация: защо Швеция, Дания и Чехия са начело в ЕС

AI генерирано изображение: спокойна лятна сцена с хора в Чехия, Швеция и Дания, които се наслаждават на бира, кафе и разговори край европейски градски пейзажи.Вие представяте ли си какви са копейки тия шведи, датчани и чехи? Значи – хем са с най-ниска инфлация, хем не искат да забогатеят още повече, като влязат в Клуба на богатите. 100% тука стои дългата ръка на Путин, която клати стабилността на еврозоната и внася смут и разкол.

Обаче, да се върна на темата – кога, според вас, ще почнем да усещаме позитивите? Дето ни обещаваха, че ще забогатеем, че инфлацията ще е ниска? Ето, един Емил Соколов проревал във „Фейсбук“, че е отишъл да си смени гумите и много са се вдигнали цените. И пише:

„Май месец — 180 евро с ДДС и без отстъпка.
Октомври месец — 136 евро с ДДС и без отстъпка.
Тук разликата е 44 евро — цената се е увеличила с 32%.
Цената на услугата се е увеличила с 1/3 за по-малко от 6 месеца.“

И е прав. Сега, ако не знаете кой е Емил Соколов, човекът беше кандидат за депутат от ПП-ДБ. Разни по-паметливи граждани напомнят как злорадстваше, че копейките ще плащат всичко в евро. То и цялата им коалиция обясняваше какви реки от мед и масло ще текнат от Клуба на богатите. А сега? Направо са за рубрика в стил „преди и сега“. Или „как всички станахме копейки“.

Обаче, гайс, един приятел ме подсети кога ще се изстреляме нагоре. Като се влеят в икономиката милиардите, дето спестяваме от превалутиране. Нали и това ни обещаха? Само трябва да изчакаме тия милиарди и – по гръб в Клуба на богатите. Въпреки че, като се замисля, преди години Асен Василев каза, че като се спре корупцията, едни 8 милиарда ще се влеят в бюджета. Аз нямам спомен да са се влели. Това какво означава? Че не е била спряна корупцията, или? Нищо, аз ще си чакам сега милиардите, спестени от превалутирането. Ако случайно задремя и ги пропусна, да ме събудите, да не изхарчите всичко сами.

Woke културата влиза и при Омир

Като заговорих за пробуждане, не знам накъде отива този свят и woke културата. Вече изразих притеснението си, че някой допусна хетеросексуална певица, без брада и без нещо, поклащащо се „на юг“, да спечели Евровизия? Това си е чиста проба революция за тоя конкурс. Че то, както е тръгнало, утре ще го спечели и бял, хетеросексуален, семеен, с три деца. Кой разпореди това безобразие?!

И не е само това. Писателката Рене Карабаш (която всъщност е Ирена Иванова) се оплакала, че ако имало зрителски вот, щяла да спечели „Букър“. И нямам причина да се съмнявам в думите ѝ. Аз също неведнъж съм заявявал, че заслужавам Пулицър. И все не го получавам. Е, основно на себе си съм го казвал, но аз предпочитам да се излагам в тесен кръг.

Но има светлина в тунела. Кристофър Нолан държи фронта. Чернокожата актриса Лупита Нионго, както предполагам сте разбрали, ще играе „белоръката“ (както пише Омир) Елена от Троя в новата екранизация на „Одисея“. Обаче упорито върви слух, че Елиът Пейдж ще изиграе Ахил. Елиът Пейдж е транс мъж — роден е като жена и преди беше известен като Елън Пейдж, но през 2020 г. публично обяви, че е трансджендър, и прие името Елиът. При Омир Ахил е светлокос/златистокос, бързоног, изключително силен и „богоподобен“ герой, с „космати/рошави“ гърди. Елиът Пейдж е… Проверете сами. Ама кой се занимава с четене на Омир в днешно време.

Стига толкова култура. Петък е. Отивам да чакам милиардите от превалутирането.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!

Дарения Revolut: @mariyatkwa

Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

nice fresh

Други новини